W Tarnobrzegu

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości w Tarnobrzegu rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Ojców Dominikanów, po której mieszkańcy zgromadzili się na placu Bartosza Głowackiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty.

Przemawiając do uczestników uroczystości p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka mówił, że 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej przywołuje pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Dziś w wolnym kraju, świętującym setną rocznicę odzyskania niepodległości, uchwalenie konstytucji jest bez wątpienia jedną z najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii.

– Wiele pokoleń, w tym również nasze, stawia powstanie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 roku jako wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Troskę o wspólne dobro. Dlatego w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z szacunku do patriotycznych czynów przodków i współcześnie nam żyjących bohaterów, niezależnie od dzielących różnic, pracujmy dla dobra naszej ojczyzny. Pracujmy tak, jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, pokoju i wolności, to ona będzie najlepszym dobrem i pracą dla Polski, pozwoli umocnić pozycję kraju w świecie oraz da poczucie siły i wspólnoty – apelował.

Podczas uroczystości z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz popiersiami majora Hieronima Dekutowskiego i Juliusza Tarnowskiego.

Do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego potrwa „Tarnobrzeska majówka”. W muzycznym programie występ Tarnobrzeskiej Orkiestry Dętej, wokalistów Studia Piosenki i chórku Łapu Capu z TDK oraz koncert Jana Kondraka. O godz. 18.30 w Zamku Tarnowskich rozpocznie się patriotyczne śpiewanie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021