W Tarnobrzegu

Uczniowie „dziesiątki” wśród zwycięzców konkursu „Planeta Energii”

Uczniowie „dziesiątki” wśród zwycięzców konkursu „Planeta Energii”

Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. Korczaka, którzy wraz z nauczycielką Ewą Sowińską dołączyli do grona laureatów „Planety Energii” – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat.

W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Tarnobrzeg odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.

Organizacja akcji „Bezpiecznie z prądem” i kampanii „Oszczędzaj prąd razem z nami – dziewczynami i chłopakami”, budowa makiety odblaskowego miasteczka czy zabawa elektronicznymi puzzlami przedstawiającymi odnawialne źródła energii – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Tarnobrzegu podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych.

Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii” wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2, odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

Kreatywnie o energii w Tarnobrzegu

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Tarnobrzega podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Tarnobrzeg, w którym znajduje się zbudowana w latach sześćdziesiątych wieża ciśnień, zwana potocznie Grzybem, będąca jedną z bardziej charakterystycznych tarnobrzeskich budowli i jednym z symboli miasta, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

– Uczestnictwo w programie „Planeta Energii” było dla mnie i moich uczniów przede wszystkim wspaniałą zabawą. Ciekawe lekcje, wycieczki, doświadczenia i eksperymenty nie tylko dostarczyły uczniom interesującej wiedzy na temat energii elektrycznej i światła odbitego, ale także pobudziły ich kreatywność, twórczość oraz niekończącą się chęć poznawania otaczającego świata i fascynujących zjawisk, które w nim zachodzą. Realizacja programu stała się dla dzieci inspiracją do wspólnego wykonania dodatkowych działań i poszukiwania odpowiedzi na często niełatwe pytania – mówi Ewa Sowińska, nauczycielka klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 10. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych dziesięciu klas. Już nie możemy się doczekać wizyty mobilnego centrum nauki „Planety Energii” w naszym mieście. Będzie to doskonała okazja do „spotkania z prądem” oko w oko nie tylko dla nas, ale i wszystkich mieszkańców Tarnobrzega.

Naukowe miasteczko pełne pozytywnej energii

Założenia projektu „Planeta Energii” uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

– Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek. – Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na „Planecie Energii”! – dodaje.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Tarnobrzega. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Tarnobrzeg to jedno z miast, w których gościć będzie „Planeta Energii”. W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Sieradz i Turek.

Szczegółowe informacje dotyczące zwycięzców konkursu oraz trasy mobilnego centrum nauki można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2.

Na zdjęciu klasa III d – Fot. SP 10

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021