
Spółdzielnia Socjalna „Konar” nagrodzona w konkursie „Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej”. Podczas uroczystej gali w Rzeszowie prezes spółdzielni Aneta Englot odebrała pamiątkową statuetkę oraz czek na osiem tysięcy złotych.
Rozstrzygniecie konkursu pn. „Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, okazało się wielce szczęśliwe dla Spółdzielni Socjalnej „Konar”. Kapituła konkursu pod przewodnictwem marszałka województwa Władysława Ortyla postanowiła przyznać zwycięstwo tarnobrzeskiej spółdzielni „Konar”. W piątek, 27 października, podczas uroczystej gali odbywającej się w rzeszowskim hotelu „Prezydenckim”, z rąk Jerzego Cyprysia – przewodniczącego Podkarpackiego Sejmiku, nagrodę w wysokości 8 tys. zł oraz pamiątkowy dyplom i okolicznościową statuetkę, odebrała prezes spółdzielni Aneta Englot. W tej samej kategorii wyróżniono także Spółdzielnie Socjalną „Dębianka” z Wierzawic, a do nagrody nominowane były również organizacje z Dębicy i Chorkówki.
Spółdzielnia „Konar” zatrudnia obecnie 25 osób, w tym 20 na umowę o pracę. Działa w branży gastronomicznej i cateringowej, szkoleniowej, prowadzi także biur rachunkowe. Tarnobrzeska organizacja była w przeszłości wielokrotnie nagradzana na szczeblu ogólnopolskim. W ubiegłym roku uznana została za Polskiego Lidera Ekonomii Społecznej, w uznaniu za skuteczne konkurowanie z innymi podmiotami na otwartym rynku, a jej przychód doszedł już do miliona złotych. „Konar” nie jest zwykłą firmą, jak inne działające głownie dla zysku. To organizacja z misją. Zatrudnia osoby defaworyzowane na rynku pracy, osoby wykluczone społecznie lub zagrożone wykluczeniem. społecznym. Spółdzielnia dała szansę wielu osobom długotrwale bezrobotnym czy niepełnosprawnym, których rynek pracy wyrzuca poza swoje granice. Kilkadziesiąt z nich pracuje dziś w innych przedsiębiorstwach, dając sobie radę w otoczeniu konkurencyjnym. Dzięki współpracy ze spółdzielnią zostały zreintegrowane z rynkiem pracy i społecznością miasta.
Pomimo, że w spółdzielnia musi działać wypracowując dochodów i jednocześnie pełnić swoja misję, to jednak wygrywa przetargi na świadczenie usług, pozostawiając w tyle firmy działające tylko dla zysku. Fakt ten został dostrzeżony i nagrodzony podczas rzeszowskiej gali. Oprócz nagrody dla najlepszej organizacji organizatorzy konkursu nagrodzili także samorządy wspierające ekonomie społeczną, stosując m.in. klauzule społeczne w procesie realizacji zamówień publicznych. W tej kategorii zwyciężyła Gmina Ustrzyki Dolne. Wyróżniono również Gminę Strzyżów. Nagrody przypadły także animatorom ekonomii społecznej. Przyznano także wyróżnienie dla organizacji kreatywnie łączącej ekonomię z działalnością społeczną.
UM Tarnobrzeg
Facebook
RSS