W Tarnobrzegu

Uczniowie Katolika wydrukowali protezę dłoni

Uczniowie Katolika wydrukowali protezę dłoni

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu, wśród oferty zajęć pozalekcyjnych mają także zorganizowane zajęcia rozwijające zainteresowania informatyczne. Zajęcia te, od czasu wyposażenia szkoły w drukarkę 3D, skupiały się wokół nauki projektowania modeli 3D. Pierwsze próbne wydruki dość szybko skłoniły do poszukiwania konkretnego tematu zajęć i tworzenia dużego projektu, który skłoniłby do bardziej wytężonej pracy i ambitnego działania.

Poszukiwania poprowadziły do Fundacji E-nable Polska (http://e-nable.pl), która kieruje pracami na rzecz drukowania protez dłoni dla osób niepełnosprawnych. Taki projekt, który nie tylko będzie dla nas nauką, ale także pozwoli pomóc osobie potrzebującej od razu przekonał nas do realizacji. Nawiązany został kontakt z prezesem fundacji e-Nable Polska dr Krzysztofem Grandysem, który wprowadził szkołę w tematykę druku protez.

proteza 2

Po nawiązaniu formalnej współpracy i zostaniu oficjalnym wolontariuszem Fundacji przedstawiona została dziewczynka, która nie posiada części dłoni. Szkoła podjęła się druku protezy dla niej. Zadanie wydawało się bardzo trudne, ale okazało się, że wsparcie fundacji było na tyle duże, że szkoła dostała do pracy wszelakie materiały i instrukcje, tak by bez problemów rozpocząć druk i montaż pierwszej protezy.

W międzyczasie zorganizowane zostało spotkanie z dr Grandysem, rodzicami dziewczynki oraz nią samą, na którym nasz prototyp protezy mogliśmy na żywo przetestować. Efekty były zaskakujące. Dziewczyna po raz pierwszy w swoim życiu nie mając palców lewej dłoni mogła złapać piłkę do ręki. Proteza to nie tylko wizualne przedłużenie brakujących organów. To przede wszystkim ruchome elementy, które pozwalają łapać i trzymać przedmioty. Radość jej i rodziców bezcenna. Kolejne tygodnie poświęcone były dopasowaniu szczegółów, by proteza nie tylko była funkcjonalna, ale także wygodna w użytkowaniu. Wreszcie nadszedł czas kiedy można było pracę uczniów przekazać dziewczynce do użytkowania.

proteza 3

Zachęcamy do wsparcia działań fundacji, a jeśli w naszym rejonie pojawi się osoba z podobnymi niepełnosprawnościami, która będzie chciała otrzymać taką protezę od uczniów szkoły.

źródło: UM Tarnobrzeg 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021