W Tarnobrzegu

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości w Tarnobrzegu rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Ojców Dominikanów, po której mieszkańcy zgromadzili się na placu Bartosza Głowackiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty.

Przemawiając do uczestników uroczystości p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka mówił, że 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej przywołuje pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Dziś w wolnym kraju, świętującym setną rocznicę odzyskania niepodległości, uchwalenie konstytucji jest bez wątpienia jedną z najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii.

– Wiele pokoleń, w tym również nasze, stawia powstanie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 roku jako wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Troskę o wspólne dobro. Dlatego w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z szacunku do patriotycznych czynów przodków i współcześnie nam żyjących bohaterów, niezależnie od dzielących różnic, pracujmy dla dobra naszej ojczyzny. Pracujmy tak, jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, pokoju i wolności, to ona będzie najlepszym dobrem i pracą dla Polski, pozwoli umocnić pozycję kraju w świecie oraz da poczucie siły i wspólnoty – apelował.

Podczas uroczystości z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz popiersiami majora Hieronima Dekutowskiego i Juliusza Tarnowskiego.

Do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego potrwa “Tarnobrzeska majówka”. W muzycznym programie występ Tarnobrzeskiej Orkiestry Dętej, wokalistów Studia Piosenki i chórku Łapu Capu z TDK oraz koncert Jana Kondraka. O godz. 18.30 w Zamku Tarnowskich rozpocznie się patriotyczne śpiewanie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021