W powiecie

Trzydzieści lat samorządności w Polsce

Trzydzieści lat samorządności w Polsce

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin, które były równocześnie pierwszymi wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Na pamiątkę tamtego wydarzenia Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego w 2000 roku ustanowił 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. 

Tegoroczne święto wszystkich samorządowców z Podkarpacia przenosi się do Internetu. Z tej okazji marszałek Władysław Ortyl wraz z zarządem województwa oraz PSST zaprasza na okolicznościową mszę online.

Msza święta z okazji 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce w intencji podkarpackich samorządowców odprawiona będzie 27 maja o godz. 16:00. Transmisja online, na Facebooku, przeprowadzi Parafia Fara Rzeszówlink otwiera się w nowym oknie oraz profil Samorządu Województwa Podkarpackiegolink otwiera się w nowym oknie.
Konsekwencją rewolucji ustrojowej roku 1990 był dalszy rozwój prawa samorządowego, łącznie z restytucją powiatu i powołaniem po raz pierwszy w historii samorządu polskiego – samorządu województwa. Otworzyło to drogę do tego, by obywatele sami podejmowali decyzje w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą i które są dla nich najważniejsze. Tak zaczęła odradzać się w Polsce samorządność. Dzisiaj, bez wątpienia, trudno sobie bez niej wyobrazić w pełni demokratyczną Polskę.

Samorządy mają i mieć będą zasadnicze znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju. To one decydują m.in. o tym, jak nam się żyje i jak świadczona jest większość usług publicznych. Dzisiaj w działalności samorządu terytorialnego swój bezpośredni i pośredni udział ma wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

 

Źródło U.M. i G. Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021

Koło Wędkarskie Nr 8 w Baranowie Sandomierskim nagrodziło wędkarzy

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021