W Tarnobrzegu

Tablica pamięci rodziny Freyerów

Tablica pamięci rodziny Freyerów

„Przyszli z obcej ziemi – Polska i Tarnobrzeg stały się ich Ojczyzną ” – głosi napis na tablicy poświęconej pamięci rodzinie Freyerów – Alfredowi seniorowi i jego synom Alfredowi i Bronisławowi.

Tablicę na budynku, w którym mieszkała rodzina opiekuna dzikowskiej stadniny odsłonił dziś jej fundator – prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb wraz z Markiem Freyerem, synem Bronisława i bratankiem Alfreda.

– Na tej tablicy widnieją trzy imiona spięte jednym nazwiskiem. To ludzie, którzy dla historii Tarnobrzega i Polski zapisali się złotymi zgłoskami. Pochodzili z Saksonii i Szkocji, ale szybko stali się Polakami, a dwóch z nich oddało za nasz kraj swoje życie – mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr Tadeusz Zych.

Jak przypomniał, Alfred Freyer senior był w okresie schyłku Galicji jednym z największych znawców i hodowców koni. Przybył do posiadłości Tarnowskich w Dzikowie pod koniec XIX wieku, by prowadzić słynne w Europie stado koni czystej krwi angielskiej i odnosił w tym sukcesy. W 1910 roku na wielkiej europejskiej wystawie w Wiedniu jego konie zdobyły najwyższe wyróżnienie.

Jego syn Alfred to jedna z największych postaci w historii polskiego sportu. Człowiek, który bardzo późno, bo w wieku 25 lat, zaczął wyczynowo uprawiać sport. Po roku treningów dzierżył wszystkie rekordy Polski na dystansach od półtora kilometra po maraton. Zginął ratując dzikowskie zbiory podczas pożaru, którego 90 rocznica przypada właśnie dziś. Jego brat Bronisław był także utalentowanym sportowcem, mistrzem Polski w maratonie w 1930 roku. Zginął zamordowany przez Niemców w 1944 roku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021