W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg w końcu doczeka się obwodnicy

Tarnobrzeg w końcu doczeka się obwodnicy

O potrzebie budowy obwodnicy dla Tarnobrzega mówiono od ponad 30 lat. Była ona zawsze chwytliwym hasłem kolejnych kampanii, po wyborach odsuwanym w czasie i dlatego wielu mieszkańców przestało wierzyć, że droga kiedykolwiek powstanie. Jednak z informacji prezydenta miasta wynika, że magistrat chce nadać inwestycji tempo ekspresowe. Skojarzenie z S-74 jest tu jak najbardziej na miejscu.

Znamy już planowany przebieg obwodnicy, która wyprowadzi ruch ciężarowy z centrum miasta. Obwodnica weźmie swój początek od ronda na wysokości myjni samochodowej przy ul. Sikorskiego, pobiegnie równolegle do ulicy Św. Barbary, przetnie ogródki działkowe, skręci w lewo do ul. Dworcowej. Dalej wzdłuż torów, pod wiaduktem do ulicy Zwierzynieckiej, następnie Litewską (planowane rondo), przez las na wysokości cmentarza w Sobowie aż do ronda w Zakrzowie na terenach inwestycyjnych. Z tym miejscem wiążą się duże nadzieje, bo w pobliżu planowana jest trasa S-74.

– Są trzy warianty jej usytuowania, na pewno pomiędzy osiedlami Zakrzów a Wielowieś. Chcemy wbić naszą obwodnicę w węzeł drogi ekspresowej – mówi Wojciech Brzezowski, zastępca prezydenta Tarnobrzega. – Gdyby to się udało, będzie to wielka zachęta dla inwestorów. Lobbujemy za tym rozwiązaniem przy wsparciu samorządów Sandomierza i Stalowej Woli. Póki co, dzisiaj niewielu jest w stanie określić datę budowy ekspresówki, ale na pewno wcześniej powstanie nasza obwodnica.

W marcu pierwszy przetarg

Obwodnica będzie liczyła 8700 metrów a nie jak pierwotnie planowano 2700 m. Takie rozwiązanie przedstawione przez władze Tarnobrzega najbardziej satysfakcjonuje marszałka województwa, który dał zielone światło projektowi. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z własnego budżetu Tarnobrzeg musi dołożyć 15 proc., czyli 7,5 mln zł.
Prezydent Grzegorz Kiełb przekazał wczoraj dziennikarzom, że w tegorocznym budżecie zabezpieczono pół miliona złotych na program funkcjonalno-użytkowy dla obwodnicy. Pod koniec marca miasto ogłosi przetarg na jego opracowanie. Na początku 2017 roku może już przystąpi do wyboru wykonawcy w systemie „Projektuj i buduj”. Na oddanie obwodnicy do użytku wykonawca dostanie nie więcej niż 3 lata.

Wywłaszczenia z ogródków

Wytyczona trasa obwodnicy z pewnością zaniepokoi działkowiczów. Niektórzy powinni się przygotować na wywłaszczenia. W grę wchodzi rekompensata finansowa lub wyznaczenie innego terenu pod ogrody działkowe. Prezydent Grzegorz Kiełb zapewnia, że projekt będzie konsultowany z Polskim Związkiem Działkowców tak by zmiany były jak najmniej dotkliwe.

Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021