wydarzenia

Szlęzak czwarty raz odrzucony

Szlęzak czwarty raz odrzucony

Andrzej Szlęzak, były prezydent i radny Stalowej Woli, a dziś radny samorządu wojewódzkiego wciąż nie jest przewodniczącym komisji rewizyjnej. Opozycja, z której kandyduje na to stanowisko zapowiada, że nie odpuści. Rządzące w Sejmiku PiS powtarza to samo. Opozycja, że prawo jest po jej stronie. PiS, że pora to prawo zmienić, bo obecne zapisy paraliżują pracę samorządu. Sytuacja staje się bardzo napięta, bo już niedługo nastanie czas rozliczania zarządu województwa, do czego zobligowana jest komisja rewizyjna, a komisja bez przewodniczącego to nie komisja.

Wnikliwy analityk

W poniedziałek odbyła się piąta sesja sejmiku tej kadencji i czwarte głosowanie nad kandydaturą Szlęzaka. Tym razem było 21 do 7. na niekorzyść Szlęzaka. Zgłaszający go Krzysztof Feret z Koalicji Obywatelskiej mówił o dużym doświadczeniu samorządowym stalowowolanina i o tym, że „cechuje go wnikliwość i zdolność do analizowania danych”, co jest bardzo pożądane w komisji rewizyjnej. Apelował też o dyskusję przed głosowaniem. Tej jednak nie było. Gdy tylko A. Szlęzak zgodził się kandydować, przewodniczący Borcz zarządził głosowanie.

Będzie wyciągał sprawy aferalne

Znacznie więcej działo się przed sesją. Koalicja Obywatelska zwołała wtedy konferencję prasową, podczas której padły mocne słowa. Pos. Zdzisław Gawlik, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu porównał PiS do PZPR. – PZPR mówiła kiedyś kto ma być opozycją i jak ona ma wyglądać. Dziś wracamy do tej sytuacji. Postawa radnych PiS obraża wyborców Andrzeja Szlęzaka. Chcemy wiedzieć, jak działa zarząd i całe województwo, ale rządzący obóz nam to uniemożliwia.

Głos zabrał też sam Szlęzak: – Przewodniczenie komisji rewizyjnej nie jest moją życiową ambicją, ale gdybym został, będę dążył do wyjaśnienia spraw o posmaku aferalnym. Będę stawiał trudne pytania marszałkowi Ortylowi, innym członkom zarządu i to się nie zmieni.

Czyżby PiS przestraszył się trudnych pytań i od debaty nad komisją rewizyjną odstąpił? Po niepomyślnym dla siebie głosowaniu Szlęzak dodał w swoim stylu: – Nie palę, nie narkotyzuję się, więc nie wiem od co chodzi. Gdybyśmy ściśle pewnych reguł się trzymali, to nie ja nie powinienem być przewodniczącym komisji, ale marszałek Ortyl marszałkiem. Stawiane mi zarzuty są absurdalne.

Prawo jest po stronie opozycji, ale…

A jednak PiS trzyma się swego. Zarzuty wobec Szlęzaka są istotnie małej wagi i nie wiadomo, czy takie w ogóle są. Szlęzak miał jednak kiedyś czelność publicznie postawić się J. Kaczyńskiemu i radni PiS prędzej sejmik rozwiążą, niż zgodzą się na politycznego wroga w komisji rewizyjnej. Pat nie może trwać wiecznie i marszałek Ortyl mówi o wszczęciu procedury zmiany prawa o samorządzie. To na razie daje przewodniczenie w komisji rewizyjnej kandydatowi największego klubu opozycyjnego. PiS nie raz zmieniał prawo w ciągu dni, ale tym razem naprawdę ma mało czasu. Najpóźniej w maju sejmik musi zacząć rozliczanie zarządu województwa z pracy, a do tego potrzebny jest wniosek komisji rewizyjnej. Tej w sejmiku nie ma i rządząca większość ma poczucie ognia pod stopami. Marszałek Ortyl uruchomił już podkarpackich posłów PiS, ale czy dla jednego Szlęzaka warto prawo zmieniać? Choć z drugiej strony duma eksprezydenta może rozpierać.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Policjanci odnaleźli 81-latkę i otoczyli ją opieką

rta24.eu17 września 2021

LOTTO XXXV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Maratonie kajakowym oraz Turniej Nadziei Olimpijskich

rta24.eu17 września 2021

Wypadek w Stalach- Ranni dwaj policjanci

rta24.eu17 września 2021

Międzynarodowe Zawody w Chodzie Sportowym

rta24.eu16 września 2021

Coraz więcej osób bez maczek w pomieszczeniach, będą wzmożone kontrole

rta24.eu16 września 2021

47-latek z Tarnobrzega z zarzutami o nękanie i groźby

rta24.eu16 września 2021

Tarnobrzeżanka na kajakowych mistrzostwach świata

rta24.eu16 września 2021

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Wypadek w Dymitrowie Dużym. Piesza zginęła pod kołami ciężarówki

rta24.eu15 września 2021