W Tarnobrzegu

Uczniowie Katolika wydrukowali protezę dłoni

Uczniowie Katolika wydrukowali protezę dłoni

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu, wśród oferty zajęć pozalekcyjnych mają także zorganizowane zajęcia rozwijające zainteresowania informatyczne. Zajęcia te, od czasu wyposażenia szkoły w drukarkę 3D, skupiały się wokół nauki projektowania modeli 3D. Pierwsze próbne wydruki dość szybko skłoniły do poszukiwania konkretnego tematu zajęć i tworzenia dużego projektu, który skłoniłby do bardziej wytężonej pracy i ambitnego działania.

Poszukiwania poprowadziły do Fundacji E-nable Polska (http://e-nable.pl), która kieruje pracami na rzecz drukowania protez dłoni dla osób niepełnosprawnych. Taki projekt, który nie tylko będzie dla nas nauką, ale także pozwoli pomóc osobie potrzebującej od razu przekonał nas do realizacji. Nawiązany został kontakt z prezesem fundacji e-Nable Polska dr Krzysztofem Grandysem, który wprowadził szkołę w tematykę druku protez.

proteza 2

Po nawiązaniu formalnej współpracy i zostaniu oficjalnym wolontariuszem Fundacji przedstawiona została dziewczynka, która nie posiada części dłoni. Szkoła podjęła się druku protezy dla niej. Zadanie wydawało się bardzo trudne, ale okazało się, że wsparcie fundacji było na tyle duże, że szkoła dostała do pracy wszelakie materiały i instrukcje, tak by bez problemów rozpocząć druk i montaż pierwszej protezy.

W międzyczasie zorganizowane zostało spotkanie z dr Grandysem, rodzicami dziewczynki oraz nią samą, na którym nasz prototyp protezy mogliśmy na żywo przetestować. Efekty były zaskakujące. Dziewczyna po raz pierwszy w swoim życiu nie mając palców lewej dłoni mogła złapać piłkę do ręki. Proteza to nie tylko wizualne przedłużenie brakujących organów. To przede wszystkim ruchome elementy, które pozwalają łapać i trzymać przedmioty. Radość jej i rodziców bezcenna. Kolejne tygodnie poświęcone były dopasowaniu szczegółów, by proteza nie tylko była funkcjonalna, ale także wygodna w użytkowaniu. Wreszcie nadszedł czas kiedy można było pracę uczniów przekazać dziewczynce do użytkowania.

proteza 3

Zachęcamy do wsparcia działań fundacji, a jeśli w naszym rejonie pojawi się osoba z podobnymi niepełnosprawnościami, która będzie chciała otrzymać taką protezę od uczniów szkoły.

źródło: UM Tarnobrzeg 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021