W Tarnobrzegu

To nie rzeź Zwierzyńca, tylko przebudowa drzewostanu

To nie rzeź Zwierzyńca, tylko przebudowa drzewostanu

Mieszkańcy są oburzeni wycinką w lesie Zwierzynieckim. Leśnicy twierdzą, że niesprawiedliwie oceniono ich działania, czyli nie jest tak, że przyrodzie dzieje się krzywda.

Wycinanie drzew, czyli tzw. prace pozyskaniowe, nie uszło uwadze spacerowiczom i działkowiczom, którzy od kilkunastu dni nawołują do obrony Zwierzyńca. Widok powalonych stuletnich dębów, brzóz czy sosen chwytał za serce niejedną osobę. To, co leśnicy nazywają zabiegami pielęgnacyjnymi dla mieszkańców jest zwyczajną rzezią na lesie. Trudno się dziwić, bo drzewa rosły na ich oczach przez kilkadziesiąt lat, więc nie mogą się pogodzić z widokiem po wyrębie.

– Ale oprócz emocji potrzebny jest zdrowy rozsądek – apeluje nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć. Dzisiaj z dziennikarzami spotkali się pracownicy nadleśnictwa, żeby m.in. wyjaśnić na czym polega plan urządzania lasu, w oparciu o który prowadzone są prace, zaplanowane już kilka lat temu. Jest to – fachowo mówiąc – przebudowa drzewostanu.

1-_DSC0418

Polega ona na wyeliminowaniu starych drzew, które osiągnęły wiek rębności, drzew chorych, zaatakowanych przez pasożyty i gatunków niepożądanych, jak dąb czerwony, który stanowi ponad połowę pozyskanego w Zwierzyńcu drewna.

– Dąb czerwony to gatunek obcy i bardzo ekspansywny, w jego sąsiedztwie nie mogą rosnąć inne rośliny i drzewa. Był kiedyś wprowadzany, by produkować masę. W lesie, który ma spełniać wielofunkcyjną rolę nie ma dla niego miejsca. Dąb ten nie jest na liście zagrażających, ale w ustawie o ochronie przyrody wymieniony jako gatunek obcy, powinniśmy go zastępować drzewami rodzimymi. I to właśnie zrobimy – zapewnia zastępca nadleśniczego Radosław Korzeniewicz.

Prace pozyskaniowe zakończą się na jesieni i obejmą wycięcie ponad 600 drzew. Nie pozostanie po nich puste miejsce, bo wiosną przyszłego roku leśnicy będą nasadzać nowe pokolenie drzew dobranych do warunków glebowych. Co więcej, nowe nasadzenia docenią grzybiarze, bo pojawi się więcej gatunków grzybów niż jest.

1-_DSC0423

– Za kilka lat drzewostan zacznie się stabilizować – mówi nadleśniczy Kazimierz Kopeć pokazując, jak wygląda teraz obszar, gdzie siedem lat temu prowadzono dokładnie taką samą wycinkę, jak teraz. – Pozyskiwaliśmy drewno na znacznie większej powierzchni, ale wówczas nikt nie protestował i nie wnosił uwag do planu gospodarki leśnej – przypomina.

Pozyskane drewno nadleśnictwo przeznacza do sprzedaży w przetargu.

1-_DSC0430

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021