W Tarnobrzegu

Szkoła. Kto ma prawo, a kto obowiązek?

Szkoła. Kto ma prawo, a kto obowiązek?

Uwaga, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Gubicie się w domysłach o tym, kiedy musicie, a kiedy możecie posłać dzieci do klasy pierwszej i czy Wasze dziecko musi, czy może powtarzać klasę? W jakim wieku posłać dziecko do przedszkola? Najważniejsze założenia podpisanej niedawno przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostały omówione podczas wtorkowej konferencji prasowej w UM.

– Najważniejsze zmiany w tej ustawie dotyczą ustalenia obowiązku szkolnego od siódmego roku życia, prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia, obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6–letniego, prawa dziecka w wieku od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego – o obowiązujących już wytycznych mówiła Jolanta Kociuba naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Zgodnie z ustawą, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia, natomiast dzieci 6-letnie będą miały prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. – Tu jednak ustawodawca stawia warunek. Dziecko 6-letnie może rozpocząć naukę w szkole o ile w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym miałoby rozpocząć naukę w szkole korzystało z wychowania przedszkolnego. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało wcześniej do przedszkola niezbędna będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – wyjaśnia naczelnik Kociuba.

O ile do klasy pierwszej sześciolatków nikt na siłę wysyłał już nie będzie, to jednak do przedszkola 6-latki chodzić muszą. W myśl nowych zapisów, od 1 września tego roku dzieci 6-letnie objęte zostaną obowiązkiem przedszkolnym. Dzieci młodsze, 4 i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce w przedszkolach. W roku następnym, od 1 września 2017, do przedszkoli będzie można zapisywać także dzieci 3-letnie.

Prócz powrotu do dawnego zapisu ustawy mówiącego o obowiązku szkolnym siedmiolatków, a prawie do nauki w klasie pierwszej dzieci sześcioletnich, całkowitą nowością jest możliwość zdecydowania o tym, czy dzieci, które naukę w klasie pierwszej rozpoczęły jako sześciolatki, a obecnie uczęszczają do klasy pierwszej lub drugiej, mają nie podlegać klasyfikacji rocznej i kolejny rok kontynuować naukę w tej samej klasie (do wyrównania rocznikowego z dziećmi, które naukę rozpoczynają jako 7-latkowie). – Rodzice zainteresowani taką możliwością powinni do 31 marca tego roku złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły – wyjaśnia naczelnik Kociuba. – Możliwość kontynuowania nauki, oczywiście na wniosek rodziców, w pierwszej klasie mają dzieci urodzone w roku 2009, które już są w szkole w roku szkolnym 2015/2016, a możliwością kontynuacji nauki w klasie drugiej objęte są dzieci urodzone w pierwszej połowie roku 2008, które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy drugiej szkoły podstawowej.

źródło: UM Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021