W powiecie

Szpital powiatowy w Nowej Dębie zmieni swoje oblicze

Szpital powiatowy w Nowej Dębie zmieni swoje oblicze

Szpital powiatowy w Nowej Dębie będzie miał nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a wszystko za sprawą środków unijnych, za które zostanie wybudowany nowoczesny obiekt. W nowym budynku zostanie ulokowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Wczoraj wicemarszałek Bogdan Romaniuk i dyrektor szpitala Marta Piskór, podpisali umowę na realizację projektu.

Projekt będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 7 mln 962 tys. zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie aż: 6 mln 768 tys. zł.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk, przy okazji podpisania umowy, powiedział:

– Przeznaczenie tych środków na pewno poprawi dostępność pacjentów z terenu powiatu tarnobrzeskiego do usług medycznych, jak również podniesie jakość tych usług. Chciałem w tym miejscu powiedzieć, że kwota ponad pół miliarda złotych została przeznaczona na dofinansowanie zarówno szpitali wojewódzkich, jak i powiatowych. Dobrze się stało, że zarząd województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem znalazł dodatkowe środki, by trzy szpitale, które w pierwszym rozdaniu nie znalazły dofinansowania, otrzymają je. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego mają się z czego cieszyć, gratuluję staroście, radnym a przede wszystkim mieszkańcom powiatu, ponieważ jakość usług i dostępność do usług medycznych będzie nieporównywalnie większa – dodał wicemarszałek.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, który był obecny przy podpisaniu umowy, zwracał uwagę, że ten projekt to ważna inwestycja z punktu widzenia interesu mieszkańców Nowej Dęby:

– To inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Nowej Dęby, ale również okolicznych miejscowości. Chciałem podziękować panu marszałkowi, pomimo, że to zadanie nie znalazło się w pierwszej kolejności na liście zadań do realizacji – w pierwszej szesnastce, podziękować za to, że zarząd i sejmik województwa wspólnie znaleźli środki, które są tak niezbędne w Nowej Dębie, w bardzo ważnym ośrodku, gdzie również mieści się poligon, więc na pewno te pieniądze nie będą zmarnowane.

Szpital w Nowej Dębie nie posiadał jeszcze takiego oddziału. Za unijne pieniądze powstanie między innymi: pięcio-stanowiskowa sala intensywnej terapii ze stanowiskiem nadzoru pielęgniarskiego. Zostanie ona połączona z pomieszczeniem przygotowania leków, łazienką i magazynami.

Oddział będzie posiadał własny gabinet zabiegowy oraz gabinet ordynatora, a także: gabinet pielęgniarki oddziałowej, pokój lekarzy, pokój lekarza dyżurnego, zaplecze socjalne, brudownik, magazyny: leków, płynów infuzyjnych, czystej i brudnej bielizny, kuchenkę oddziałową, pomieszczenia „pro morte”, wraz z niezbędną infrastrukturą.

Szpital w Nowej Dębie, obok szpitali w Sanoku i w Dębicy, znalazł się pod tzw. „kreską”. W przypadku dwóch pozostałych umowy na dofinansowanie zostaną dopiero podpisane. Po rozmowach z Komisją Europejską i Ministerstwem Infrastruktury udało się wynegocjować dla nich dodatkowe środki. Dzięki temu dofinansowanie z RPO WP trafi do 19 szpitali z terenu Województwa Podkarpackiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Rzeszów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021