W powiecie

To będzie trudny rok szkolny

To będzie trudny rok szkolny

Co najmniej dwa wejścia do budynku szkoły przy których znajdą się środki do dezynfekcji, udostępnianie klas lekcyjnych w czasie przerw, by zmniejszyć tłok na korytarzach, częste wietrzenie klasopracowni – to tylko niektóre zalecenia przekazane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego dyrektorom szkół w powiecie.

W miniony poniedziałek, 24 sierpnia, na kilka dni prze rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w siedzibie starostwa powiatowego w Tarnobrzegu dyrektorzy szkół, placówek oświatowych oraz gminni urzędnicy zajmujący się oświatą w całym powiecie tarnobrzeskim oraz przedstawiciel kuratorium oświaty spotkali się ze z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym Małgorzatą Michalską – Szymaszek, by wysłuchać zaleceń Sanepidu dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w szkołach. Koronawirus jest wciąż bowiem w natarciu, wszystko wskazuje więc na to, że nowy rok szkolny będzie wielkim wyzwaniem. Na razie jedno jest pewne: z początkiem września wszyscy uczniowie idą do szkół.

Pytań i wątpliwości było wiele, bowiem nowy rok szkolny dla wszystkich, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, to wielka niewiadoma. Nikt dziś bowiem nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy nauka będzie się odbywać stacjonarnie, zdalnie, czy obie te formy będą stosowane zamiennie i na jak długo.

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, największa odpowiedzialność spada na dyrektorów szkół, którzy powinni zadbać o bezpieczne wejście do szkoły, o to, by na korytarzach w miarę możliwości była zachowana bezpieczna odległość między uczniami, a także o to, by póki jest ładna pogoda lekcje wychowania fizycznego przeprowadzać na świeżym powietrzu. – Duży wysiłek, głębokie oddechy równają się szybszym zakażeniom – przestrzegała Małgorzata Michalska – Szymaszek. – Jeśli wśród ćwiczących na lekcji wychowania fizycznego znajdzie się choćby jeden chory uczeń, do kolejnych zakażeń może dość szybko.

Najważniejsze, co czeka dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych to opracowanie własnych procedur postępowania w szkołach zapobiegających zakażeniom oraz na procedur wypadek zachorowań na koronawirusa i przesłanie ich Sanepidu. – Czeka nas wszystkich ogrom pracy – podkreślała Małgorzata Michalska – Szymaszek. – Mogę jednak państwa zapewnić, że zostanie uruchomiona specjalna linia telefoniczna, dzięki której dyrektorzy placówek oświatowych będą mogli się kontaktować z Sanepidem.

Jak podkreślał starosta Jerzy Sudoł, wiele wątpliwości zweryfikuje dopiero życie. – Wszyscy się boimy tego, co może nastąpić – podkreślał starosta. – Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego musimy działać wspólnie. Dziś już wiemy znacznie więcej o koronawirusie, niż wtedy, kiedy spotkaliśmy się w marcu, po raz pierwszy. Mamy też zapasy środków dezynfekcyjnych, maseczek.

Jak poinformowała zebranych Sylwia Rawska, pracownik ds. wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie tarnobrzeskim, do ostatniego poniedziałku na terenie wszystkich czerech gmin należących powiatu tarnobrzeskiego zachorowały 67 osób, 49 wyzdrowiało, 12 zmarło.

Fot. KSP – Szkoły COVID – dyrektorzy szkół, placówek oświatowych oraz gminni urzędnicy zajmujący się oświatą w całym powiecie tarnobrzeskim oraz przedstawiciel kuratorium oświaty spotkali się ze z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym Małgorzatą Michalską – Szymaszek, by wysłuchać zaleceń Sanepidu dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w szkołach.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

DEZAMET wsparł ZS 2 w Nowej Dębie

rta24.eu16 lutego 2021

Pożar domu jednorodzinnego w Gągolinie! Wsparcie z Tarnobrzega

rta24.eu12 lutego 2021