kultura i rozrywka

Święto Wsi Królewskiej w Sokolnikach!

Święto Wsi Królewskiej w Sokolnikach!

Już w najbliższą niedzielę 19 czerwca Urząd Gminy w Gorzycach zaprasza na Święto Wsi Królewskiej – Piknik Zbożowy w Sokolnikach.

Imprezie będą towarzyszyły obchody 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich, najstarszej organizacji w Europie. W gminie obecnie działa 6 kół – w Gorzycach, Sokolnikach, Furmanach, Zalesiu Gorzyckim, Motyczu Poduchownym i Orliskach. W programie m.in. degustacja lokalnych potraw, festyn rodzinny i mnóstwo konkursów.
Po raz pierwszy w Sokolnikach odbędzie się impreza o takim charakterze podkreślająca dawne tradycje i zwyczaje tutejszej miejscowości.

Ogólnopolskie obchody to doskonała okazja, by podziękować wszystkim paniom z kół za działalność na rzecz lokalnych środowisk, dlatego oprócz listów gratulacyjnych, panie, które działają lub kiedyś angażowały się w pracę na rzecz organizacji, zostaną odznaczone. Odznakę Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Św. Izydora Oracza otrzyma aż 40 kobiet.

02_plakat zbożowy 2016

Podczas imprezy odbędzie się konkurs kulinarny „Na stół wiejski i chleb pieczony metodą tradycyjną”. O nagrody ufundowane przez Podkarpacką Izbę Rolniczą powalczą: KGW Gorzyce, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Trześń, Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw”, KGW Sokolanki, KGW w Zalesiu Gorzyckim-stowarzyszenie „Zielone Zalesie”, KGW Motycze Poduchowne, KGW Orliska oraz Stowarzyszenie Jesteśmy Razem „Furmany”.
Oprócz chleba wypiekanego tradycyjną metodą na stołach pojawią się różnorodne potrawy, wśród nich również takie, które mają przypisaną historię, jak pierogi z rabarbaru. Według dawnych przekazów, przepis ukochanej pozostawił jeden z żołnierzy-kucharzy stacjonujących w czasie wojny w Gorzycach.

Wśród potraw, które będzie można bezpłatnie degustować pojawią się również jankowe pierogi z dodatkiem lubczyku, rosół królewski, gulasz z dziczyzny, hopcie czyli tutejsze gołąbki, zapiekane z kaszą i kapustą żeberka, kasze na cydrze, żurek furmański, a nawet gulasz okraszony „mocnym jaśkiem”.
Ponadto mieszkańcy i mieszkanki Sokolnik będą mogli powalczyć o zacny tytuł „Włościanina Roku 2016” i „Włościanki Roku 2016”, o konkurencje dla nich zadbał sołtys Józef Turbiarz wraz z Grażyną Walczyną z Domu Kultury w Sokolnikach.

Najmłodszych i nie tylko organizatorzy zapraszają do wioski królewskiej, gdzie będzie można poznać dawne narzędzia i prace. Będą tu również prowadzone warsztaty tematyczne.
Ciekawy i bogaty program artystyczny przygotował Dom Kultury w Sokolnikach. Imprezę zwieńczy wspólna zabawa taneczna.

02_plakat_zbożowy 20161

ORGANIZATORZY:

Podkarpacka Izba Rolnicza, Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury, Sołectwo Sokolniki, Ochotnicza Pożarna w Sokolnikach, LZS „Sokół”-Sokolniki.

Wydarzenie medialnie wspierają:
Echo Dnia, Radio Leliwa, Telewizja Lokalna TVL, portal informacyjny RTA24.eu oraz Tygodnik Nadwiślański.

Patronat honorowy sprawują:
Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek oraz Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy

źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021