W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg, czyli wzorcowa Polska B?

Tarnobrzeg, czyli wzorcowa Polska B?

Ministerstwo Finansów opublikowało ranking gmin na podstawie wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. Ma to obrazować stan zamożności i możliwości rozwojowe samorządów gminnych. Oczywiście można podważać sens tego rankingu. Jednak mimo wszystko daje on obraz siły ekonomicznej i szans rozwojowych polskich miast i wsi. Jeżeli zostawi się na boku rządowe subwencje i inne środki zewnętrzne w tym te z UE, to wpływy z podatków są tym, co stanowi o sile i słabości gmin. Dzielenie tych wpływów przez ilość mieszkańców może też budzić zastrzeżenia, ale spośród innych kryteriów jest chyba najbardziej transparentnym.

WIELE NIESPODZIANEK

Dane wykorzystane do tworzenia rankingu pochodzą z 2015 roku. Rankingiem objęto 2478 gmin miejskich, wiejskich i miejsko – wiejskich. Średni dochód z podatków dla całej Polski wynosi około 1598 zł. na mieszkańca w skali roku. Fakt, że ten średni dochód przekracza tylko 449 gmin świadczy o dużych rozpiętościach wśród polskich samorządów. Na tej podstawie śmiało można powiedzieć, że podział na Polskę “A” i “B”, a może i jeszcze “C” nadal się utrzymuje i niestety, ale ma się dobrze. Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. W liczącej około 4500 mieszkańców gminie, roczne wpływy podatkowe na mieszkańca to 34.826 zł. Na przeciwległym biegunie znajduje się gmina Radgoszcz w powiecie Dąbrowa Tarnowska w w województwie małopolskim, gdzie roczne wpływy podatkowe na mieszkańca to 425 zł. Dodajmy, że gminę Radgoszcz zamieszkuje około 7300 osób, a jej podatkowe wpływy są o 82 razy mniejsze niż w Kleszczowie.

Zaskoczeniem jest fakt, że pierwszych szesnaście najbogatszych gmin, to gminy wiejskie. Pierwszym miastem w rankingu jest Konstancin – Jeziorna, zajmująca 17 pozycję. To miasto jest inteligencko – biznesową sypialnią Warszawy z wpływami podatkowymi 3948 zł na mieszkańca. Sama Warszawa zaś zajmuje dopiero 43 miejsce z wpływami 3126 zł. na osobę. A jak w rankingu wygląda nasze województwo i Tarnobrzeg?

JEST POLSKA “B+” JEST POLSKA “B” I NAWET “C”

Takie samo zaskoczenie jak w skali kraju. Dwie najbogatsze gminy w województwie, to Solina (56 miejsce i 2819zł. wpływów) oraz Cisna (134 miejsce i 2191zł. wpływów). A przecież powszechnie uważa się, że Bieszczady to biedniejsza część województwa. Zaskakująca może być stosunkowo niska lokata Rzeszowa, który z wpływami 1773 zł. na mieszkańca zajął 294 miejsce. Ciekawe w tym kontekście będzie zestawienie największych miast w województwie. W tabeli pierwsza pozycja, to miejsce w rankingu, a ostatnia to kwota wpływów na mieszkańca.

294 Rzeszów 1773 zł.
320 Mielec 1731zł.
347 Krosno 1697zł.
372 Dębica 1672zł.
397 Stalowa Wola 1652zł.
Średnia krajowa 1598zł.
899 Przemyśl 1302zł.
1061 Tarnobrzeg 1229zł.

Niestety jak widać Tarnobrzeg wyraźnie dołuje i klasyfikuje się wyraźnie poniżej średniej krajowej, mimo przecież dość wysokich stawek podatkowych. To potwierdzenie, że wysokie podatki nie decydują o wysokich wpływach, o czym przekonuje najlepiej przykład Stalowej Woli, która od czasów prezydenta Andrzeja Szlęzaka ma najniższe podatki z tych miast, a mimo to na przestrzeni rządów Szlęzaka podwoiła wpływy z podatków i lokuje się powyżej średniej krajowej. Zestawienie pokazuje, że największe wpływy mają te miasta, które jak Rzeszów, pełnią funkcje metropolitarne albo mają dobrze rozwinięty przemysł. To kolejny sygnał dla Tarnobrzegu do obrania drogi rozwoju. Na pewno w dającym się przewidzieć czasie Tarnobrzeg funkcji metropolitarnych nie będzie pełnił. Potrzeba mobilizacji społeczności Tarnobrzega tym bardziej, że część gmin z powiatu ma lepsze wyniki.

POWIAT DOBRZE NA TLE POLSKI “B”

Gminy powiatu tarnobrzeskiego na tle województwa, a zwłaszcza sąsiednich powiatów wypadają nieźle, oczywiście na tle tego, co umownie nazwiemy Polską “B”. Przoduje Nowa Dęba, mieszcząca się w pierwszym tysiącu gmin w rankingu. Trzeba zauważyć, że żadna mala gmina w powiecie stalowowolskim i niżańskim nie ma miejsca w pierwszym tysiącu gmin rankingu. Co więcej, gmina Harasiuki z powiatu niżańskiego znajduje się w ostatniej dziesiątce gmin. Oto jak wyglądają gminy powiatu w rankingu.

892 Nowa Dęba 1348zł
1024 Gorzyce 1248zł.
1322 Grębów 1112zł.
1669 Baranów Sandomierski 985zł.

Nowa Dęba i Gorzyce mają lepszy wynik niż Tarnobrzeg. W porównaniu na przykład z powiatem stalowowolskim można powiedzieć, że Tarnobrzeg ciągnie powiat w dół. Trzeba jednak zauważyć, że dobrze wypadają w zestawieniu z województwem podkarpackim. Na tle całej Polski wypada to gorzej i gminy powiatu tarnobrzeskiego zaliczają się do kategorii, którą można nazwać Polska “B+”. Nowa Dęba i Gorzyce potwierdzają, że największe wpływy mają te małe samorządy, które mają na swoim terenie przemysł.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021