Trzy medale tenisistów stołowych z IKS Jezioro Tarnorzeg

W dniach 30 maja – 1 czerwca we Władysławowie odbył się turniej rankingowy World Tour – Para Polish Open 2019, którego organziatorem po 10 latach znowu było polskie miasto. O punkty do rankingu kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 walczyli nas nim niepełnosprawni tenisiści stołowi z całego świata. Wśród nich dwaj zawodnicy IKS Jezioro Tarnobrzeg – Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka.

Tarnobrzescy sportowcy przywieźli z nad Bałtyku 1 złoty i 2 brązowe krążki. Na najwyższym podium stanął Krzysztof Żyłka, który wraz z Rafałem Lisem był najlepszy w turnieju drużynowym Para Polish Open 2019 w klasie 4. Polacy pokonali drużyny Rumunii (2:0) oraz Chile (2:1), a następnie w półfinale Tajwan (2:1) i w finale Słowację (2:1).

W klasie 3 drużyna Maciej Nalepka/Mariusz Czerwiński zakończyła zawody z brązowym medalem. Pokonali drużynę urugwajsko-litewską (2:1), przegrali z Francuzami (1:2) i wygrali z Włochami (2:1). W pojedynku o finał ulegli drużynie z Niemiec (2:0).

W turnieju indywidualnym Krzysztof Żyłka, startujący w klasie 4, wywalczył brąz. Dwukrotnie wygrał 3:1 z Chilijczykiem Maximiliano Rodruguzem Avilą oraz z Chorwatem Tomislavem Spali, a następnie pokonał Japończyka Genki Saito (3:0), zajmując pierwsze miejsce w swojej grupie. W 1/8 zmierzył się ze Słowakiem Peterem Mihalikiem (3:2). W walce o finał przegrał z Turkiem Nesimem Turanem (0:3).

Maciej Nalepka w singlu w klasie 3 był bliski medalu, ale ostatecznie zajął pozycję 5-8. Pierwsze starcie z Rumunem Ioanem Dirleą wygrał (3:1). Podobie jak dwa kolejne z Jordańczykiem Osamą abu Jame oraz Litwinem Igorem Lavrentjevem (oba 3:0). Zajął pierwsze miejsce w grupie i w 1/8 przegrał po zaciętej walce pojedynek o wejście do strefy medalowej z Niemcem Janem Guertlerem (2:3).

Zaraz po zakończeniu Para Polish Open 2019 ukazał się ranking, w którym w klasie 4 Krzysztof Żyłka jest 9. na liście światowej i 4. w Europie. Natomiast w klasie 3 Maciej Nalepka jest 9. na liście światowej i 6. w Europie.