W powiecie

Tarnobrzeżanie z KOD-u manifestowali w Rzeszowie

Tarnobrzeżanie z KOD-u manifestowali w Rzeszowie

Sympatycy oraz członkowie ruchu Komitetu Obrony Narodowej manifestowali w sobotę w 36 miastach Polski. Na liście tej był również Rzeszów, a wśród protestujących tarnobrzeżanie. – Bronimy demokracji, jesteśmy przeciwni zapisom znowelizowanej ustawy o policji oraz zmianom w Trybunale Konstytucyjnym – mówi Sławomir Partyka, tarnobrzeski koordynator z ramienia KOD-u, radny miejski.

Wspomniana nowela ustawy o policji zezwala służbom specjalnym na korzystanie z podsłuchów, kontrolę korespondencji oraz przesyłek, co jak twierdzi KOD jest zagrożeniem dla prawa do prywatności i wolności. Sprzeciw organizacji budzą również zmiany w procedurze karnej, łączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, co skutkować może ograniczeniem prokuratorskiej niezależności. KOD piętnuje także nową ustawę medialną, której pokłosiem (zdaniem stowarzyszenia) jest ograniczony dostęp do rzetelnej informacji prasowej.

kod3

Manifestacji towarzyszyło hasło „W obronie Twojej wolności”. Na rzeszowskim rynku pod znakiem KOD-u, z całego województwa, spotkało się ponad 500 osób. W grupie manifestujących można było dostrzec baner z napisem „Tarnobrzeg” a przy nim zwolenników KOD-u mieszkających w Tarnobrzegu, czy pochodzących z tego miasta. – Cieszę się, że skupiliśmy osoby, które czują się tarnobrzeżanami a mieszkają już w innym mieście. To był nasz pierwszy wyjazd z Tarnobrzegu ale na pewno nie ostatni – zapewnia S. Partyka. – W najbliższym czasie planuję spotkanie integracyjno – organizacyjne Grupy Tarnobrzeg, aby KOD mógł rozrastać się i u nas. Na pewno wyślę również zaproszenie za pośrednictwem portalu rta.24.eu.

kod5
Manifestacja przebiegała w spokojnej atmosferze, choć w pewnym momencie próbowali ją zgłuszyć rzeszowscy narodowcy. Próby kontrmanifestacji przerwała policja.
Manifestacje KOD odbyły się także za granicą, m.in. w Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Wiedniu, Los Angeles, San Francisco i Melbourne.

kod6

Czym jest KOD? Komitet Obrony Demokracji to ruch społeczny, który zaczął formować się w grudniu 2015 roku jako forma sprzeciwu wobec łamania prawa przez prezydenta i większość sejmową – przede wszystkim łamania Konstytucji RP. Niektóre obecne działania władz to naruszenie podstaw demokracji. KOD nie jest związany z żadną partią. Jest otwarty na taktyczne sojusze ze wszystkimi, którym zależy na obronie demokracji – czytamy na oficjalnej stronie organizacji. Liderem ugrupowania jest Mateusz Kijowski. Za koordynowanie działań na terenie Podkarpacia odpowiada Julita Widak.

Monika Stojowska, fot.arch. prywatne

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021