W Tarnobrzegu

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości w Tarnobrzegu rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Ojców Dominikanów, po której mieszkańcy zgromadzili się na placu Bartosza Głowackiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty.

Przemawiając do uczestników uroczystości p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka mówił, że 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej przywołuje pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Dziś w wolnym kraju, świętującym setną rocznicę odzyskania niepodległości, uchwalenie konstytucji jest bez wątpienia jedną z najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii.

– Wiele pokoleń, w tym również nasze, stawia powstanie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 roku jako wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Troskę o wspólne dobro. Dlatego w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z szacunku do patriotycznych czynów przodków i współcześnie nam żyjących bohaterów, niezależnie od dzielących różnic, pracujmy dla dobra naszej ojczyzny. Pracujmy tak, jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, pokoju i wolności, to ona będzie najlepszym dobrem i pracą dla Polski, pozwoli umocnić pozycję kraju w świecie oraz da poczucie siły i wspólnoty – apelował.

Podczas uroczystości z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz popiersiami majora Hieronima Dekutowskiego i Juliusza Tarnowskiego.

Do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego potrwa “Tarnobrzeska majówka”. W muzycznym programie występ Tarnobrzeskiej Orkiestry Dętej, wokalistów Studia Piosenki i chórku Łapu Capu z TDK oraz koncert Jana Kondraka. O godz. 18.30 w Zamku Tarnowskich rozpocznie się patriotyczne śpiewanie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Muzeum Siarki w Tarnobrzegu najlepszą atrakcją turystyczną w kraju!

rta24.eu31 lipca 2020

Medale i odznaczenia dla tarnobrzeskich policjantów

rta24.eu31 lipca 2020

Prezydenckie promesy wręczone. Zwycięskie osiedle z blisko 79-procentową frekwencją!

rta24.eu31 lipca 2020

„Rzeszowiacy” w Tarnobrzegu

rta24.eu31 lipca 2020

Wiceminister Klimatu w Tarnobrzegu

rta24.eu30 lipca 2020

Uwaga! Ważne dla wnioskodawców!

rta24.eu30 lipca 2020

Fałszywy “wnuczek” próbował oszukać mieszkańców Tarnobrzega

rta24.eu29 lipca 2020

Którędy S74? Stanowisko władz Tarnobrzega

rta24.eu28 lipca 2020

XXVIII Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej

rta24.eu27 lipca 2020