W powiecie

Tarnobrzeżanie z KOD-u manifestowali w Rzeszowie

Tarnobrzeżanie z KOD-u manifestowali w Rzeszowie

Sympatycy oraz członkowie ruchu Komitetu Obrony Narodowej manifestowali w sobotę w 36 miastach Polski. Na liście tej był również Rzeszów, a wśród protestujących tarnobrzeżanie. – Bronimy demokracji, jesteśmy przeciwni zapisom znowelizowanej ustawy o policji oraz zmianom w Trybunale Konstytucyjnym – mówi Sławomir Partyka, tarnobrzeski koordynator z ramienia KOD-u, radny miejski.

Wspomniana nowela ustawy o policji zezwala służbom specjalnym na korzystanie z podsłuchów, kontrolę korespondencji oraz przesyłek, co jak twierdzi KOD jest zagrożeniem dla prawa do prywatności i wolności. Sprzeciw organizacji budzą również zmiany w procedurze karnej, łączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, co skutkować może ograniczeniem prokuratorskiej niezależności. KOD piętnuje także nową ustawę medialną, której pokłosiem (zdaniem stowarzyszenia) jest ograniczony dostęp do rzetelnej informacji prasowej.

kod3

Manifestacji towarzyszyło hasło „W obronie Twojej wolności”. Na rzeszowskim rynku pod znakiem KOD-u, z całego województwa, spotkało się ponad 500 osób. W grupie manifestujących można było dostrzec baner z napisem „Tarnobrzeg” a przy nim zwolenników KOD-u mieszkających w Tarnobrzegu, czy pochodzących z tego miasta. – Cieszę się, że skupiliśmy osoby, które czują się tarnobrzeżanami a mieszkają już w innym mieście. To był nasz pierwszy wyjazd z Tarnobrzegu ale na pewno nie ostatni – zapewnia S. Partyka. – W najbliższym czasie planuję spotkanie integracyjno – organizacyjne Grupy Tarnobrzeg, aby KOD mógł rozrastać się i u nas. Na pewno wyślę również zaproszenie za pośrednictwem portalu rta.24.eu.

kod5
Manifestacja przebiegała w spokojnej atmosferze, choć w pewnym momencie próbowali ją zgłuszyć rzeszowscy narodowcy. Próby kontrmanifestacji przerwała policja.
Manifestacje KOD odbyły się także za granicą, m.in. w Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Wiedniu, Los Angeles, San Francisco i Melbourne.

kod6

Czym jest KOD? Komitet Obrony Demokracji to ruch społeczny, który zaczął formować się w grudniu 2015 roku jako forma sprzeciwu wobec łamania prawa przez prezydenta i większość sejmową – przede wszystkim łamania Konstytucji RP. Niektóre obecne działania władz to naruszenie podstaw demokracji. KOD nie jest związany z żadną partią. Jest otwarty na taktyczne sojusze ze wszystkimi, którym zależy na obronie demokracji – czytamy na oficjalnej stronie organizacji. Liderem ugrupowania jest Mateusz Kijowski. Za koordynowanie działań na terenie Podkarpacia odpowiada Julita Widak.

Monika Stojowska, fot.arch. prywatne

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021