W powiecie

Trzydzieści lat samorządności w Polsce

Trzydzieści lat samorządności w Polsce

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin, które były równocześnie pierwszymi wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Na pamiątkę tamtego wydarzenia Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego w 2000 roku ustanowił 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. 

Tegoroczne święto wszystkich samorządowców z Podkarpacia przenosi się do Internetu. Z tej okazji marszałek Władysław Ortyl wraz z zarządem województwa oraz PSST zaprasza na okolicznościową mszę online.

Msza święta z okazji 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce w intencji podkarpackich samorządowców odprawiona będzie 27 maja o godz. 16:00. Transmisja online, na Facebooku, przeprowadzi Parafia Fara Rzeszówlink otwiera się w nowym oknie oraz profil Samorządu Województwa Podkarpackiegolink otwiera się w nowym oknie.
Konsekwencją rewolucji ustrojowej roku 1990 był dalszy rozwój prawa samorządowego, łącznie z restytucją powiatu i powołaniem po raz pierwszy w historii samorządu polskiego – samorządu województwa. Otworzyło to drogę do tego, by obywatele sami podejmowali decyzje w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą i które są dla nich najważniejsze. Tak zaczęła odradzać się w Polsce samorządność. Dzisiaj, bez wątpienia, trudno sobie bez niej wyobrazić w pełni demokratyczną Polskę.

Samorządy mają i mieć będą zasadnicze znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju. To one decydują m.in. o tym, jak nam się żyje i jak świadczona jest większość usług publicznych. Dzisiaj w działalności samorządu terytorialnego swój bezpośredni i pośredni udział ma wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

 

Źródło U.M. i G. Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021