Sukces zawodniczek Tai Chi z Tarnobrzega

Trzy złote medale i jeden srebrny krążek wywalczyła tarnobrzeżanka, w miniony weekend podczas XXIV Międzynarodowych Mistrzostw Polski WUSHU KUNGFU w Warszawie.

Jadwiga Sochaj startowała w konkurencji Taolu prezentując formy Tai Chi. Instruktorka  z tarnobrzeskiej Szkoły Tai Chi „Nan Bei – Biały Żuraw” złota zdobyła za:  formę obligatoryjną Yang 40,  formę 73 stylu Sun, tradycyjną formę z szablą Yang oraz srebro za formę 32 z mieczem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zawodników oceniał sześcioosobowy skład sędziowski. – Sędziowie zwracają przede wszystkim uwagę na technikę, na poprawność wykonywania ruchów, postaw, ducha bojowego, jest to sztuka walki i ruchy trzeba pokazać w taki sposób, żeby było widoczne, do czego służą. Jednocześnie należy wykonać formę miękko, lekko, bez przerw, z opanowaniem, koncentracją, siłą i to też jest oceniane przez sędziów – powiedziała Jadwiga Sochaj. – Udział  w zawodach traktuję jako sprawdzian moich umiejętności. Medale są ich potwierdzeniem. To dla mnie jako trenera jest bardzo ważne, bo wiem, że moich podopiecznych uczę we właściwy sposób – dodała złota medalistka.

Na zawody do Centrum Sportu Wilanów pojechała  w sumie czteroosobowa ekipa. Brązowy krążek za formę 32 z szablą otrzymała Aneta Sajda  z Mielca, która zajęła również piąte miejsca  prezentując  formę obligatoryjną Yang 24 i formę 32 z mieczem. Renata Dąbrowska  z Tarnobrzega zajęła trzy wysokie czwarte miejsca za formy: Yang 40, 32 z mieczem oraz tradycyjną formę  56  Chen z wachlarzem. Na zawodach debiutowała Ewa Wójcik Lis z Tarnobrzega, która zajęła ósme miejsce prezentując  formę Yang 24.

Organizatorem zawodów  był  Polski  Związek  Wushu.  Rokrocznie startuje w nich blisko 300 najlepszych zawodników z Polski, Europy i Azji.

-Mistrzostwa są dla uczestników okazją do rywalizacji sportowej, sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności, ale to przede wszystkim święto Wushu i Kung Fu –  mówi Dariusz Piwowarski. Dyrektor zarządzający związku dodaje – Jest to okazja do spotkania się różnych środowisk, różnych systemów, różnych kategorii wiekowych. Uważamy, że kontakt z osobami utytułowanymi, z mistrzami świata i Europy, których mamy na zawodach zachęca do tego, aby w przyszłości naśladować swoich kolegów, instruktorów, trenerów.