W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg w końcu doczeka się obwodnicy

Tarnobrzeg w końcu doczeka się obwodnicy

O potrzebie budowy obwodnicy dla Tarnobrzega mówiono od ponad 30 lat. Była ona zawsze chwytliwym hasłem kolejnych kampanii, po wyborach odsuwanym w czasie i dlatego wielu mieszkańców przestało wierzyć, że droga kiedykolwiek powstanie. Jednak z informacji prezydenta miasta wynika, że magistrat chce nadać inwestycji tempo ekspresowe. Skojarzenie z S-74 jest tu jak najbardziej na miejscu.

Znamy już planowany przebieg obwodnicy, która wyprowadzi ruch ciężarowy z centrum miasta. Obwodnica weźmie swój początek od ronda na wysokości myjni samochodowej przy ul. Sikorskiego, pobiegnie równolegle do ulicy Św. Barbary, przetnie ogródki działkowe, skręci w lewo do ul. Dworcowej. Dalej wzdłuż torów, pod wiaduktem do ulicy Zwierzynieckiej, następnie Litewską (planowane rondo), przez las na wysokości cmentarza w Sobowie aż do ronda w Zakrzowie na terenach inwestycyjnych. Z tym miejscem wiążą się duże nadzieje, bo w pobliżu planowana jest trasa S-74.

– Są trzy warianty jej usytuowania, na pewno pomiędzy osiedlami Zakrzów a Wielowieś. Chcemy wbić naszą obwodnicę w węzeł drogi ekspresowej – mówi Wojciech Brzezowski, zastępca prezydenta Tarnobrzega. – Gdyby to się udało, będzie to wielka zachęta dla inwestorów. Lobbujemy za tym rozwiązaniem przy wsparciu samorządów Sandomierza i Stalowej Woli. Póki co, dzisiaj niewielu jest w stanie określić datę budowy ekspresówki, ale na pewno wcześniej powstanie nasza obwodnica.

W marcu pierwszy przetarg

Obwodnica będzie liczyła 8700 metrów a nie jak pierwotnie planowano 2700 m. Takie rozwiązanie przedstawione przez władze Tarnobrzega najbardziej satysfakcjonuje marszałka województwa, który dał zielone światło projektowi. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z własnego budżetu Tarnobrzeg musi dołożyć 15 proc., czyli 7,5 mln zł.
Prezydent Grzegorz Kiełb przekazał wczoraj dziennikarzom, że w tegorocznym budżecie zabezpieczono pół miliona złotych na program funkcjonalno-użytkowy dla obwodnicy. Pod koniec marca miasto ogłosi przetarg na jego opracowanie. Na początku 2017 roku może już przystąpi do wyboru wykonawcy w systemie „Projektuj i buduj”. Na oddanie obwodnicy do użytku wykonawca dostanie nie więcej niż 3 lata.

Wywłaszczenia z ogródków

Wytyczona trasa obwodnicy z pewnością zaniepokoi działkowiczów. Niektórzy powinni się przygotować na wywłaszczenia. W grę wchodzi rekompensata finansowa lub wyznaczenie innego terenu pod ogrody działkowe. Prezydent Grzegorz Kiełb zapewnia, że projekt będzie konsultowany z Polskim Związkiem Działkowców tak by zmiany były jak najmniej dotkliwe.

Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021