W Tarnobrzegu

Te kampanie wychodzą na zdrowie

Te kampanie wychodzą na zdrowie

235 najmłodszych tarnobrzeżan, w tym dziesięcioro niepełnosprawnych skorzystało z badań profilaktycznych współorganizowanych przez miasto. Urzędnicy zapowiadają kolejne kampanie zdrowotne.

Akcje odbyły się w dniach 30-31 maja , 3 i 8 czerwca i dotyczyły ewentualnego wykrycia wad postawy u dzieci w wieku 8-9 lat , przeglądu zębów u dzieci w wieku od 4 do 9 lat, a także kompleksowego badania słuchu u sześciolatków i starszych dzieci. Kampania zakończona została w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, gdzie lekarze i rehabilitanci przebadali niepełnosprawnych dziesięcioro dzieci, w kierunku wykrycia wad kręgosłupa, problemów z nieprawidłowym ustawieniem kolan i stóp.

1-_DSC0274

Z uwagi na to, że statystyki medyczne ujawniają mało optymistyczne dane na temat stanu zdrowia wśród polskich dzieci, przeprowadzona kampania ograniczyła się wyłącznie do najmłodszych mieszkańców miasta. Dane medyczne nie pozostawiają złudzeń – mamy w Polsce duży problem ze zdrowiem u dzieci, ale także i diagnozą medyczną wśród osób z tej kategorii wiekowej. Specjaliści alarmują, że można mówić wręcz o epidemii próchnicy u dzieci. Uważa się, że zepsute zęby ma czterech na pięciu uczniów w wieku 6-12 lat, a w grupie dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia odsetek ten wynosi nawet 84%.

1-_DSC0278

Polskie dzieci znacznie częściej od ich rówieśników zza granicy cierpią z powodu wad postawy. Brak ruchu, zła dieta, niewłaściwe obuwie, złe ułożenie ciała podczas odrabiania lekcji, czy oglądania telewizji, to główne przyczyny problemu. Lekarze uważają również, że problemy ze słuchem u dzieci to coraz powszechniejszy problem. Mówi się nawet, że dzisiejsze dzieci w wieku dorosłym będą miały słuch staruszka. Aby nie dopuścić do problemów ze słuchem u dzieci należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

– Zorganizowane przez Urząd miasta kampanie zdrowotne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie tylko z powodu możliwości bezpłatnego skorzystania z fachowej porady specjalistów medycznych bez stania w kolejce. Akcje odbywały się w godzinach od 13 do 18, przez co każdy zainteresowany mógł wybrać dla siebie odpowiednią godzinę wizyty – uważa Barbara Zych, pełnomocnik prezydenta miasta ds. zdrowia.

1-_DSC0301

Powyższe akcje nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, Przychodni Rehabilitacyjnej, Przychodni Specjalistycznej przy ul Mickiewicza i firmy Geers, kompleksowo przeprowadzającej testy narządu słuchu. Miasto zapowiada kolejnych kampanie profilaktyczne dla osób w różnym wieku. Rozmowy dotyczą szczepień m.in. przeciwko pneumokokom, meningokokom czy grypie.

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Budowa obwodnicy Tarnobrzega oficjalnie rozpoczęta

rta24.eu5 marca 2021

Wirtualne Dni Otwarte PUZ 8-12 marca

rta24.eu5 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021