W Tarnobrzegu

Tarnobrzeżanie podziękowali za tegoroczne plony

Tarnobrzeżanie podziękowali za tegoroczne plony

15 sierpnia Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Zarząd Osiedla Sielec zaprosił wszystkich mieszkańców Tarnobrzega do uczestnictwa w Miejskim Święcie Plonów. Na sieleckie nadwiślańskie błonia zjechali mieszkańcy i delegacje poszczególnych tarnobrzeskich osiedli, by dziękować za tegoroczne plony. Uroczystość święta plonów poprzedziła polowa msza święta, celebrowana przez księdza prałata Jana Kaszewicza, księdza dziekana Adama Marka oraz księdza seniora Antoniego Saneckiego.

Oficjalnego otwarcia święta dokonał zastępca prezydenta miasta Kamil Kalinka, który pełnił tego dnia rolę gospodarza dożynek. Anna i Jan Lis, starosta i starościna dożynek, wręczyli gospodarzowi bochen chleba, tradycyjnie wypieczony z tegorocznych plonów. Po ceremonii otwarcia nastąpiła prezentacja wieńców i koszy dożynkowych, które wykonane zostały w rolniczych osiedlach miasta.

Przy akompaniamencie i występach ludowych zespołów śpiewaczych, miedzy innymi Zespołu „Lasowiacy” i chóru OSP z Sielca, przed przybyłymi na uroczystość mieszkańcami przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Każde osiedle przygotowało własny wieniec, ale również okolicznościowy program artystyczny. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez gospodarzy. Wieniec ten weźmie udział w Wojewódzkim Święcie Plonów, które będzie miało miejsce 26 sierpnia w Mielcu.

W programie tegorocznych dożynek nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci. Dla nich Urząd Miasta przygotował dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Był również stoiska prezentujące plony poszczególnych tarnobrzeskich rolników, a po tradycyjnych uroczystościach mieszkańcy mogli wziąć udział w pikniku rekreacyjny.

Dożynki, zwane również obrzynkami, wyżynkami, okrężnem, wieńcowem lub wieńczynami czyli święto plonów zawsze miało istotne znaczenie w kulturze naszego kraju. Wszystkie gospodarstwa, całe zboże sprzątały z pola w ciągu jednego dnia. Gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu. Ludowe przysłowie mówi „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Czasami jednak dożynki łączono ze świętem Matki Boskiej Zielnej przypadającym na 15 sierpnia, i też każdego roku, w tym dniu świętujemy ten dzień w kolejnym rolniczym osiedlu miasta.

Głównym symbolem dożynek jest chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem polskiej kultury. Chleb stanowi symbol życia, radości, sytości i szczęścia, a wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty.

Źródło: UM Tarnobrzeg 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021