W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg. Piesi i rowerzyści na jednej ścieżce. Ale dlaczego?

Tarnobrzeg. Piesi i rowerzyści na jednej ścieżce. Ale dlaczego?

Rowerzyści irytują się patrząc na nowe oznakowanie traktów, na których mieli wydzieloną strefę jazdy. Rewolucja zaczęła się od zamalowania znaków poziomych. I tak powstały wspólne tzw. ciągi pieszo-rowerowe. Powód? Oczywiście przepisy. 

Z nową sytuacją mamy do czynienia przy drodze wojewódzkiej nr 871 oraz ulicach Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej. Ponieważ interpretacje zmian są różne o wyjaśnienie poprosiliśmy urzędników. Na pytanie dlaczego je wprowadzono odpowiada Małgorzata Matyka, naczelnik wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta w Tarnobrzegu:

– Na drodze wojewódzkiej nr 871 oraz ulicach Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej konieczne było wprowadzenie zmiany stałej organizacji ruchu zarówno ze względu na brak zachowanej skrajni pomiędzy chodnikiem a ścieżką rowerową, jak również w celu uniknięcia nadmiaru oznakowania na każdym zjeździe.

Zastosowanie znaku C-13/16 z kreską pionową wskazuje drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie. W przypadku usytuowania ścieżki rowerowej bezpośrednio przy chodniku należy zachować odpowiednią skrajnię, która stanowi wolną przestrzeń od jakichkolwiek przeszkód. Pomiędzy ścieżką rowerowa a chodnikiem powinna być wyznaczona przestrzeń o szerokości 20 cm. Z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogowego nie ma możliwości wykonania skrajni pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem.

Zmiana stałej organizacji polegająca na zamianie znaku C- 13/16 z kreską pionową na znak C- 13/16 z kreską poziomą pozwala również na uniknięciu konieczności wykonania nadmiaru znaków poziomych i pionowych na każdym zjeździe.

Tzw. „ciągi pieszo- rowerowe” to w obowiązującym porządku prawnym ścieżka rowerowa, z której mogą korzystać piesi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość ścieżki rowerowej należy ustalać indywidualnie, jeżeli oprócz prowadzenia ruchu rowerowego pełni ona inne funkcje. W takich przypadkach przepisy rozporządzenia nie określają minimalnej szerokości ścieżki rowerowej. Wobec powyższego minimalna szerokość takiej ścieżki powinna być większa niż 2,5 m.

W przypadkach, kiedy szerokość pasa drogowego nie pozwala na wyznaczenie ścieżki rowerowej (szerokość dwukierunkowej ścieżki rowerowej nie powinna być mniejsza niż 2 m a ścieżki jednokierunkowej nie mniejsza niż 1,5 m) i chodnika (szerokość chodnika przy jezdni lub przy pasie postojowym nie powinna być mniejsza niż 2 metry, szerokość chodnika odsuniętego od jezdni lub szerokość samodzielnego ciągu pieszego nie powinna być mniejsza niż 1,5 m,), zastosowanie wspólnych ciągów pieszo- rowerowych oznakowanych znakiem C- 13/16 z kreską poziomą daje możliwość korzystania pieszym ze ścieżek rowerowych.

oznakowanie (1)

Wioletta Wojtkowiak

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021