kultura i rozrywka

Święto Wsi Królewskiej w Sokolnikach!

Święto Wsi Królewskiej w Sokolnikach!

Już w najbliższą niedzielę 19 czerwca Urząd Gminy w Gorzycach zaprasza na Święto Wsi Królewskiej – Piknik Zbożowy w Sokolnikach.

Imprezie będą towarzyszyły obchody 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich, najstarszej organizacji w Europie. W gminie obecnie działa 6 kół – w Gorzycach, Sokolnikach, Furmanach, Zalesiu Gorzyckim, Motyczu Poduchownym i Orliskach. W programie m.in. degustacja lokalnych potraw, festyn rodzinny i mnóstwo konkursów.
Po raz pierwszy w Sokolnikach odbędzie się impreza o takim charakterze podkreślająca dawne tradycje i zwyczaje tutejszej miejscowości.

Ogólnopolskie obchody to doskonała okazja, by podziękować wszystkim paniom z kół za działalność na rzecz lokalnych środowisk, dlatego oprócz listów gratulacyjnych, panie, które działają lub kiedyś angażowały się w pracę na rzecz organizacji, zostaną odznaczone. Odznakę Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Św. Izydora Oracza otrzyma aż 40 kobiet.

02_plakat zbożowy 2016

Podczas imprezy odbędzie się konkurs kulinarny „Na stół wiejski i chleb pieczony metodą tradycyjną”. O nagrody ufundowane przez Podkarpacką Izbę Rolniczą powalczą: KGW Gorzyce, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Trześń, Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw”, KGW Sokolanki, KGW w Zalesiu Gorzyckim-stowarzyszenie „Zielone Zalesie”, KGW Motycze Poduchowne, KGW Orliska oraz Stowarzyszenie Jesteśmy Razem „Furmany”.
Oprócz chleba wypiekanego tradycyjną metodą na stołach pojawią się różnorodne potrawy, wśród nich również takie, które mają przypisaną historię, jak pierogi z rabarbaru. Według dawnych przekazów, przepis ukochanej pozostawił jeden z żołnierzy-kucharzy stacjonujących w czasie wojny w Gorzycach.

Wśród potraw, które będzie można bezpłatnie degustować pojawią się również jankowe pierogi z dodatkiem lubczyku, rosół królewski, gulasz z dziczyzny, hopcie czyli tutejsze gołąbki, zapiekane z kaszą i kapustą żeberka, kasze na cydrze, żurek furmański, a nawet gulasz okraszony „mocnym jaśkiem”.
Ponadto mieszkańcy i mieszkanki Sokolnik będą mogli powalczyć o zacny tytuł „Włościanina Roku 2016” i „Włościanki Roku 2016”, o konkurencje dla nich zadbał sołtys Józef Turbiarz wraz z Grażyną Walczyną z Domu Kultury w Sokolnikach.

Najmłodszych i nie tylko organizatorzy zapraszają do wioski królewskiej, gdzie będzie można poznać dawne narzędzia i prace. Będą tu również prowadzone warsztaty tematyczne.
Ciekawy i bogaty program artystyczny przygotował Dom Kultury w Sokolnikach. Imprezę zwieńczy wspólna zabawa taneczna.

02_plakat_zbożowy 20161

ORGANIZATORZY:

Podkarpacka Izba Rolnicza, Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury, Sołectwo Sokolniki, Ochotnicza Pożarna w Sokolnikach, LZS „Sokół”-Sokolniki.

Wydarzenie medialnie wspierają:
Echo Dnia, Radio Leliwa, Telewizja Lokalna TVL, portal informacyjny RTA24.eu oraz Tygodnik Nadwiślański.

Patronat honorowy sprawują:
Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek oraz Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy

źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Wirtualne Dni Otwarte PUZ 8-12 marca

rta24.eu5 marca 2021

Kino Wisła zaprasza na filmy

rta24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rta24.eu3 marca 2021

Na Dzień Kobiet – Babiniec on-line

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021