W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg wśród upadłych

Tarnobrzeg wśród upadłych

Jutro w Tarnobrzegu będzie ciekawe spotkanie. Jego bohaterem będzie Filip Springer. Kim jest Filip Springer? Dość powiedzieć, że to fotograf i reporter, który staje się albo nawet już stał się najważniejszym recenzentem zagospodarowania i zabudowy przestrzeni i samej architektury w tej przestrzeni. Poświęcił tym tematom kilka książek, które spotkały się z dużym uznaniem.

Jego ostatnia książka nosi tytuł „Miasto, Archipelag” i jak można przeczytać na okładce, jest „reporterską podróżą po stolicach dawnych województw: trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, rozczarowań i szans.” Springer odwiedził 31 jeden miast i nie zajmował się statystykami, aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi i tym podobnymi danymi. Wybierał konkretnych ludzi i poprzez ich losy przedstawiał miasto i jego losy od czasu gdy przestało być stolicą województwa. Jedynymi danymi statystycznymi, ale za to bardzo wymownymi, jest tabela z liczbą mieszkańców tych 31 miast w roku 1975 (wtedy wszedł w życie gierkowski podział administracyjny na 49 województw) w roku 1999 (to rok wprowadzenia obecnego podziału na województwa) i w roku 2015. Ta statystyka staje się jakby mottem książki. Porównując liczbę mieszkańców można ocenić skalę wzrostu i rozwoju miasta, a potem jego degradacji. Z tego zestawienia wynika, że po 1975 roku wszystkie miasta zanotowały wzrost liczby mieszkańców, niektóre do 1999 roku podwoiły ich liczbę. Z kolei po 1999 roku, gdy przestały być stolicami województw, mieszkańców zaczęło mniej lub bardziej gwałtownie ubywać. Dotyczy to również miast i dzisiaj uważanych za nadal rozwijające się i bogate jak choćby Płock i Bielsko – Biała.

Generalnie w obrazie miast przedstawionych przez Springera z trzech określeń, możliwości, rozczarowań i szans, przeważają rozczarowania. Jak na tym tle wygląda Tarnobrzeg? Tarnobrzeg nie jest obrazem tak spektakularnego upadku jak Wałbrzych czy Radom, ale Springer zestawia go właśnie z Wałbrzychem i Koninem. Te miasta łączy fakt, że stały się byłymi ośrodkami górnictwa. Dla Springera Tarnobrzeg to siarka. To żadne zaskoczenie w Tarnobrzegu. Siarka najpierw uratowała Tarnobrzeg jako miasto, rozwinęła go i dzięki siarce został stolicą województwa.

Skończyła się siarka i Tarnobrzeg zaczął podupadać. Strata statusu stolicy województwa to dodatkowy gwóźdź może nie do trumny, ale do zabicia drzwi na świat. Cóż zostało po siarce? Wielka dziura w ziemi zalana wodą, która raczej nie wzbudza u Springera zachwytu i mały biznes. Springer nie widzi Tarnobrzega jako miasta upadłego i bez przyszłości. W jego obrazie dominuje szarość i przeciętność. Można mieć trochę uwag krytycznych do obrazu Tarnobrzega kreowanego przez Springera. Czy wśród tych „możliwości, rozczarowań i szans” nie można było pokazać radia „Leliwa”? To chyba największy biznesowy i nie tylko sukces Tarnobrzega wart zauważenia i pokazania, że i w Tarnobrzegu się  da.

Na pewno warto przyjść na spotkanie z Filipem Springerem i porozmawiać o obrazie Tarnobrzega. Warto tym bardziej, że autor książki o „miastach upadłych” jest postacią ciekawą i opiniotwórczą. Żeby wiedzieć lepiej i więcej trzeba takich uważnie posłuchać. I nie zawadzi powiedzieć trochę  krytycznie o obrazie Tarnobrzega przedstawionym przez Springera. Tylko czy w Tarnobrzegu są jeszcze ludzie tym zainteresowani?

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021