W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg. W nowym roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Tarnobrzeg. W nowym roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Nowa stawka za śmieci zbierane selektywnie wyniesie 9 zł od osoby miesięcznie, o trzy złote więcej niż dotychczasowa. Opłata za odpady wrzucone do jednego worka rośnie z 10 do 13 złotych.

Podczas wczorajszej sesji ten punkt obrad budził emocje nie mniejsze niż przyszłoroczny budżet. Nic dziwnego – opłata śmieciowa w Tarnobrzegu nie wzrastała przez cztery ostatnie lata. Stało się tak dzięki nadwyżce wynoszącej ok. 1,4 mln zł. Pierwsze stawki przyjęte w 2013 roku były bowiem zawyżone. Rzeczywisty koszt odbioru śmieci okazał się niższy. Po kolejnym przetargu okazało się, że obsługa systemu gospodarowania odpadami pochłonie jednak więcej.

Miasto nie podniosło dwa lata temu stawek, gdyż w budżecie były pieniądze po pierwszym przetargu. Nie było to zgodne z ustawą, co zresztą wytknął w raporcie pokontrolnym NIK, ale ten sam system zastosowały gminy w całej Polsce. – Dziś mają ten sam problem, co my. Górka została „zjedzona” i w budżecie na śmieci jest zero. Stawki muszą być wyższe – wyjaśnił naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM Piotr Pawlik. – Niestety, takie mamy prawo, że wpływy z opłat muszą sfinansować koszty wywozu śmieci. Miasto nie może dofinansować systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z własnego budżetu. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów.

Za nowymi stawkami było 15 radnych, przeciw podniosło ręce pięcioro: Kamil Kalinka, Barbara Kłeczek, Łukasz Nowak, Anna Pekar, Robert Popek z PiS. Uchwała rady miasta wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa, prawdopodobnie jeszcze przed końcem stycznia.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021