W powiecie

Tarnobrzeg, czyli owca przy wilku się nie wyśpi

Tarnobrzeg, czyli owca przy wilku się nie wyśpi

WIELKI, MAŁY PiS

Przyjęło się, że województwo podkarpackie jest ostoją PiS-u. Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych zdają się to potwierdzać, również na terenie powiatu tarnobrzeskiego. Jednak gdyby przyjrzeć się o rok wcześniejszym wyborom samorządowym nie jest to tak jednoznaczne.

Szczególnie widać to na podstawie wyników wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. To właśnie te wybory budzą najwięcej emocji w lokalnych społecznościach i skupiają ich największą uwagę. Zobaczmy więc, jak pod tym względem jest w powiecie tarnobrzeskim.

BARANÓW SANDOMIERSKI, CZYLI PEŁNA WŁADZA PiS-u

Baranów Sandomierski do niedawna kojarzony był z Mirosławem Plutą, który był wieloletnim burmistrzem miasta i gminy. Potem Pluta przez dwie kadencje był posłem na Sejm z ramienia PO. Wydawało się, że z tego względu PO ma mocne oparcie. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Po burmistrzu związanym z PSL nastał młody polityk z PiS-u Marek Mazur. Tuż po wyborach mówiło się, że to pisowiec z czarnym podniebieniem. Jednak dotychczasowa jego działalność raczej tego nie potwierdza. Tym nie mniej nie zmienia to faktu, że ze względu na polityczne sympatie burmistrza i skład Rady, można uznać Baranów za najbardziej pisowską gminę w powiecie.

NOWA DĘBA, CZYLI TYLE PiS-u ILE MUSI

W nowej Dębie kolejną kadencję rządzi Wiesław Ordon. Ma opinię wytrawnego samorządowca. Wiadomo, że burmistrz Nowej Dęby swoje sympatie polityczne lokuje zdecydowanie po prawej stronie, ale ostrożnie, czy nawet niechętnie lokuje swoje sympatie po stronie którejś z partii. Ze względu na układ sił w radzie gminy współpracuje z PiS, ale można zaryzykować pogląd, że jest to na zasadzie “tyle PiS-u, ile muszę”. Trzeba przyznać, że burmistrz Ordon zręcznie zachowuje się w tej sytuacji, biorąc pod uwagę, że ma opozycję, która potrafi nie przebierać w środkach w podważaniu jego pozycji. Podsumowując, można stwierdzić, że Nowa Dęba może rywalizować z Baranowem o miano najbardziej pisowskiej gminy w powiecie.

GRĘBÓW, CZYLI Z PiS-em NA DYSTANS

Gminą Grębów kieruje ciekawa osobowość. Wójt Kazimierz Skóra jest chyba najbardziej samodzielnym wójtem w powiecie. Jest tak nawet biorąc pod uwagę, że do niedawna miał bliskie relacje z posłem PO Mirosławem Plutą i za sympatyka tej partii uchodził. Niezależność Skóry polega nie tylko na dystansie do PiS-u, ale również na pewnym dystansie do księży, choć wiadomo, że dba o dobre relacje z tym najważniejszym czynnikiem politycznym we wsiach wchodzących w skład gminy. Pozycja Skóry opiera się na tym, że był wieloletnim dyrektorem liceum w Grębowie, a ta szkoła to dla gminy największy klejnot w koronie. Po drugie pokonał w rywalizacji o wójtowanie Zuzannę Paduch, o której jeszcze kilka lat temu mówiono, że będzie dozgonnym wójtem. I po trzecie, wójt Skóra twardo i skutecznie opiera się różnym zakusom Tarnobrzega, który chce coś uszczknąć z gminy Grębów. Pewnie ta silna pozycja sprawia, że Skóra nie musi “zalecać się” do PiS-u.

GORZYCE, CZYLI SAM SOBIE STEREM, ŻEGLARZEM, OKRĘTEM

Jeżeli wójta Grębowa uznać za najbardziej niezależnego, to wójt Gorzyc Leszek Surdy wyrasta na najbardziej przedsiębiorczego i dynamicznego samorządowca w powiecie. Nie ukrywa, że jest politycznie związany z PSL-em i to mu na szczeblu samorządu województwa niczego nie ułatwia. Ale Surdy już parę razy pokazał, że i wbrew PiS-owi potrafi załatwiać sprawy dla gminy Gorzyce. Trudno powiedzieć jak długo będzie się mu to udawać, ale jasnym jest, że w osobie wójta Gorzyc PiS ma szczególnie twardy orzech do zgryzienia. Najlepiej widać to na sesjach rady gminy, gdzie pisowska opozycja stara się jak może pokąsać wójta, ale nie wychodzi z tego prawie nic. Można chyba zaryzykować pogląd, że Gorzyce, to gmina w powiecie w której PiS ma najmniej do powiedzenia.

TARNOBRZEG, CZYLI OWCA PRZY WILKU SIĘ NIE WYŚPI

Jeśli chodzi o wpływy PiS-u w powiecie, to najciekawsza sytuacja jest w Tarnobrzegu. Prezydent Grzegorz Kiełb nie jest związany z PiS-em, ale poróżnił się ze swoim politycznym zapleczem, które wyniosło go na urząd i otoczył się lub dał się otoczyć ludźmi PiS-u. Trudno zrozumieć takie zachowanie, bo w PiS słabo ukrywają, że w nadchodzących wyborach na prezydenta miasta będą chcieli wystawić obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej Kamila Kalinkę. Niedługo przekonamy się, czy PiS manipuluje prezydentem Kiełbem i kieruje go w ciemny zaułek, czy też sam prezydent Kiełb sam wbił się na pisowski szpikulec i do wyborów da się zgrillować na piękny rumiany kolor. Pewien amerykański Żyd powiedział, że być może nadejdą czasy, kiedy owce będą spać między wilkami, ale jedno jest pewne – owce się nie wyśpią. W Tarnobrzegu prezydent Kiełb, ta trochę krnąbrna owieczka, już śpi między pisowskimi wilkami. Można przyjmować zakłady, czy za dwa lata okaże się, czy się wyspała.

NIBY WIELKI, ALE SŁABY

Jak widać z tego zestawienia w powiecie tarnobrzeskim PiS jest jak chmura, która niby wszystko okrywa, ale mało gdzie zatrzymuje się na stałe. PiS jednoznacznie rządzi w jednej gminie (Baranów Sandomierski), a w dwóch ma bardzo dużo do powiedzenia z zastrzeżeniem, że nie we wszystkich sprawach (Nowa Dęba, Tarnobrzeg). W dwóch gminach PiS ma mało do gadania, a to głównie ze względu na mocne osobowości wójtów, którzy dodatkowo politycznie co najmniej nie sympatyzują z tą partią. Dodatkowo nie widać w PiS w powiecie tarnobrzeskim zbyt wielu indywidualności dorównujących na przykład przebojowemu wójtowi Gorzyc. Cała nadzieja dla PiS-u, że utrzyma wysokie poparcie dla partii, a wyborcy nie zważając na klasę, kompetencje i dorobek, zagłosują jak ksiądz powie.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Baranów Sandomierski-ruszają kolejne inwestycje

rta24.eu28 września 2021

Uwaga ! Prace drogowe w Gorzycach

rta24.eu28 września 2021

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021