W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg wśród upadłych

Tarnobrzeg wśród upadłych

Jutro w Tarnobrzegu będzie ciekawe spotkanie. Jego bohaterem będzie Filip Springer. Kim jest Filip Springer? Dość powiedzieć, że to fotograf i reporter, który staje się albo nawet już stał się najważniejszym recenzentem zagospodarowania i zabudowy przestrzeni i samej architektury w tej przestrzeni. Poświęcił tym tematom kilka książek, które spotkały się z dużym uznaniem.

Jego ostatnia książka nosi tytuł “Miasto, Archipelag” i jak można przeczytać na okładce, jest “reporterską podróżą po stolicach dawnych województw: trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, rozczarowań i szans.” Springer odwiedził 31 jeden miast i nie zajmował się statystykami, aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi i tym podobnymi danymi. Wybierał konkretnych ludzi i poprzez ich losy przedstawiał miasto i jego losy od czasu gdy przestało być stolicą województwa. Jedynymi danymi statystycznymi, ale za to bardzo wymownymi, jest tabela z liczbą mieszkańców tych 31 miast w roku 1975 (wtedy wszedł w życie gierkowski podział administracyjny na 49 województw) w roku 1999 (to rok wprowadzenia obecnego podziału na województwa) i w roku 2015. Ta statystyka staje się jakby mottem książki. Porównując liczbę mieszkańców można ocenić skalę wzrostu i rozwoju miasta, a potem jego degradacji. Z tego zestawienia wynika, że po 1975 roku wszystkie miasta zanotowały wzrost liczby mieszkańców, niektóre do 1999 roku podwoiły ich liczbę. Z kolei po 1999 roku, gdy przestały być stolicami województw, mieszkańców zaczęło mniej lub bardziej gwałtownie ubywać. Dotyczy to również miast i dzisiaj uważanych za nadal rozwijające się i bogate jak choćby Płock i Bielsko – Biała.

Generalnie w obrazie miast przedstawionych przez Springera z trzech określeń, możliwości, rozczarowań i szans, przeważają rozczarowania. Jak na tym tle wygląda Tarnobrzeg? Tarnobrzeg nie jest obrazem tak spektakularnego upadku jak Wałbrzych czy Radom, ale Springer zestawia go właśnie z Wałbrzychem i Koninem. Te miasta łączy fakt, że stały się byłymi ośrodkami górnictwa. Dla Springera Tarnobrzeg to siarka. To żadne zaskoczenie w Tarnobrzegu. Siarka najpierw uratowała Tarnobrzeg jako miasto, rozwinęła go i dzięki siarce został stolicą województwa.

Skończyła się siarka i Tarnobrzeg zaczął podupadać. Strata statusu stolicy województwa to dodatkowy gwóźdź może nie do trumny, ale do zabicia drzwi na świat. Cóż zostało po siarce? Wielka dziura w ziemi zalana wodą, która raczej nie wzbudza u Springera zachwytu i mały biznes. Springer nie widzi Tarnobrzega jako miasta upadłego i bez przyszłości. W jego obrazie dominuje szarość i przeciętność. Można mieć trochę uwag krytycznych do obrazu Tarnobrzega kreowanego przez Springera. Czy wśród tych “możliwości, rozczarowań i szans” nie można było pokazać radia “Leliwa”? To chyba największy biznesowy i nie tylko sukces Tarnobrzega wart zauważenia i pokazania, że i w Tarnobrzegu się  da.

Na pewno warto przyjść na spotkanie z Filipem Springerem i porozmawiać o obrazie Tarnobrzega. Warto tym bardziej, że autor książki o “miastach upadłych” jest postacią ciekawą i opiniotwórczą. Żeby wiedzieć lepiej i więcej trzeba takich uważnie posłuchać. I nie zawadzi powiedzieć trochę  krytycznie o obrazie Tarnobrzega przedstawionym przez Springera. Tylko czy w Tarnobrzegu są jeszcze ludzie tym zainteresowani?

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021