W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg tyłem do przemysłu

Tarnobrzeg tyłem do przemysłu

Jaką gospodarczą przyszłość ma Tarnobrzeg? Jeśli popatrzy się na sąsiadów, to Tarnobrzeg wypada co najmniej blado.

Stalowa Wola i Mielec to silne ośrodki przemysłowe. W skali powiatów stalowowolskiego i mieleckiego to te miasta gospodarczo dominują w powiatach. O ich sile decydują specjalne strefy ekonomiczne i przekształcone wielkie zakłady przemysłowe Huta Stalowa Wola i WSK Mielec.

Tymczasem w Tarnobrzegu restrukturyzacja kopalni siarki nie dała tak dobrych efektów. Fabryka nawozów sztucznych i Jezioro Tarnobrzeskie, to za mało żeby można było mówić o udanej restrukturyzacji. Co prawda siedziba SSE Euro – Park Wisłosan znajduje się w Machowie, ale największe inwestycje znalazły się poza Tarnobrzegiem. Można nawet powiedzieć, że strefa tarnobrzeska, to największe inwestycje w Stalowej Woli, pod Wrocławiem, czy w Radomiu.

Dlaczego Tarnobrzeg nie potrafił przez kilkanaście lat wykorzystać szansy jaką dawało powstanie specjalnej strefy ekonomicznej? Przecież były dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Machowie Marek Indyk był niezmiennie przychylny Tarnobrzegowi. W Stalowej Woli mieli i mają o to do niego pretensje, bo strefa inwestowała w Machowie, a w Stalowej Woli inwestował w strefę samorząd. Jednak w Stalowej Woli tego nie żałują, bo mogą się pochwalić napływem inwestorów i zwiększonymi wpływami do budżetu o miejscach pracy nie wspominając.

Tymczasem Tarnobrzeg przez ostatnie kilkanaście lat jakby był zapatrzony w przeszłość miasta jako stolicy województwa, co dawało dostęp do finansów, miejsca pracy w administracji i dawało prestiż. Ktoś chyba zapomniał, że skończyło się to definitywnie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłegowieku. W sumie nie wiadomo dlaczego władze miasta przez tyle lat nie potrafiły nawiązać owocnej współpracy z zarządem SSE. Można jednak powiedzieć, że stroną bardziej pasywną, czy nawet niechętną bliższej współpracy były władze miasta. Spotkania władz miasta z kierownictwem strefy były rzadkie i nieliczne, i zazwyczaj mało merytoryczne. Efekt jest taki, że w powiecie w rozwoju przemysłowym Tarnobrzeg wyprzedziły gminy Nowa Dęba i Gorzyce. Za rządów prezydenta Jana Dziubińskiego można było odnieść wrażenie, że władze miasta jakby uważały, iż rozwój przemysłowy miasta to wyłącznie sprawa ARP i strefy, bo Tarnobrzegowi skrzywdzonemu przez upadek zagłębia siarkowego i utratę statusu stolicy województwa, należy się to jak chłopu ziemia. Okazało się, że był to błąd bardzo drogo kosztujący. Prezydent Norbert Mastalerz jakby lepiej rozumiał konieczność współpracy miasta z SSE. Jednak efekty tego są żadne albo nawet gorsze niż żadne.

Lokalizacja Parku Technologicznego była jakby wbrew sugestiom władz SSE. W efekcie stoją niemal puste obiekty, które trzeba utrzymywać i przez to zniechęcały potencjalnych inwestorów. Również obecnie nie widać zrozumienia u władz miasta znaczenia współpracy z SSE. Prezydent Grzegorz Kiełb bodaj ani razu nie spotkał się z władzami SSE na poważnych rozmowach, a mięło już prawie półtora roku jego rządów. Jeżeli władze miasta niezrozumieją, że ścisła współpraca z SSE Euro – Park Wisłosan jest już nie tylko szansą, a koniecznością by Tarnobrzeg nie stracił walorów jako liczący się ośrodek gospodarczy, to nadal będą dystansowane przez Nową Dębę i Gorzyce. W tej mierze prezydenci Tarnobrzegu wiele mogą się nauczyć od burmistrza Nowej Dęby i wójta Gorzyc.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021