W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg to nie Ciechocinek

Tarnobrzeg to nie Ciechocinek

Tarnobrzeg stoi przed wieloma wyzwaniami. Pojawia się wiele pytań o przyszłość miasta. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nie pojawiła się w miarę jasna wizja tej przyszłości. Wygląda na to, że czepiamy się różnych pomysłów w oparciu o nie przemyślane koncepcje. Do nich należy zaliczyć pomysł o oparciu rozwoju miasta na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Teraz pojawia się pomysł przekształcenia miasta w uzdrowisko. Wygląda to tak jakby osoby odpowiedzialne za rozwój miasta, chwytały się dziwnych pomysłów, mających przykryć ich bezradność w tej sprawie. Czy ktoś zadał sobie pytanie, co oznaczałoby dla Tarnobrzega przekształcenie w uzdrowisko? Jaki miałoby to wpływ na rozwój gospodarczy miasta?

AWANS CZY DEGRADACJA?

Na początek trzeba odpowiedzieć na pytanie o pożądany kierunek rozwoju Tarnobrzega. Czym ma być była stolica województwa i potężny ośrodek przemysłowy? Póki co nie zanosi się by Tarnobrzeg ponownie został stolicą województwa. Również brak na dzisiaj przesłanek do powstania potężnego ośrodka przemysłowego. Jednak to nie powód by rezygnować w przyszłości z rozwoju przemysłu. Zapewne nie będzie powrotu do czasów zagłębia siarkowego ale to nie znaczy, że trzeba chwytać się pomysłów robiących z miasta grajdołek. Sympatyczny, ale grajdołek. Nawet jeżeli ktoś będzie tworzył wizję kurortu w oparciu o jezioro i uzdrowisko, nie zmieni to faktu, że będzie to degradacja Tarnobrzega jako miasta o bogatej tradycji przemysłowej.

SZKODLIWE MRZONKI

Rozważmy krótko szanse rozwoju Tarnobrzega w przypadku zostania uzdrowiskiem. Po pierwsze to uzdrowisko musiałoby być naprawdę duże, żeby zapewnić rozwój gospodarczy miastu o wielkości Tarnobrzegu. Czy są na to szanse? W Polsce nie ma miasta tej wielkości, które byłoby uzdrowiskiem. Dodatkowo takie miasta są znaczącymi ośrodkami turystycznymi. Czy Tarnobrzeg ma na to szanse? Nie. Nawet jeżeli weźmie się pod uwagę jezioro i bliskość Sandomierza, to cały czas dużo za mało do stania się znaczącym ośrodkiem turystycznym. Owszem, Tarnobrzeg powinien starać się, by mieć jakieś atrakcje dla turystów i pomysł wspólnej promocji z Sandomierzem, Gorzycami i Baranowem Sandomierskim jest dobry, ale biorąc wielkość i potencjał miasta, powinno to być uzupełnienie jego funkcji.

PRZYSZŁOŚĆ TO PRZEMYSŁ

Jeżeli Tarnobrzeg ma być miastem, którego ranga jako ośrodka miejskiego nie spada, liczba mieszkańców nie maleje, to musi mieć koncepcję rozwoju opartą o przemysł. Wiele jest w tej dziedzinie do zrobienia, ale podstawy istnieją. Należą do nich tradycje przemysłowe, wykwalifikowani pracownicy, tereny inwestycyjne i istnienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na wykorzystaniu tego potencjału trzeba się skupić.

Uzdrowisko nie przyciągnie inwestorów tworzących dobrze płatne miejsca pracy. Co więcej, nie da się pogodzić funkcji uzdrowiska z dynamicznym ośrodkiem przemysłowym. Można sobie wyobrazić wykorzystanie na skalę przemysłową wód mineralnych, ale fabryki obok sanatoriów nie wchodzą w grę.

Czy znajdzie w Tarnobrzega polityk, przedsiębiorca czy jakakolwiek inna osoba ciesząca się uznaniem mieszkańców, która będzie mieć odwagę do publicznego mówienia o tych sprawach? Na razie niestety nikogo takiego nie widać. A czas ucieka.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021