W Tarnobrzegu

TARNOBRZEGA NIE WIDAĆ

TARNOBRZEGA NIE WIDAĆ

W województwie podkarpackim odbyło się kilka konferencji na których wiceminister Jerzy Kwieciński prezentował “Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, firmowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Najbliżej Tarnobrzega taka konferencja odbyła się w Stalowej Woli. Nie ma co ukrywać, że Stalowa Wola jest w tej sprawie wyraźnie wyróżniana. Pochodzący ze Stalowej Woli wiceminister Kwieciński ewidentnie dba o interesy swojego miasta. Co prawda “Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” jest dość ogólny, ale nie ma co czekać na bliższe szczegóły. Już teraz należy rozejrzeć się czy są w nim szanse dla Tarnobrzega. Trzeba mieć świadomość, że wspomniany plan to nie będzie manna z nieba. Skorzystają z niego ci, którzy już teraz dysponują odpowiednim potencjałem i ci, którzy w najbliższych latach dołożą starań, żeby móc skorzystać z konkretnych projektów przewidzianych w planie. Plan przewiduje pięć głównych kierunków dojścia do “silnej  polskiej gospodarki”. W kolejności prezentacji w planie są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i regionalny.

DALEKO OD KLUCZOWYCH PROBLEMÓW

Mogłoby się wydawać, że Tarnobrzeg powinien odnaleźć się w programach “reindustrializacji”. Niestety, w projektach zaprezentowanych na tym kierunku nie widać nie tylko Tarnobrzega, ale w ogóle województwa podkarpackiego. Niemal wszystkie te projekty koncentrują się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i w aglomeracji śląskiej. Na kierunku “rozwój innowacyjnych firm” nic takiego, co uwzględniałoby specyfikę Tarnobrzegu nie ma. Tarnobrzeg nie ma instytutów naukowo – badawczych, ani wyższych uczelni, które prowadziłyby badania nad nowymi technologiami. Takie placówki mogą liczyć na znaczący zastrzyk finansów. W odróżnieniu od Stalowej Woli w Tarnobrzegu nie ma firm z branży zbrojeniowej, prowadzących własne badania rozwojowe. Takie firmy również mogą liczyć na zwiększone dofinansowanie.

“POLSKA WSCHODNIA” OSTATNIĄ SZANSĄ

Jedynych szans w omawianym planie dla Tarnobrzegu trzeba szukać na kierunku rozwój społeczny i regionalny. Niewątpliwą szansą Tarnobrzegu jest postawienie na rozwój szkolnictwa zawodowego. Oczywiście trzeba będzie dobrze przemyśleć jakie kierunki kształcenia zawodowego wybrać, ale w tym są i dobre doświadczenia i problemem nie powinna być baza lokalowa. Plan przewiduje również utrzymanie większych środków na rozwój województw Polski Wschodniej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że i tu zmieni się podejście na przykład do podziału środków z UE. Generalnie ma to oznaczać nie wydawanie, a inwestowanie. Czyli zdecydowanie większe  szanse będą miały projekty przynoszące wyliczalne korzyści ekonomiczne. Mówi się również o położeniu nacisku na “specjalizacje Polski Wschodniej”. Cóż to znaczy? Na przykład na dodatkowe wsparcie może liczyć klaster “Dolina Lotnicza”. Tylko co wspólnego z tym klastrem ma Tarnobrzeg? Czy taka szansą będzie stworzenie projektu turystycznego gmin powiatu tarnobrzeskiego? Wydaje się to być dobrym pomysłem, ale trzeba przyspieszyć prace nad jego realizacją tak, żeby w ciągu roku – dwóch powstały konkretne projekty z pełną dokumentacją.

POTRZEBA POMYSŁÓW I ENERGICZNYCH DZIAŁAŃ

Podsumowując powyższe uwagi trzeba mocno podkreślić, że bez dobrych pomysłów i energicznego ich promowania Tarnobrzeg może być jednym z przegranych w planie Morawieckiego, bo mimo różnych zapewnień będą tu przegrani i wygrani. Pozycję Tarnobrzegu powinna wzmacniać Wyższa Szkoła Zawodowa. Jednak w obecnym kształcie uczelnia ma raczej małe szanse stać się dźwignią innowacyjnej myśli dla gospodarki regionu. Wyraźnie widać,  że pod tym względem odstała od Stalowej Woli, gdzie przecież wyższe uczelnie borykają się z określonymi problemami. Ewidentnie potrzeba współpracy miasta z powiatem, by inicjować i koordynować prace, które  powinny uczynić z Tarnobrzegu liczącego się beneficjenta planu Morawieckiego. Szkoda straconej szansy jaką była konferencja w Stalowej Woli. Przecież zaproszono na nią przynajmniej samorządowców z tarnobrzeskiego. Chyba nie było przeszkód żeby na konferencji pojawiła się dobrze przygotowana reprezentacja, która zgłosiłaby pakiet propozycji czy projektów. Wiadomo, że dobrze uzasadnione wnioski są poważnie traktowane przez wiceministra Kwiecińskiego. I nie jest usprawiedliwieniem, że ogólny poziom dyskusji na konferencji był żenująco niski.

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021