W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg dla seniorów: Takiego wsparcia jeszcze nie było

Tarnobrzeg dla seniorów: Takiego wsparcia jeszcze nie było

Do 14 lipca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu prowadzi rekrutację do projektu „Tarnobrzeg dla Seniorów”. Oferuje trzy nowoczesne formy wsparcia dla osób powyżej 60 roku życia m.in. teleopiekę i sąsiedzkie usługi opiekuńcze.

– Teleopieką obejmiemy 20 samotnie zamieszkujących lub przebywających okresowo samotnie w domu seniorów – wyjaśnia dyrektor tarnobrzeskiego MOPR Elżbieta Miernik-Krukurka. – W praktyce oznacza to, że uczestnik projektu otrzyma zestaw: zestaw głośnomówiący i opaskę na rękę, która zapewnia szybki i łatwy sposób wzywania pomocy w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia, zagrożenia życia, nieszczęśliwego wypadku oraz innych potrzeb powiadomienia służb ratunkowych.

Kolejną innowacją jest wprowadzenie sąsiedzkich usług opiekuńczych. Pięciu niesamodzielnych seniorów będzie mogło korzystać z pomocy osób blisko zamieszkujących. Usługi będą dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika projektu i będą obejmować pomoc w zakupach podstawowych artykułów, pomoc w przygotowaniu i podawaniu posiłków, prowadzeniu gospodarstwa domowego, uiszczaniu opłat, dotarciu do lekarzy, placówek służby zdrowia i urzędów użyteczności publicznej, informowania rodziny i właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia i sytuacjach kryzysowych, a także odwiedziny w szpitalu. Pięć osób, które będą świadczyć sąsiedzkie usługi opiekuńcze MOPR zatrudni na podstawie umowy cywilno-prawnej.

-W ramach projektu przewidujemy także rozwój dotychczas świadczonych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania polegający na rozszerzeniu świadczenia usług o weekendy, święta i dni wolne od pracy, a także zwiększeniu czasu świadczenia usług o godziny popołudniowe i wieczorne – dodaje Elżbieta Miernik-Krukurka. Na potrzeby realizacji tego zadania dwie osoby, które swoją opieką obejmą co najmniej dziesięciu seniorów zostaną zatrudnione na umowę cywilno-prawną.

To nie wszystko. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z poradnictwa psychologicznego, dietetycznego, pielęgnacyjnego oraz poradnictwa w zakresie rehabilitacji. Projekt przewiduje również wsparcie dla opiekunów nieformalnych seniorów. Mogą oni liczyć na poradnictwo psychologiczne oraz szkolenia w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji osób starszych, a także udzielania pierwszej pomocy. W sytuacji, kiedy opieka nad osobą zależną uniemożliwi opiekunowi udział w zaplanowanych szkoleniach (dla 10 opiekunów) MOPR zapewni krótkoterminową opiekę nad osobą niesamodzielną. Na czas trwania szkoleń zatrudniona zostanie pielęgniarka, rehabilitant, dietetyk.

Projekt „Tarnobrzeg dla seniorów” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i trwa do końca 2018 roku. Jego wartość wynosi ponad 510 tys. zł. Z trzech rodzajów wsparcia skorzystać może w sumie 35 osób oraz 20 opiekunów nieformalnych osób dorosłych, które sprawują faktyczną opiekę nad osobą niesamodzielną, ale nie pobierają za to żadnych pieniędzy. Placówka prosi zainteresowanych mieszkańców o kontakt telefoniczny lub osobisty. Wnioski można pobrać w pokoju 102 na pierwszym piętrze do 14 lipca.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021