kultura i rozrywka

To kto wygrał wybory w Tarnobrzegu?

To kto wygrał wybory w Tarnobrzegu?

– Bożek wygrał, Pluta będzie rządził?
– Czy Bożek po cichu dogadywał się z Kalinką?
– Czy tarnobrzeżanie zostali zrobieni na szaro?
Coś dziwnego dzieje się w Tarnobrzegu po wyborach. Ta uwaga dotyczy nowych władz Tarnobrzega. Powolutku opadają złote konfetti wystrzelone po zwycięstwie Dariusza Bożka na prezydenta i względnym sukcesie jego komitetu w wyborach do Rady Miejskiej. Część tych, którzy postawili na Bożka zaczynają przecierać oczy i ze zdziwieniem stawiają pytanie, to kto w zasadzie wygrał? Jeszcze inni zadają inne pytanie, to kto faktycznie będzie rządził?
BOŻEK PANUJE, PLUTA RZĄDZI?
W zwycięstwie Bożka największe nadzieje pokładali tarnobrzescy działacze i sympatycy PO. Z resztą sam Bożek nie odżegnywał się od poparcia Platformy. W tych środowiskach liczono, że uda się nie tyle samodzielnie wygrać, co uzyskać jak najlepszy wynik, zawiązać z kimś koalicję i odsunąć PiS od władzy. Poszło nadspodziewanie dobrze, ale jeszcze przed wyborami coś tu zaczęło zgrzytać. Jakby wszyscy zapomnieli, że jedną ze sprężyn komitetu Bożka był były poseł PO Mirosław Pluta. Pluta jakiś czas temu rozstał się z Platformą i pojednawczo spoglądał w stronę PiS. Teraz wychodzi, że to głównie on może mówić o zwycięstwie. Coraz głośniej w Tarnobrzegu, że będzie zastępcą Bożka, a ci, którzy znają obu panów sugerują, że Bożek będzie prezydentem, ale faktycznie będzie rządził Pluta. Jesteśmy skłonni w to uwierzyć. Dodatkowo Pluta wszedł do Rady Powiatu razem z dwoma radnymi i oni są języczkiem u wagi. Właśnie trwają gorączkowe rozmowy nad zawiązaniem koalicji w powiecie. Słychać, że ludzie Pluty pod jego wpływem przechylają się ku koalicji z PiS. Gdyby do tego doszło byłaby to swego rodzaju sensacja. Nie należy wykluczyć, że zamiast wiceprezydentem Pluta zostanie starostą.
PiS NIE WYGRAŁ, ALE CHYBA I NIE PRZEGRAŁ
O rozmowach osób z komitetu Bożka z PiS przebąkiwano tuż przed wyborami. Wściekali się na to głównie ludzie zaangażowani w różne protesty, głównie w obronie niezależności sądów. Oni zwyczajnie poczuli się zdradzeni. Coraz więcej wskazuje na to, ze było coś na rzeczy, a na prowodyra tych działań coraz więcej palców wskazuje Plutę. Patrząc na jego wcześniejsze poczynania i odsuwanie się od PO, a zbliżanie do PiS nie można tego wykluczyć. Z zaplecza Bożka słychać usprawiedliwienie, że z PiS trzeba mieć dobre relacje, ponieważ inaczej Tarnobrzeg nie dostanie pieniędzy ani z sejmiku, ani od rządu. Wydaje się to silnym argumentem, ale czy tłumaczącym aż tak duży zwrot? Jeżeli PiS czy to w mieście, czy to w powiecie otrzyma ważne stanowiska, to będzie to potwierdzenie zarzutu o ciche dogadywanie się z Kamilem Kalinką. Również jeżeli w powiecie ludzie z politycznego środowiska Pluty dogadają się z PiS i stworzą koalicję, to będzie kolejnym potwierdzeniem, że to Pluta stoi za tym zwrotem.
WYBORCY ZROBIENI W BAMBUKO
Wygląda na to, że wyborcy w Tarnobrzegu przestaną rozumieć co się stało. Zdecydowana większość z nich głosowała za odsunięciem PiS od władzy w mieście, a tu PiS wchodzi na salony polityczne bocznymi drzwiami. I co z tego, że chcieli, żeby było inaczej. Najbardziej oszukani mogą się czuć ci działacze PO, którzy bez zastrzeżeń zaangażowali się po stronie Bożka. Chyba nie mieli pojęcia, że pracowali nie na odsunięcie PiS od władzy, ale na jakieś utrzymanie wpływów Kalinki i jego kolegów. Oj, ktoś ma z nich niezły ubaw.
Tak do końca nie wiadomo czego chciał Bożek poza stanowiskiem prezydenta. Za to coraz wyraźniej widać czego chciał Pluta. Przekręcił cały układ i wychodzi na największego zwycięzcę tych wyborów. Jeżeli dojdzie do porozumienia z PiS w powiecie za co pisowcy pewnie oddadzą Plucie lub komuś z jego ludzi stanowisko starosty, to Pluta będzie mógł mówić o tryumfie. To on faktycznie będzie rządził i w Tarnobrzegu, i w powiecie, a że Tarnobrzeg jest miastem na prawach powiatu, to Plutę będzie można nazywać może nie tarnobrzeskim księciem, ale hrabią na dwóch powiatach. Będzie to jakaś historyczna konkurencja z Tarnowskimi. My stawiamy pytanie kto tu z kogo będzie miał większy ubaw, bo że wyborcy z Tarnobrzega zostaliby zrobieni w bambuko, to oczywiste, ale to naszym zdaniem jest akurat niezbyt śmieszne.
Marcin Swobodny

 

3 komentarze

Komentarze

 1. L74

  19 listopada 2018 at 09:25

  Czy nie najważniejszy w tym wszystkim powinien być Tarnobrzeg? Poprzednie wybory na zasadzie wszyscy przeciwko jednemu się nie sprawdziły, został tylko smród i wstyd po tak wybranym prezydencie. Znam wielu mądrych ludzi popierających PIS jak i PO, i tak samo i mi nie wszystko i nie zawsze się podoba ze strony PIS jaki i nie wszystko mi się podobało za czasów PO. Rządzenie to sztuka kompromisów i porozumiewania się. A jeśli chodzi o samorząd, to myślę że bardziej liczy się człowiek niż plakietka partyjna.

  • Ulver

   19 listopada 2018 at 17:29

   Jako Poseł na Sejm RP dla Tarnobrzega M. Pluta nie zrobił nic.Będzie brylował sobie w mediach, klepał po plecach mieszkańców a dla swoich zrobi dobrze. Dziwię się, że ludzie wciąż dają się nabierać na puste słowa i gesty. Naprawdę, to jest przerażające. No cóż.

 2. was

  19 listopada 2018 at 14:48

  niech sie dogadują dla dobra Miasta – ale kaliniak na smietnik historii

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Siłownie i place zabaw otwarte już jutro

rta24.eu29 maja 2020

Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy!

rta24.eu29 maja 2020

Pomóżmy im wygrać Podwórko Talentów Nivea

rta24.eu28 maja 2020

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie

rta24.eu27 maja 2020

Blisko milion złotych wsparcia na budowę kanalizacji

rta24.eu26 maja 2020

Tarnobrzeskie dęby, graby i buki w Teleexpressie

rta24.eu26 maja 2020

Prognoza pogody – burze z gradem I stopnia

rta24.eu25 maja 2020

UMiG Nowa Dęba wznawia bezpośrednią obsługę

rta24.eu21 maja 2020

Śluby z nowymi wytycznymi

rta24.eu18 maja 2020