W Tarnobrzegu

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości w Tarnobrzegu rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Ojców Dominikanów, po której mieszkańcy zgromadzili się na placu Bartosza Głowackiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty.

Przemawiając do uczestników uroczystości p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka mówił, że 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej przywołuje pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Dziś w wolnym kraju, świętującym setną rocznicę odzyskania niepodległości, uchwalenie konstytucji jest bez wątpienia jedną z najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii.

– Wiele pokoleń, w tym również nasze, stawia powstanie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 roku jako wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Troskę o wspólne dobro. Dlatego w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z szacunku do patriotycznych czynów przodków i współcześnie nam żyjących bohaterów, niezależnie od dzielących różnic, pracujmy dla dobra naszej ojczyzny. Pracujmy tak, jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, pokoju i wolności, to ona będzie najlepszym dobrem i pracą dla Polski, pozwoli umocnić pozycję kraju w świecie oraz da poczucie siły i wspólnoty – apelował.

Podczas uroczystości z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz popiersiami majora Hieronima Dekutowskiego i Juliusza Tarnowskiego.

Do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego potrwa “Tarnobrzeska majówka”. W muzycznym programie występ Tarnobrzeskiej Orkiestry Dętej, wokalistów Studia Piosenki i chórku Łapu Capu z TDK oraz koncert Jana Kondraka. O godz. 18.30 w Zamku Tarnowskich rozpocznie się patriotyczne śpiewanie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021