Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

Uczcili pamięć Kawalerzystów

 W minioną niedzielę w Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę.
 Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”. To inicjatywy członków organizacji oraz wójta gminy Gorzyce – Leszka Surdego, w ubiegłym roku została wmurowana tablica upamiętniającą żołnierzy wszystkich formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności pochodzącym z gminy Gorzyce i okolicznych miejscowości – kawalerzystom z 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
 W tym roku w przypadającą 82. rocznicę ostatniej szarży w dziejach jazdy polskiej, która miała miejsce 19 września 1939 roku w Wólce Węglowej, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające mieszkańców gminy, którzy walczyli w kawalerii.
 – Kawalerzyści mieli piękną historię i chcemy ją ocalić od zapomnienia, dlatego każdego roku w trzecią niedzielę września, chcemy się tu spotykać, by oddać należne honory walczącym o naszą ojczyznę – mówił Józef Turbiarz, wiceprezes stowarzyszenia Lanca.
 W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, poczty sztandarowe szkół i ochotniczych straży pożarnych oraz kawalerzyści z Sandomierza, gminy Zaleszany oraz Batorza, którzy pielęgnują zwyczaje 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
 Uroczystości rozpoczęła msza św., którą odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii. Po niej przemaszerowano na plac przed pomnik Św. Floriana, przy którym widnieje tablica poświęcona kawalerzystom.
 Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu oraz modlitwą, którą w intencji żołnierzy zmówił ks. Mariusz Kozłowski. Po niej kwiaty przed tablicą złożyły m.in. delegacje samorządowe, przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” wraz z rodzinami kawalerzystów oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy Gorzyce.
 – Chciałabym podziękować wszystkim, którzy tak licznie tu przybyli, aby oddać cześć naszym żołnierzom. Dzisiaj ojczyzna nie wymaga od nas ofiary z krwi, ale stawia przed nami inne wyzwanie. Wyzwanie, którego celem jest budowanie jedności. Wciąż jesteśmy poddawani różnym podziałom. Dla dobra rozwoju naszej ojczyzny nie możemy się im poddać. Naszym zadaniem jest budowanie jedności i wzajemnego poszanowania – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
O oprawę muzyczno-wokalną uroczystości zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.
Źródło Gmina Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018

W rodzinie siła

rta24.eu5 czerwca 2018