W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg wiele jej zawdzięcza. Katarzyna Pawłowska ukończyła 100 lat

Tarnobrzeg wiele jej zawdzięcza. Katarzyna Pawłowska ukończyła 100 lat

Setne urodziny obchodziła Katarzyna Pawłowska, honorowa obywatelka miasta, która wraz z mężem profesorem Stanisławem Pawłowskim odkryła złoża siarki w rejonie Tarnobrzega. Żółtemu złotu małżeństwo geologów poświęciło 40 lat życia.

Z tej okazji z życzeniami do jubilatki udali się sekretarz miasta Przemysław Rękas i przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek. – Pani Katarzyna oczekiwała naszej wizyty, wiedziała, że mieszkańy Tarnobrzega o niej nie zapomnieli i nie zawiodła się. Sama wiele myśli o Tarnobrzegu i miło wspomina swój pobyt z mężem w naszym mieście. Tarnobrzeg, zaraz po Kielcach, to jej ulubione, ukochane miasto, gdzie czuje się jak w domu. W rozmowie podkreślała, że jest ciągle związana z tym miejscem – mówi Przemysław Rękas.

pawlowskakatarzyna2

Przedstawiciele samorządu wręczyli jubilatce okolicznościowy grawerton z najlepszymi życzeniami od władz miasta oraz kosz kwiatów. O honorowej tarnobrzeżance pamiętała także premier rządu RP Beata Szydło, która na jej ręce przesłała uroczysty List Gratulacyjny.

Docent dr hab. Katarzyna Pawłowska urodziła się w 1917 roku w Kielcach. Jej rodzina od trzech pokoleń związana była z naukami o Ziemi. Jej dziadek był geodetą, a ojciec geologiem i badaczem. Jako dziecko uczestniczyła więc w wyprawach badawczych, które ją pasjonowały. Kiedy dorosła została geologiem, tak jak jej ojciec.

Wykształciła własny wizerunek geologiczny, poświęcając się poszukiwaniom siarki. W 1940 roku wyszła za mąż za Stanisława. Od tego czasu towarzyszyła mu wiernie we wszystkich pracach i poczynaniach. Katarzyna Pawłowska była nie tylko przy narodzinach wielkiej siarki, ale przez wiele lat troszczyła się o rozwój siarkowego przemysłu. Czuwała nad uruchomieniem pierwszej w Polsce kopalni. Dzięki jej pracy siarkowy przemysł dał pracę tysiącom ludzi, rozwijając miasto. Tarnobrzeg, jako ośrodek przemysłowy stał się ważny nie tylko dla regionu, ale także dla Polski, a nawet świata.

W 2003 roku w uznaniu dla zasług Katarzyny Pawłowskiej Rada Miasta Tarnobrzega nadała jej najwyższe miejskie odznaczenie medal Sigillum Civis Virtuti.

WW

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021