W Tarnobrzegu

Uczniowie z Ukrainy wśród nas. Etaty uratowane

Uczniowie z Ukrainy wśród nas. Etaty uratowane

Z 54 nastolatków, którzy przyjechali do Tarnobrzega z obwodu lwowskiego aż 31 uczy się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Odwiedziliśmy dziś tę szkołę. Nauczyciele mówią o przybyszach: to wspaniała młodzież.

1-_DSC7958

1-_DSC7970

Na rozpoczęcie roku szkolnego włożyli tradycyjne stroje. Na powitanie wręczyli dyrektorowi chleb. Dziś wchodząc do klas, gdzie uczą się przyszli technicy informatyki i technicy obsługi turystycznej nie sposób odróżnić uczniów ukraińskich od polskich. Zaadaptowali się i z dnia na dzień mówią coraz lepiej w naszym języku.

Nikt nie żałuje

– Większość z naszych nowych uczniów ma polskie korzenie. Niektórzy, przed przyjazdem, chodzili na półroczny kurs języka polskiego. Bardzo się starają, są zainteresowani nauką, wielu jest uzdolnionych muzycznie. Poza tym są mili, uprzejmi – mówi polonistka Beata Rodzeń. Nauczycielskie grono dba, by goście czuli się tutaj jak u siebie. Bariery między rówieśnikami z dwóch krajów też zostały zburzone.

1-_DSC7974

1-_DSC7984

Marcin Pilarski, dyrektor ZSP nr 1, który przyciągnął uczniów z Ukrainy do Tarnobrzega twierdzi, że tej decyzji nikt nie żałuje, chociaż wśród nauczycieli było wiele obaw: – Dziś mówią, że to wspaniała młodzież. Narzekają chyba tylko ci, co nie mają styczności z tymi młodymi ludźmi.

Najważniejsze, że nie ma zwolnień

Z przyjazdu Ukraińców obie strony mają korzyść. Samorząd otrzymuje na uczniów subwencję oświatową i nie musi się martwić o frekwencję w ławkach, którą obniżył niż demograficzny. Wyremontowany internat „budowlanki” nie świeci pustkami. Za zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczniów z Ukrainy płacą jednak ich rodziny. W przeliczeniu na złotówki to około 350 złotych. Sporo, biorąc pod uwagę płace na Ukrainie. To jak równowartość miesięcznej pensji.

1-_DSC7987

Dzięki naborowi uczniów z Ukrainy zastopowano zwolnienia nauczycieli w tej szkole. Jeszcze przed wakacjami aż jedenaścioro osób z grona otrzymało wypowiedzenia. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego widmo bezrobocia było już nieaktualne. Troje nauczycieli oddelegowano do pracy w internacie. Pracują jako wychowawcy.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Cena za odprowadzanie wód opadowych w Tarnobrzegu nie wzrośnie!

rta24.eu13 maja 2021

Projekt #PoznajMYTarnobrzeg w Dzień Dobry TVN

rta24.eu12 maja 2021

Ruszają doraźne naprawy dróg

rta24.eu12 maja 2021

Odbierz swoje maseczki- Rusza drugi etap dystrybucji

rta24.eu12 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021