W Tarnobrzegu

Szkoła. Kto ma prawo, a kto obowiązek?

Szkoła. Kto ma prawo, a kto obowiązek?

Uwaga, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Gubicie się w domysłach o tym, kiedy musicie, a kiedy możecie posłać dzieci do klasy pierwszej i czy Wasze dziecko musi, czy może powtarzać klasę? W jakim wieku posłać dziecko do przedszkola? Najważniejsze założenia podpisanej niedawno przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostały omówione podczas wtorkowej konferencji prasowej w UM.

– Najważniejsze zmiany w tej ustawie dotyczą ustalenia obowiązku szkolnego od siódmego roku życia, prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia, obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6–letniego, prawa dziecka w wieku od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego – o obowiązujących już wytycznych mówiła Jolanta Kociuba naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Zgodnie z ustawą, od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia, natomiast dzieci 6-letnie będą miały prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. – Tu jednak ustawodawca stawia warunek. Dziecko 6-letnie może rozpocząć naukę w szkole o ile w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym miałoby rozpocząć naukę w szkole korzystało z wychowania przedszkolnego. Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało wcześniej do przedszkola niezbędna będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – wyjaśnia naczelnik Kociuba.

O ile do klasy pierwszej sześciolatków nikt na siłę wysyłał już nie będzie, to jednak do przedszkola 6-latki chodzić muszą. W myśl nowych zapisów, od 1 września tego roku dzieci 6-letnie objęte zostaną obowiązkiem przedszkolnym. Dzieci młodsze, 4 i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce w przedszkolach. W roku następnym, od 1 września 2017, do przedszkoli będzie można zapisywać także dzieci 3-letnie.

Prócz powrotu do dawnego zapisu ustawy mówiącego o obowiązku szkolnym siedmiolatków, a prawie do nauki w klasie pierwszej dzieci sześcioletnich, całkowitą nowością jest możliwość zdecydowania o tym, czy dzieci, które naukę w klasie pierwszej rozpoczęły jako sześciolatki, a obecnie uczęszczają do klasy pierwszej lub drugiej, mają nie podlegać klasyfikacji rocznej i kolejny rok kontynuować naukę w tej samej klasie (do wyrównania rocznikowego z dziećmi, które naukę rozpoczynają jako 7-latkowie). – Rodzice zainteresowani taką możliwością powinni do 31 marca tego roku złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły – wyjaśnia naczelnik Kociuba. – Możliwość kontynuowania nauki, oczywiście na wniosek rodziców, w pierwszej klasie mają dzieci urodzone w roku 2009, które już są w szkole w roku szkolnym 2015/2016, a możliwością kontynuacji nauki w klasie drugiej objęte są dzieci urodzone w pierwszej połowie roku 2008, które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy drugiej szkoły podstawowej.

źródło: UM Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021

Konsultacje społeczne zagospodarowania fragmentu Serbinowa

rta24.eu4 maja 2021

Tarnobrzeg wita w odświeżonej formie

rta24.eu4 maja 2021

Uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych pracowników przemysłu siarkowego

rta24.eu29 kwietnia 2021

Tarnobrzeski „Rolnik”  zrealizował program „Złote Szkoły NBP”  

rta24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021