kultura i rozrywka

„Syn Szawła” i spotkanie z Kamilem Dobrowolskim już dziś!

„Syn Szawła” i spotkanie z Kamilem Dobrowolskim już dziś!

Kolejna Filmowa Środa to znów film oscarowy – węgierski dramat „Syn Szawła”. Tym razem będzie to wieczór wyjątkowy, bo oprócz obejrzenia obrazu nagrodzonego najważniejszą filmową nagrodą na świecie, będziemy mogli porozmawiać z jednym z aktorów. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Kamilem Dobrowolskim.

Syn Szawła plakat

Zgodnie z przewidywaniami – zarówno krytyków filmowych, widzów, jak i bukmacherów – Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny zdobył „Syn Szawła”, niezwykły debiut 38-letniego węgierskiego reżysera László Nemesa. Ten perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz pokazujący 48 godzin z życia członka Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau na krótko przed wybuchem buntu właściwie od samego początku był oscarowym faworytem.
Oscar dołączył już do ponad 40 międzynarodowych nagród, które ma na swym koncie „Syn Szawła”, w tym Grand Prix na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Cannes, Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego oraz Brązowa Żaba na festiwalu Camerimage. Krytycy filmowi mówią o “Synu Szawła” jako o jednym z najważniejszych w historii kina filmów o Zagładzie. Do tej pory w Polsce film obejrzało ponad 45 tys. widzów.

Już w środę 9 marca także tarnobrzescy widzowie będą mogli tę przejmującą opowieść zobaczyć na dużym ekranie. Początek seansu o godz. 19.00. Po filmie odbędzie się spotkanie z Kamilem Dobrowolskim. Zagrał on 22-letniego Mietka, brutalnego kapo, który pilnował więźniów.
Kamil Dobrowolski na co dzień jest aktorem Teatru Maska w Rzeszowie. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Dotychczas grał głównie na deskach teatru w spektaklach dla dzieci i dorosłych, m.in. “Mała syrenka”, “Bleee…”, “Na pełnym morzu”, “Dzikie łabędzie”, czy “Najmniejszy samolot na świecie”. Ma też na koncie epizod w serialu „Na Wspólnej”.

O FILMIE:
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. „Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film. „Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

Syn-Szawła rep
Syn Szawła
Dramat, Węgry
Reż. László Nemes
Scenariusz: László Nemes, Clara Royer
Zdjęcia: Mátyás Erdély
Muzyka: László Melis
Produkcja: Laokoon Filmgroup Laokoon Film Arts
Dystrybucja Gutek Film

W rolach głównych: Géza Röhrig – Szaweł, Levente Molnar – Abraham, Urs Rechn – Oberkapo Biederman, Todd Charmont – Brodaty mężczyzna, Sándor Zsótér – Doktor, Jerzy Walczak – Rabin, Kamil Dobrowolski – Mietek.

źródło: TDK Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Uroczystości poświęcone żołnierzom wszystkich formacji kawaleryjskich

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Nadzieja na nowe pokolenie mistrzów. Ruszyła klasa tenisa stołowego

rta24.eu3 września 2021

Modernizacja linii 220 kV Połaniec – Chmielów

rta24.eu1 września 2021

Zaproszenie na spotkanie prezydenta z mieszkańcami Wielowsi

rta24.eu31 sierpnia 2021