W Tarnobrzegu

Stuletni kombatant Władysław Szpyt odznaczony medalem „Pro Patria”

Stuletni kombatant Władysław Szpyt odznaczony medalem „Pro Patria”

Świętujący wczoraj setne urodziny kapitan Władysław Szpyt został uhonorowany za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Medal „Pro Patria” wręczyła jubilatowi wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

– Pan Władysław dał swym życiem świadectwo, że ojczyzna nie jest mu obojętna. Poprzez dekorację medalem „Pro Patria” wyrażam słowa uznania dla pana działalności. Bardzo dziękuję i życzę opatrzności bożej, która będzie czuwała nad każdym krokiem – mówiła wojewoda Ewa Leniart. – Miłość do ojczyzny została najpiękniej określona przez poetów. Jeden z nich powiedział, że bez tej miłości można żyć, ale ma się serce małe jak orzeszek. Pan miał wielkie serce, wielkie serce dla swojej rodziny i dla Polski. Bardzo dziękuję.

Ostatni tarnobrzeżanin, który walczył jako żołnierz

Władysław Szpyt urodził się, kiedy trwała jeszcze I wojna światowa, bo w 1916 roku w Dąbrowicy. Większość swojego życia związał z Tarnobrzegiem i tutaj mieszka. – Na początku 1938 roku został wezwany do służby wojskowej. Kiedy szykował się do powrotu do domu, wybuchła II wojna światowa. Kapitan Szpyt jest ostatnim tarnobrzeżaninem, który nie jako ochotnik, ale jako żołnierz wziął udział w tej wojnie – mówił o bohaterze uroczystości Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Władysław Szpyt przeszedł szlak bojowy z 24 dywizją piechoty wchodzącej w skład armii „Karpaty” dowodzonej przez gen. Kazimierza Fabrycego. Był ranny pod Przemyślem. Po rozwiązaniu oddziału i powrocie do domu zaangażował się w konspirację i wszedł w struktury Armii Krajowej. Był dwukrotnie aresztowany przez Niemców. Za pierwszym razem trafił na roboty w kopalni, skąd uciekł. Ocalił życie też za drugim razem, gdy odesłano go do obozu pracy przymusowej w Pustkowie koło Dębicy, a potem zwolniono ze względu na tragiczny stan zdrowia.

Tworzył oddział związku żołnierzy AK

Po wojnie wiele lat pracował w Tarnobrzegu, a kiedy po 1989 roku można już było głośno mówić o bohaterach i kombatantach, został jednym z założycieli tarnobrzeskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Pozostałeś wierny przysiędze żołnierskiej i Ak-owskiej. Pracowaliśmy razem przez te wszystkie lata i cieszę się, że mogę uczestniczyć w jubileuszu – gratulował przyjacielowi 90- letni Rajmund Aschenbrenner, prezes koła AK w Tarnobrzegu.
W 2013 roku Władysław Szpyt został odznaczony najwyższym miejskim odznaczeniem, medalem Sigillum Civis Virtuti. Wdzięczność za dokonania jubilata wyraził zastępca prezydenta Tarnobrzega Józef Motyka: – Panie kapitanie, pana postawa życiowa i wybór udowadnia, że warto trzymać się zasad, które w życiu są ważne. Jest pan wzorem dla młodych ludzi, którzy szukają dla siebie wzorców. Wielu pana kolegów nie doczekało wolności. Dzisiaj możemy na pańskie ręce złożyć wyrazy uznania dla nich wszystkich.

Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich. Poprzedziła ją msza święta za zdrowie jubilata, w zamkowej kaplicy. Władysław Szpyt świętował wyjątkowe urodziny w otoczeniu rodziny.

IMGP8184

IMGP8185

IMGP8188

IMGP8192

IMGP8193

IMGP8197

IMGP8200

IMGP8206

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021