W powiecie

Tereny po „starej” obwodnicy zyskają wolność

Tereny po „starej” obwodnicy zyskają wolność

Dzięki rządowej decyzji o budowie obwodnicy Nowej Dęby, tereny dotychczas zarezerwowane pod jej dawny przebieg, mogą wkrótce zmienić swoje przeznaczenie.

Teren pod budowę obwodnicy został zabezpieczony pod koniec lat 80-tych i do tej pory znajduje się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy, a także w ogólnych zapisach planu zagospodarowania przestrzennego województwa podkarpackiego. To działki począwszy od Tarnowskiej Woli wzdłuż torów, aż do ul. Sikorskiego w Porębach Dębskich, tu tereny zlokalizowane w okolicach ul. Pszennej i Cegielnianej, aż do wiaduktu nad Linią Hutniczą Szerokotorową.

Tegoroczna, rządowa decyzja o budowie obwodnicy Nowej Dęby pozwoliła radnym miejskim podjąć uchwały o przystąpieniu do zmiany studium na teren gminy i miasta w tym właśnie zakresie. Ponieważ obecnie obwodnice buduje się w oparciu o specjalne decyzje o realizacji inwestycji drogowej, toteż niecelowe było utrzymywanie takiego stanu rzeczy, która część nieruchomości, szczególnie w mieście, wyłączyła z zagospodarowania.

– Ostateczny kształt obwodnicy zostanie przyjęty za ok. 2 lata, po wybraniu odpowiedniego wariantu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział Rzeszów i nie musimy utrzymywać na ten cel żadnej rezerwy, bo decyzje specjalistów mogą się mijać z takim założeniem, jak obecne. Zresztą sami nie widzimy dziś takiego przebiegu, jaki został zaproponowany przed laty – informuje burmistrz Wiesław Ordon.

Po podjęciu przez Radę Miejską stosownych uchwał, wdrożony został proces przetargowy na wyłonienie wykonawcy zmian w zapisach studium. W jego wyniku wybrana została firma Damkar z Ćmińska, która za kwotę 28 tys. 905 zł uaktualni nam studium dla miasta i dla gminy w obszarze zarezerwowanym pod „starą” obwodnicę Nowej Dęby.

– Wyszliśmy z odpowiedzią na wiele wniosków mieszkańców, którzy w tej sprawie interweniowali w Radzie Miejskiej. Okoliczności, jakie zaistniały w związku z projektowaniem nowego przebiegu obwodnicy, pozwolą mieszkańcom uaktywnić swoje działki, na których może rozwijać się budownictwo mieszkaniowe czy działalność gospodarcza – komentuje rozpoczęcie prac nad zmianami w studiach przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

Umowa przewiduje wykonanie zadania do końca września 2022 r. Zainteresowani będą publicznie informowani o procedurze przygotowania zmian w studiach, winni też śledzić stronę gminy, aby nie przeoczyć terminów wnoszenia uwag.

Źródło Gmina Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021