kultura i rozrywka

Trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

W Tarnobrzegu trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed nami kolejne spotkanie ze znakomitą muzyką.

Podczas najbliższego czwartkowego koncertu wystąpi sopranistka Milena Sołtys-Walosik oraz organista Marek Stefański. W repertuarze: Mikołaj z Krakowa, G. F.  Haendel, J. S. Bach, G. Giordani, C. Franck, J. Newton, G. A. Merkel. Szczegóły poniżej. Także ten występ odbędzie się w kościele pw. Św. Barbary. Początek o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.

Kolejne koncerty w każdy czwartek lipca i sierpnia. Pełny program festiwalu można znaleźć na plakatach oraz na stronie internetowej TDK: www.tdk.tarnobrzeg.pl.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

09.07 (czwartek), godz. 19.00, kościół pw. Św. Barbary

Milena Sołtys-Walosik – sopran ( Kraków)

Marek Stefański  – organy (Kraków)

***

Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Salve Regina (5 wersów)

Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Aria “Ombra mai fu” z opery “Xerxes”

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)  – Aria  “Lascia chi’o pianga” z opery Rinaldo

Johann Sebastian Bach (1685-1750)/Marek Stefański (1969) –

Fuga potrójna “Vater unser im Himmelreich” (na podst. Kantaty BWV 1083)

Opracowanie chorałowe “Vater unser im Himmelreich” (na podst. Kantaty BWV 1083)

Giuseppe Giordani (1751-1798) – Aria koncertująca “Caro mio ben”

Johann Sebastian Bach (1685-1750)/Marek Stefański (1969)-

Chorał i Fugato “Meine Seele erhebt den Herr’n” (na podst. Kantaty BWV 10)

Opracowanie chorałowe “Meine Seele erhebt den Herr’n (na podst. Kantaty BWV 10)

Cesar Franck (1822-1890) – Panis angelicus

John Newton (1725-1807) – Amazing Grace (“Nim świt obudzi noc”)

Gustav Adolf Merkel (1827-1885) – Fantazja op. 113

Milena Sołtys-Walosik – sopran liryczny z koloraturą. Dysponuje niezwykle szlachetnym głosem, który wzrusza i wprawia w zachwyt nawet najbardziej wymagającą publiczność. Z równą swobodą realizuje się w zakresie muzyki oratoryjnej, pieśniarskiej, jak też musicalowej. Artystka sceny Opery Krakowskiej od roku 2013. Laureatka licznych nagród w konkursach muzycznych, m.in.: „Talentów Małopolski” w 2010 r., “Musicamore” w 2011 r. Talentu Małopolskiego w XXIII Małopolskim Festiwalu Form muzycznych i tanecznych 2010 r.

Marek Stefański – wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 r. na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego. Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents – 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl)

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021