W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg wiele jej zawdzięcza. Katarzyna Pawłowska ukończyła 100 lat

Tarnobrzeg wiele jej zawdzięcza. Katarzyna Pawłowska ukończyła 100 lat

Setne urodziny obchodziła Katarzyna Pawłowska, honorowa obywatelka miasta, która wraz z mężem profesorem Stanisławem Pawłowskim odkryła złoża siarki w rejonie Tarnobrzega. Żółtemu złotu małżeństwo geologów poświęciło 40 lat życia.

Z tej okazji z życzeniami do jubilatki udali się sekretarz miasta Przemysław Rękas i przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek. – Pani Katarzyna oczekiwała naszej wizyty, wiedziała, że mieszkańy Tarnobrzega o niej nie zapomnieli i nie zawiodła się. Sama wiele myśli o Tarnobrzegu i miło wspomina swój pobyt z mężem w naszym mieście. Tarnobrzeg, zaraz po Kielcach, to jej ulubione, ukochane miasto, gdzie czuje się jak w domu. W rozmowie podkreślała, że jest ciągle związana z tym miejscem – mówi Przemysław Rękas.

pawlowskakatarzyna2

Przedstawiciele samorządu wręczyli jubilatce okolicznościowy grawerton z najlepszymi życzeniami od władz miasta oraz kosz kwiatów. O honorowej tarnobrzeżance pamiętała także premier rządu RP Beata Szydło, która na jej ręce przesłała uroczysty List Gratulacyjny.

Docent dr hab. Katarzyna Pawłowska urodziła się w 1917 roku w Kielcach. Jej rodzina od trzech pokoleń związana była z naukami o Ziemi. Jej dziadek był geodetą, a ojciec geologiem i badaczem. Jako dziecko uczestniczyła więc w wyprawach badawczych, które ją pasjonowały. Kiedy dorosła została geologiem, tak jak jej ojciec.

Wykształciła własny wizerunek geologiczny, poświęcając się poszukiwaniom siarki. W 1940 roku wyszła za mąż za Stanisława. Od tego czasu towarzyszyła mu wiernie we wszystkich pracach i poczynaniach. Katarzyna Pawłowska była nie tylko przy narodzinach wielkiej siarki, ale przez wiele lat troszczyła się o rozwój siarkowego przemysłu. Czuwała nad uruchomieniem pierwszej w Polsce kopalni. Dzięki jej pracy siarkowy przemysł dał pracę tysiącom ludzi, rozwijając miasto. Tarnobrzeg, jako ośrodek przemysłowy stał się ważny nie tylko dla regionu, ale także dla Polski, a nawet świata.

W 2003 roku w uznaniu dla zasług Katarzyny Pawłowskiej Rada Miasta Tarnobrzega nadała jej najwyższe miejskie odznaczenie medal Sigillum Civis Virtuti.

WW

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021