W powiecie

Święto „Solidarności” w Nowej Dębie

Święto „Solidarności” w Nowej Dębie

Były wspomnienia o ludziach, którzy kilkadziesiąt lat temu tworzyli struktury pierwszej „Solidarności” oraz tej, odrodzonej po 9 latach, w roku 1989. Z ust zaproszonych gości padały słowa podziękowań dla tych, którzy dali początek zmianom prowadzącym do wolności. Ostatnia niedziela w Nowej Dębie była prawdziwym świętem związkowców.

Świąteczne obchody zaczęły się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oprawianej w intencji ludzi pracy. Po niej uczestnicy solidarnościowego święta spotkali się na Placu Majora Gryczmana, gdzie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i mogli obejrzeli plenerową wystawę poświęconą rocznicy powstania „Solidarności”.

– To dzięki „Solidarności” spełniły się marzenia i nadzieje wielu Polaków – mówił starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. – Dziś żyjemy w wolnej, demokratycznej Polsce bez cenzury, bez zakłamanej historii, w kraju wolnego słowa, z wolnymi związkami zawodowymi, niezależnymi samorządami. W kraju, gdzie mszę św. można oglądać w telewizji, lub posłuchać w radiu.

Starosta Jerzy Sudoł przypomniał też, że w Nowej Dębie ważny rozdział w historii związku zapisali pracownicy Zakładów Metalowych Dezamet, szkół, szpitala, Spółdzielni Inwalidów, PGKiM, nadleśnictwa i innych instytucji. Wspominał przewodniczących związku w Dezamecie, Jana Krycha, pierwszego przewodniczącego NSZZ „S” w zakładach, kolejnego, Kazimierza Chwesiuka oraz Juliana Chmielowca.

Gośćmi uroczystości, prócz starosty tarnobrzeskiego byli: poseł Zbigniew Chmielowiec, Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”, Wiesław Ordon, burmistrz miasta i gminy, Aneta Trzeciak, dyrektor ds. finansowych Zakładów Metalowych Dezamet SA, Arkadiusz Duma, członek zarządu Dezametu, ks. Eugeniusz Nycz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Nowej Dębie oraz Jerzy Rozmus, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „S” przy Dezamecie.

Organizatorami uroczystości upamiętniających 40 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” byli Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

 – Goście niedzielnej uroczystości obejrzeli plenerową wystawę poświęconą 40 rocznicy powstania NSZZ „S”.

– Przewodniczący MOZ NSZZ „S” Jerzy Rozmus jako pierwszy zabrał zebranych w podróż do historii powstania Solidarności.

– Poseł Zbigniew Chmielowiec wspominał czas, gdy robotnicy i przedstawiciele wielu innych zawodów upomnieli się o swoje prawa.

 – Starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł mówił m. in. o internowanych związkowcach z Nowej Dęby, czasach represji i prześladowań, które doprowadziły do wolności.

 – Po mszy, uczestnicy solidarnościowego święta spotkali się na Placu Majora Gryczmana.

 – Uczestnicy solidarnościowego święta złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Konrad

    15 września 2020 at 15:23

    Nowa Dęba w historii Solidarności ma takie same zasługi jak bracia Kaczyńscy. Nawa Dęba ma zasługi w tworzeniu strefy wolnej od LGBT, za co beda się wsydzić nawet ich wnuki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

38 zakażeń w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu23 listopada 2020

Trwa montaż oświetlenia parkowych alejek

rta24.eu23 listopada 2020

W Tarnobrzegu rusza telefon zaufania dla dzieci

rta24.eu20 listopada 2020

Nowe pergole śmietnikowe

rta24.eu19 listopada 2020

Tereny po „starej” obwodnicy zyskają wolność

rta24.eu19 listopada 2020

Nowy wóz dla O. S. P. w Sokolnikach za 850 tysięcy złotych

rta24.eu19 listopada 2020

32 zakażenia i 3 zgony w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu18 listopada 2020

Remont u drogowców

rta24.eu18 listopada 2020

Wkrótce ruszy budowa zakładu karnego dla kobiet

rta24.eu18 listopada 2020