W Tarnobrzegu

Szef gangu kantorowców przed sądem [Zdjęcia]

Szef gangu kantorowców przed sądem [Zdjęcia]

– Nie przyznaję się do zarzutów, nic nie wiem o napadach, jestem niewinny – mówił dziś przed sądem Marek K. Taką linię obrony przyjął oskarżony o kierowanie zbrojną zorganizowaną grupą przestępczą, która w latach 2001-2005 siała postrach w województwie podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Gangsterzy dopuścili się szeregu brutalnych przestępstw. Były to między innymi napady rabunkowe z bronią w ręku na prowadzących kantory i konwojentów przewożących pieniądze, napad na bank w Gościeradowie, zlecenie podpalenia lokalu „Rzeźnia” w Baranowie Sandomierskim oraz oszustwa na szkodę instytucji finansowych.

Gang kantorowców długo pozostawał nieuchwytny. W rozbiciu grupy w 2010 roku pomogły dopiero zeznania Tomasza W., zatrzymanego za napad na właściciela kamienicy w Monachium i morderstwo prostytutki w Hamburgu. W efekcie do umorzonych śledztw powrócono i większość z przestępców została prawomocnie skazana w 2014 roku przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu.

Ten sam sąd rozlicza teraz Marka K. o pseudonimie „Wielki mistrz”, zatrzymanego we wrześniu ubiegłego roku na Florydzie i ekstradowanego do kraju bossa gangu. Podkarpacki wydział zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzuca mu kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Z aktu oskarżenia wynika, że w kwietniu 2002 roku brał on udział w napadzie na Bank Spółdzielczy w Gościeradowie. Łupem przestępców z bronią w ręku padło wówczas 50 tys. zł.

Do kolejnego napadu doszło w tym samym roku – w czerwcu w Stalowej Woli. Gangsterzy zajechali drogę pracownikowi przedsiębiorstwa Wtórstal, który przewoził z banku do firmy 100 tys. zł. Z wartburga wyszedł Marek K., rozbił shot – gunem szyby fiata seicento i wyciągnął mężczyznę z auta. Inny sprawca zabrał torbę z pieniędzmi.

Kolejny zarzut to oszustwo na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego we Wrocławiu. Śledczy twierdzą, że Marek K. wywiózł na Ukrainę i tam sprzedał leasingowaną Toyotę RAV 4. Firma straciła ok. 135 tys. zł

Postawienie zarzutów Markowi K. było możliwe dzięki zeznaniom skazanego wcześniej gangstera, a zarazem świadka w rozpoczętym dziś procesie – Tomasza K. Tarnobrzeżanin wyjawił, że niektórych przestępstw dokonał razem z 47-letnim dziś Markiem K., który zanim w 2002 roku wyjechał do USA (prowadził tam firmę remontową), był właścicielem dyskoteki w Bielinach koło Niska. Tam między innymi, według Tomasza K., omawiano szczegóły napadów.

Dzisiaj przed sądem uśmiechnięty Marek K. stwierdził, że nie będzie zakrywał w mediach swojej twarzy. Nie zgodził się jedynie na publikację nazwiska. Utrzymywał, że jest niewinny i zaskoczony, bo o zarzucanych mu przestępstwach dowiedział się z aktu oskarżenia. Niczego nowego nie wniosły też przesłuchania świadków, którzy nie pamiętali szczegółowo wydarzeń sprzed kilkunastu lat.

Podtrzymali jedynie swoje wcześniejsze zeznania odczytane przez sędziego. Pracownice banku i pokrzywdzony pracownik Wtórstalu nie rozpoznali Marka K., wskazując, że twarze sprawców rozbojów były zamaskowane. Jedynym świadkiem, którego słowa obciążają oskarżonego jest Tomasz K. Swoje zeznania kontynuował będzie jutro.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021