W Tarnobrzegu

Uczniowie z Ukrainy wśród nas. Etaty uratowane

Uczniowie z Ukrainy wśród nas. Etaty uratowane

Z 54 nastolatków, którzy przyjechali do Tarnobrzega z obwodu lwowskiego aż 31 uczy się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Odwiedziliśmy dziś tę szkołę. Nauczyciele mówią o przybyszach: to wspaniała młodzież.

1-_DSC7958

1-_DSC7970

Na rozpoczęcie roku szkolnego włożyli tradycyjne stroje. Na powitanie wręczyli dyrektorowi chleb. Dziś wchodząc do klas, gdzie uczą się przyszli technicy informatyki i technicy obsługi turystycznej nie sposób odróżnić uczniów ukraińskich od polskich. Zaadaptowali się i z dnia na dzień mówią coraz lepiej w naszym języku.

Nikt nie żałuje

– Większość z naszych nowych uczniów ma polskie korzenie. Niektórzy, przed przyjazdem, chodzili na półroczny kurs języka polskiego. Bardzo się starają, są zainteresowani nauką, wielu jest uzdolnionych muzycznie. Poza tym są mili, uprzejmi – mówi polonistka Beata Rodzeń. Nauczycielskie grono dba, by goście czuli się tutaj jak u siebie. Bariery między rówieśnikami z dwóch krajów też zostały zburzone.

1-_DSC7974

1-_DSC7984

Marcin Pilarski, dyrektor ZSP nr 1, który przyciągnął uczniów z Ukrainy do Tarnobrzega twierdzi, że tej decyzji nikt nie żałuje, chociaż wśród nauczycieli było wiele obaw: – Dziś mówią, że to wspaniała młodzież. Narzekają chyba tylko ci, co nie mają styczności z tymi młodymi ludźmi.

Najważniejsze, że nie ma zwolnień

Z przyjazdu Ukraińców obie strony mają korzyść. Samorząd otrzymuje na uczniów subwencję oświatową i nie musi się martwić o frekwencję w ławkach, którą obniżył niż demograficzny. Wyremontowany internat „budowlanki” nie świeci pustkami. Za zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczniów z Ukrainy płacą jednak ich rodziny. W przeliczeniu na złotówki to około 350 złotych. Sporo, biorąc pod uwagę płace na Ukrainie. To jak równowartość miesięcznej pensji.

1-_DSC7987

Dzięki naborowi uczniów z Ukrainy zastopowano zwolnienia nauczycieli w tej szkole. Jeszcze przed wakacjami aż jedenaścioro osób z grona otrzymało wypowiedzenia. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego widmo bezrobocia było już nieaktualne. Troje nauczycieli oddelegowano do pracy w internacie. Pracują jako wychowawcy.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021