W Tarnobrzegu

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Około 50 młodych osób z Ukrainy przyjedzie do Tarnobrzega, by uczyć się w szkole ponadgimnazjalnej. Dla nich to edukacyjna szansa, dla samorządu wymierne korzyści.

Podania w tej sprawie są złożone, tarnobrzescy urzędnicy potwierdzili dokumenty i na tej podstawie rodziny uczniów już starają się o wizy na pobyt w naszym kraju. Skąd pomysł, by skutki demograficznego niżu ratować wyżem zza wschodniej granicy?

Prezydent Grzegorz Kiełb przyznaje, że nie przyszłoby to nikomu na myśl, gdyby nie propozycja Marcina Pilarskiego, który rok temu sprowadził młodzież do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Dziś uczy się tam 47 osób z obwodu lwowskiego. Pilarski (na zdjęciu) już nie będzie szefował tamtej placówce, bo stanął do konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Przedstawił komisji pomysły na to, jak uzdrowić szkołę osłabioną spadającą liczbą uczniów i wygrał.

Zaufanie, jakie zdobył u wschodnich sąsiadów procentuje. Za Pilarskim przyjadą do Tarnobrzega nowi uczniowie, z których część ma polskie korzenie. Już uczą się języka polskiego. – To są bardzo ambitne dzieci. Część z nich ma wysoką średnią ocen, co wpływa motywująco też na naszych uczniów – przekonuje Pilarski. Ukraińskie rodziny ciężko decydują się na rozłąkę, ale widzą szansę dla swoich dzieci. Ukraińska młodzież chce się tu kształcić, bo widzi w Polsce szanse na lepsze życie. Czy można się temu dziwić, skoro średnia płaca w powiecie złoczowskim, skąd przyjadą, to w przeliczeniu na nasze 300 złotych?

To też szansa dla miasta. Liczba uczniów ma wpływ na wysokość subwencji oświatowej otrzymywanej przez samorząd, więc przyjęcie ukraińskiej młodzieży po prostu się opłaca. Władze chcą, by we wrześniu naukę w ZSP nr 1 rozpoczęło do 60 uczniów. Zostaną zakwaterowani w internacie, ale koszty opłacać będą sami. Poza tym, jak wszyscy, mogą starać się o stypendia np. za wyniki w nauce. Oprócz przewidzianych planem zajęć czeka ich także dodatkowe pięć godzin nauki języka polskiego tygodniowo.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021