W powiecie

TAKI SOBIE ROK 2016

TAKI SOBIE ROK 2016

Jaki był dla Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego rok 2016? Raczej nie nudny, ale na pewno nie obfitował w wydarzenia o wielkiej randze. Pokuśmy się na krótkie podsumowanie w trzech aspektach, najważniejszych dla życia publicznego. Będą to w kolejności gospodarka, polityka i szeroko rozumiane życie społeczne.

W GOSPODARCE DALEJ CISZA

Rok 2016 w życiu gospodarczym Tarnobrzegu i powiatu niczym się nie wyróżnił. Co prawda na uwagę zasługiwały próby ożywienia Tarnobrzeskiego Parku Technologiczno – Przemysłowego, ale zorganizowane w tym celu targi ślubne, okazały się wydarzeniem jednorazowym, choć były organizacyjnym sukcesem. Na razie niewiele wynika również z zapowiedzi pojawienia się inwestorów. Ciekawą perspektywą jest zapowiedź powstania klastra motoryzacyjnego, w którym istotną rolę może odgrywać Pilkington z Nowej Dęby. Trudno jednak w tej chwili ocenić jakie korzyści z tego tytułu odniosłyby lokalne społeczności. A może ktoś w Tarnobrzegu pomyślałby o lokalizacji siedziby klastra właśnie w Tarnobrzegu. Najciekawszą inicjatywą, która w ciągu kilku lat może przynieść wymierne korzyści, jest współpraca gmin położonych wzdłuż Wisły, mająca na celu powstanie zintegrowanej oferty turystycznej. To realna szansa żeby turystyczne walory Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega i Gorzyc zaczęły na siebie zarabiać w większym stopniu niż dotychczas i z tego względu powstało trochę miejsc pracy. Jest to również jakaś szansa na powstanie kilku, może kilkunastu niedużych firm. Trzeba trzymać kciuki za sukces tego projektu, tym bardziej, że ostatnio jakby o nim mniej słychać. Poza tym rok 2016, to niestety gospodarczy zastój.

W POLITYCE PRZEPYCHANKI

Politycznie rok 2016 przeszedłby bez większego echa gdyby nie zmiany na szczytach władzy w Tarnobrzegu. Przypomnijmy tylko, że w Tarnobrzegu rozsypała się koalicja rządząca. Prezydent Grzegorz Kiełb pozbył się dwóch zastępców z PiS-u w nieprzyjemnej atmosferze. Przez chwilę jego zastępcą miał być były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, ale ostatecznie prezydent Kiełb zdecydował, że będzie rządził sam. O politycznej randze konfliktu świadczy fakt, że wmieszał się do niego Władysław Ortyl, marszałek województwa i jednocześnie lider wojewódzkich struktur PiS. Zostawiając na boku ocenę czy zrobił mądrze, czy nie, trzeba ze smutkiem stwierdzić, że sposób traktowania tego konfliktu nie przynosi chluby żadnej ze stron. Po tym, co stało się w Tarnobrzegu, jeszcze bardziej okazuje się, że powiat tarnobrzeski jest jednym z najmniej pisowskich w województwie. Tarnobrzeg był jednym z dwóch dużych miast w województwie, gdzie PiS rządzi lub współrządzi. Dla porządku dodajmy tylko, że w Nowej Dębie zmienił się zastępca burmistrza. Poza tym w powiecie polityczna stabilizacja i nuda na co – biorąc pod uwagę sytuację w Warszawie – nie należy narzekać.

ODCHODZĄ WIELCY

W życiu społecznym miasta najważniejszym wydarzeniem była niestety śmierć księdza Michała Józefczyka. Odszedł wybitny kapłan i społecznik, oddany sprawom miasta i jego mieszkańców.
Sprawy społeczne na szczęście nie znajdowały się pod ciśnieniem wydarzeń politycznych. Bezrobocie ani specjalnie nie wzrosło, ani nie spadło. Życie kulturalne szło swoim trybem i trzeba przyznać, że pod tym względem lokalne społeczności w gminach powiatu tarnobrzeskiego nie mają się czego wstydzić. Za to w tarnobrzeskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, sądowy finał znalazła wstydliwa sprawa korupcji. Do korupcji przywykliśmy, ale w tarnobrzeskim WORD zdumiewa mimo wszystko skala tego procederu. na koniec wypada zaznaczyć, że zmienił się prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. To jedna z ostatnich instytucji w spadku po stolicy województwa, wpływowa i prestiżowa dla Tarnobrzega. Rok 2016 był w tym kontekście o tyle dobry, że zniknęły spekulacje o likwidacji tej instytucji.

Ogólnie i Tarnobrzeg i powiat w roku 2016 ani specjalnie nie posunęły się w rozwoju, ani się nie cofnęły. Ot, taki sobie był to rok.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021