W Tarnobrzegu

Szef gangu kantorowców przed sądem [Zdjęcia]

Szef gangu kantorowców przed sądem [Zdjęcia]

– Nie przyznaję się do zarzutów, nic nie wiem o napadach, jestem niewinny – mówił dziś przed sądem Marek K. Taką linię obrony przyjął oskarżony o kierowanie zbrojną zorganizowaną grupą przestępczą, która w latach 2001-2005 siała postrach w województwie podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Gangsterzy dopuścili się szeregu brutalnych przestępstw. Były to między innymi napady rabunkowe z bronią w ręku na prowadzących kantory i konwojentów przewożących pieniądze, napad na bank w Gościeradowie, zlecenie podpalenia lokalu „Rzeźnia” w Baranowie Sandomierskim oraz oszustwa na szkodę instytucji finansowych.

Gang kantorowców długo pozostawał nieuchwytny. W rozbiciu grupy w 2010 roku pomogły dopiero zeznania Tomasza W., zatrzymanego za napad na właściciela kamienicy w Monachium i morderstwo prostytutki w Hamburgu. W efekcie do umorzonych śledztw powrócono i większość z przestępców została prawomocnie skazana w 2014 roku przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu.

Ten sam sąd rozlicza teraz Marka K. o pseudonimie „Wielki mistrz”, zatrzymanego we wrześniu ubiegłego roku na Florydzie i ekstradowanego do kraju bossa gangu. Podkarpacki wydział zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzuca mu kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Z aktu oskarżenia wynika, że w kwietniu 2002 roku brał on udział w napadzie na Bank Spółdzielczy w Gościeradowie. Łupem przestępców z bronią w ręku padło wówczas 50 tys. zł.

Do kolejnego napadu doszło w tym samym roku – w czerwcu w Stalowej Woli. Gangsterzy zajechali drogę pracownikowi przedsiębiorstwa Wtórstal, który przewoził z banku do firmy 100 tys. zł. Z wartburga wyszedł Marek K., rozbił shot – gunem szyby fiata seicento i wyciągnął mężczyznę z auta. Inny sprawca zabrał torbę z pieniędzmi.

Kolejny zarzut to oszustwo na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego we Wrocławiu. Śledczy twierdzą, że Marek K. wywiózł na Ukrainę i tam sprzedał leasingowaną Toyotę RAV 4. Firma straciła ok. 135 tys. zł

Postawienie zarzutów Markowi K. było możliwe dzięki zeznaniom skazanego wcześniej gangstera, a zarazem świadka w rozpoczętym dziś procesie – Tomasza K. Tarnobrzeżanin wyjawił, że niektórych przestępstw dokonał razem z 47-letnim dziś Markiem K., który zanim w 2002 roku wyjechał do USA (prowadził tam firmę remontową), był właścicielem dyskoteki w Bielinach koło Niska. Tam między innymi, według Tomasza K., omawiano szczegóły napadów.

Dzisiaj przed sądem uśmiechnięty Marek K. stwierdził, że nie będzie zakrywał w mediach swojej twarzy. Nie zgodził się jedynie na publikację nazwiska. Utrzymywał, że jest niewinny i zaskoczony, bo o zarzucanych mu przestępstwach dowiedział się z aktu oskarżenia. Niczego nowego nie wniosły też przesłuchania świadków, którzy nie pamiętali szczegółowo wydarzeń sprzed kilkunastu lat.

Podtrzymali jedynie swoje wcześniejsze zeznania odczytane przez sędziego. Pracownice banku i pokrzywdzony pracownik Wtórstalu nie rozpoznali Marka K., wskazując, że twarze sprawców rozbojów były zamaskowane. Jedynym świadkiem, którego słowa obciążają oskarżonego jest Tomasz K. Swoje zeznania kontynuował będzie jutro.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021