W Tarnobrzegu

Tablica pamięci rodziny Freyerów

Tablica pamięci rodziny Freyerów

„Przyszli z obcej ziemi – Polska i Tarnobrzeg stały się ich Ojczyzną ” – głosi napis na tablicy poświęconej pamięci rodzinie Freyerów – Alfredowi seniorowi i jego synom Alfredowi i Bronisławowi.

Tablicę na budynku, w którym mieszkała rodzina opiekuna dzikowskiej stadniny odsłonił dziś jej fundator – prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb wraz z Markiem Freyerem, synem Bronisława i bratankiem Alfreda.

– Na tej tablicy widnieją trzy imiona spięte jednym nazwiskiem. To ludzie, którzy dla historii Tarnobrzega i Polski zapisali się złotymi zgłoskami. Pochodzili z Saksonii i Szkocji, ale szybko stali się Polakami, a dwóch z nich oddało za nasz kraj swoje życie – mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr Tadeusz Zych.

Jak przypomniał, Alfred Freyer senior był w okresie schyłku Galicji jednym z największych znawców i hodowców koni. Przybył do posiadłości Tarnowskich w Dzikowie pod koniec XIX wieku, by prowadzić słynne w Europie stado koni czystej krwi angielskiej i odnosił w tym sukcesy. W 1910 roku na wielkiej europejskiej wystawie w Wiedniu jego konie zdobyły najwyższe wyróżnienie.

Jego syn Alfred to jedna z największych postaci w historii polskiego sportu. Człowiek, który bardzo późno, bo w wieku 25 lat, zaczął wyczynowo uprawiać sport. Po roku treningów dzierżył wszystkie rekordy Polski na dystansach od półtora kilometra po maraton. Zginął ratując dzikowskie zbiory podczas pożaru, którego 90 rocznica przypada właśnie dziś. Jego brat Bronisław był także utalentowanym sportowcem, mistrzem Polski w maratonie w 1930 roku. Zginął zamordowany przez Niemców w 1944 roku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021