W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg dla seniorów: Takiego wsparcia jeszcze nie było

Tarnobrzeg dla seniorów: Takiego wsparcia jeszcze nie było

Do 14 lipca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu prowadzi rekrutację do projektu „Tarnobrzeg dla Seniorów”. Oferuje trzy nowoczesne formy wsparcia dla osób powyżej 60 roku życia m.in. teleopiekę i sąsiedzkie usługi opiekuńcze.

– Teleopieką obejmiemy 20 samotnie zamieszkujących lub przebywających okresowo samotnie w domu seniorów – wyjaśnia dyrektor tarnobrzeskiego MOPR Elżbieta Miernik-Krukurka. – W praktyce oznacza to, że uczestnik projektu otrzyma zestaw: zestaw głośnomówiący i opaskę na rękę, która zapewnia szybki i łatwy sposób wzywania pomocy w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia, zagrożenia życia, nieszczęśliwego wypadku oraz innych potrzeb powiadomienia służb ratunkowych.

Kolejną innowacją jest wprowadzenie sąsiedzkich usług opiekuńczych. Pięciu niesamodzielnych seniorów będzie mogło korzystać z pomocy osób blisko zamieszkujących. Usługi będą dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu i będą obejmować pomoc w zakupach podstawowych artykułów, pomoc w przygotowaniu i podawaniu posiłków, prowadzeniu gospodarstwa domowego, uiszczaniu opłat, dotarciu do lekarzy, placówek służby zdrowia i urzędów użyteczności publicznej, informowania rodziny i właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia i sytuacjach kryzysowych, a także odwiedziny w szpitalu. Pięć osób, które będą świadczyć sąsiedzkie usługi opiekuńcze MOPR zatrudni na podstawie umowy cywilno-prawnej.

-W ramach projektu przewidujemy także rozwój dotychczas świadczonych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania polegający na rozszerzeniu świadczenia usług o weekendy, święta i dni wolne od pracy, a także zwiększeniu czasu świadczenia usług o godziny popołudniowe i wieczorne – dodaje Elżbieta Miernik-Krukurka. Na potrzeby realizacji tego zadania dwie osoby, które swoją opieką obejmą co najmniej dziesięciu seniorów zostaną zatrudnione na umowę cywilno-prawną.

To nie wszystko. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z poradnictwa psychologicznego, dietetycznego, pielęgnacyjnego oraz poradnictwa w zakresie rehabilitacji. Projekt przewiduje również wsparcie dla opiekunów nieformalnych seniorów. Mogą oni liczyć na poradnictwo psychologiczne oraz szkolenia w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji osób starszych, a także udzielania pierwszej pomocy. W sytuacji, kiedy opieka nad osobą zależną uniemożliwi opiekunowi udział w zaplanowanych szkoleniach (dla 10 opiekunów) MOPR zapewni krótkoterminową opiekę nad osobą niesamodzielną. Na czas trwania szkoleń zatrudniona zostanie pielęgniarka, rehabilitant, dietetyk.

Projekt „Tarnobrzeg dla seniorów” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i trwa do końca 2018 roku. Jego wartość wynosi ponad 510 tys. zł. Z trzech rodzajów wsparcia skorzystać może w sumie 35 osób oraz 20 opiekunów nieformalnych osób dorosłych, które sprawują faktyczną opiekę nad osobą niesamodzielną, ale nie pobierają za to żadnych pieniędzy. Placówka prosi zainteresowanych mieszkańców o kontakt telefoniczny lub osobisty. Wnioski można pobrać w pokoju 102 na pierwszym piętrze do 14 lipca.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021