W Tarnobrzegu

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

Symbolicznie, bowiem wciąż w cieniu pandemicznych obostrzeń, uczczono w Tarnobrzegu 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz z przedstawicielami Rady Miasta Tarnobrzega, m.in. przewodniczącym Bogusławem Potańskim oraz wiceprzewodniczącą Bożena Kapuściak, grupą radych miejskich oraz przedstawicielami innych organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Bartosza Głowackiego, bohatera spod Racławic, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej. Między innymi i do tego też zrywu nawiązał prezydent Bożek mówiąc o niełatwej ocenie, z historycznego punktu widzenia, roli ustawy zasadniczej z 1791 roku.

– Wielu ludziom wydaje się, że konstytucja to piękny dokument, który powodował, że Polska znalazła się w gronie nowoczesnych państw Europy. Można jednak napisać co najmniej jej dwie historie. Historię pięknej konstytucji i historię konstytucji nieprzestrzeganej, niewcielanej w życie. Trzeba bowiem pamiętać, że Konstytucja 3 maja, napisana wspaniałym językiem, przygotowana faktycznie dla nowoczesnego państwa, nie weszła w życie, bo odwrócił się od niej zarówno król, jak i Hugo Kołłątaj, a także inni twórcy pracujący nad nią oraz działający na rzecz jej uchwalenia. Niestety stała się powodem do nieszczęść. Po jej uchwaleniu doszło do drugiego rozbioru, potem wybuchła insurekcja kościuszkowska, a po niej ostatecznie zakończyła swój byt I Rzeczpospolita – mówił prezydent.

O godzinie 12.30 w kościele u ojców dominikanów odprawiona została tradycyjna uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Konsultacje społeczne zagospodarowania fragmentu Serbinowa

rta24.eu4 maja 2021

Tarnobrzeg wita w odświeżonej formie

rta24.eu4 maja 2021

Uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych pracowników przemysłu siarkowego

rta24.eu29 kwietnia 2021

Tarnobrzeski „Rolnik”  zrealizował program „Złote Szkoły NBP”  

rta24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021

Czujność sąsiada uratowała życie mężczyźnie

rta24.eu29 kwietnia 2021