W powiecie

Suchorzów. Sukces dziecięcej drużyny pożarniczej

Suchorzów. Sukces dziecięcej drużyny pożarniczej

Mali strażacy z Suchorzowa zdobyli ponad 6 tys. złotych na mundury podczas gali Giving Circle w Warszawie. Ambasadorem drużyny jest wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchorzowie, w gminie Baranów Sandomierski dali popis ratownictwa w Warszawie i uzbierali blisko 7 tys. zł na dziecięcą drużynę pożarniczą. Wszystko działo się na wielkiej gali, gdzie podsumowano projekt realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jej partnerem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK, którą kieruje Stanisław Baska.

Jak to się stało, że młodzi strażacy z Suchorzowa weszli do finału i walczyli o pieniądze na mundury dla swojej drużyny?

Na początku lipca 2017 roku rozpoczęli projekt za pieniądze pozyskane w konkursie grantowym Działaj Lokalnie X 2017 r. „Chcę zostać strażakiem!”. – warsztaty dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa zakładała zorganizowanie warsztatów dla dzieci oraz remont łazienki w remizie OSP w Suchorzowie. Prace zostały rozpoczęte od likwidacji starego magazynku i adaptacji pomieszczenia na łazienkę. Wykonane zostały instalacje wodna i kanalizacyjna. To był dopiero początek działań, dlatego Rafał Durda, prezes OSP w Suchorzowie odpowiedział na zaproszenie Akademii Rozwoju Filantropii i zgłosił projekt „Mali Strażacy” do konkursu.

– Kiedy dowiedziałem się, że jest możliwość udziału w konkursie, którego podsumowaniem jest Giving Circle w Warszawie wysłałem zaproszenia do stowarzyszeń, uczestników naszych projektów – mówi Stanisław Baska.- Rękawicę podniósł Rafał Durda, który zmobilizował swoich młodych druhów i wspólnie z Ambasadorem Krzysztofem Pitrą bronili projektu w Warszawie. Ogromny sukces, jaki osiągnęli pokazuje, że warto działać na rzecz lokalnej społeczności i sięgać po pieniądze poprzez udział w projektach, aby realizować swoje pasje i zmieniać najbliższe otoczenie.

Gala w Warszawie to wielka licytacja na rzecz trzech finalistów. Prezentowali oni swoje pomysły, które następnie były licytowane przez licznie przybyłych gości: aktorów, przedsiębiorców. To niezwykłe wydarzenie pokazało, że warto było wysłać zgłoszenie do finału.

– Jechaliśmy do Warszawy z nadzieją, że uzbieramy 2 tys. złotych na mundurki, tymczasem uzbieraliśmy 6,5 tys. złotych. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że nasza dziecięca drużyna będzie mogła kupić mundury oraz dodatkowy i niezbędny sprzęt. Dziękuję naszemu ambasadorowi Krzysztofowi Pitrze, który wspiera naszą jednostkę, jest naszym dobrym duchem. To dzięki niemu nasza jednostka od tego roku ma system selektywnego wywoływania. Nigdy nie odmawia nam wsparcia i pomocy – powiedział Rafał Durda, prezes OSP Suchorzów.

W licytacji młodych druhów wspierał ich ambasador Krzysztof Pitra, tarnobrzeski wicestarosta, który nie kryje dumy z młodych druhów i prezesa. – Udział w finale naszej drużyny pokazuje, że warto działać i rozwijać się. Warto pokazywać tym młodym ludziom, że marzenia spełniają się, tylko należy dać coś od siebie. Tym czymś był m.in. remont pomieszczeń. To także działanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wierzę, że ci młodzi druhowie w przyszłości zasilą szeregi Drużyny OSP a może zostaną strażakami zawodowymi. Gratuluję im pomysłu i trzymam kciuki za kolejne.

Tak o projekcie „Mali strażacy” mówi ambasador OSP w Suchorzowie Krzysztof Pitra:

– Dziecięca Drużyna Pożarnicza w Suchorzowie uświadamia dzieciom jakie zagrożenia czyhają na nie, w okolicy ich miejsca zamieszkania. Ich miejscowość przecina ruchliwa droga wojewódzka, więc codzienna droga do szkoły nie jest łatwym zadaniem. Dodatkowo nieopodal płynie rzeka Wisła, która nie dość, że sama w sobie jest często zagrożeniem dla małych dzieci, to dodatkowo często powoduje zagrożenie powodziowe. Zapraszając dzieci do udziału w Dziecięcej Drużynie Pożarniczej chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo i nauczyć postępowania w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu czy nawet życiu. Dodatkowo przynależąc do takiej drużyny dzieci mogą nauczyć się odpowiedzialności, zaangażowania oraz „zarazić” się chęcią pomocy potrzebującym – mogą stać się Małymi Strażakami! A co jest znakiem rozpoznawczym strażaka? Charakterystyczny strój! Dzieci potrzebują mundurków, aby godnie prezentować się na różnych uroczystościach oraz na zawodach sportowo-pożarniczych oraz jeszcze bardziej czuć, że są prawdziwymi strażakami. Któż w dzieciństwie nie wyobrażał sobie siebie, jako policjanta czy strażaka w mundurze. Dzieci będą ogromnie wdzięczne za to, jeśli uda się spełnić ich marzenia o staniu się prawdziwym strażakiem

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

1-51-11-21-4

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Stypendia Wójta Gminy Grębów dla najlepszych licealistów

rta24.eu14 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Zajęcia z pasją w GOK Gorzyce

rta24.eu8 października 2021

Prace remontowe w gminie Gorzyce

rta24.eu7 października 2021

Ola Łuc Brązową Medalistką Mistrzostw Polski

rta24.eu6 października 2021

Przerwa w dostawie wody na terenie miasta i gminy Nowa Dęba

rta24.eu6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rta24.eu4 października 2021