W Tarnobrzegu

Tablica pamięci rodziny Freyerów

Tablica pamięci rodziny Freyerów

„Przyszli z obcej ziemi – Polska i Tarnobrzeg stały się ich Ojczyzną ” – głosi napis na tablicy poświęconej pamięci rodzinie Freyerów – Alfredowi seniorowi i jego synom Alfredowi i Bronisławowi.

Tablicę na budynku, w którym mieszkała rodzina opiekuna dzikowskiej stadniny odsłonił dziś jej fundator – prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb wraz z Markiem Freyerem, synem Bronisława i bratankiem Alfreda.

– Na tej tablicy widnieją trzy imiona spięte jednym nazwiskiem. To ludzie, którzy dla historii Tarnobrzega i Polski zapisali się złotymi zgłoskami. Pochodzili z Saksonii i Szkocji, ale szybko stali się Polakami, a dwóch z nich oddało za nasz kraj swoje życie – mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr Tadeusz Zych.

Jak przypomniał, Alfred Freyer senior był w okresie schyłku Galicji jednym z największych znawców i hodowców koni. Przybył do posiadłości Tarnowskich w Dzikowie pod koniec XIX wieku, by prowadzić słynne w Europie stado koni czystej krwi angielskiej i odnosił w tym sukcesy. W 1910 roku na wielkiej europejskiej wystawie w Wiedniu jego konie zdobyły najwyższe wyróżnienie.

Jego syn Alfred to jedna z największych postaci w historii polskiego sportu. Człowiek, który bardzo późno, bo w wieku 25 lat, zaczął wyczynowo uprawiać sport. Po roku treningów dzierżył wszystkie rekordy Polski na dystansach od półtora kilometra po maraton. Zginął ratując dzikowskie zbiory podczas pożaru, którego 90 rocznica przypada właśnie dziś. Jego brat Bronisław był także utalentowanym sportowcem, mistrzem Polski w maratonie w 1930 roku. Zginął zamordowany przez Niemców w 1944 roku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021