W Tarnobrzegu

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Około 50 młodych osób z Ukrainy przyjedzie do Tarnobrzega, by uczyć się w szkole ponadgimnazjalnej. Dla nich to edukacyjna szansa, dla samorządu wymierne korzyści.

Podania w tej sprawie są złożone, tarnobrzescy urzędnicy potwierdzili dokumenty i na tej podstawie rodziny uczniów już starają się o wizy na pobyt w naszym kraju. Skąd pomysł, by skutki demograficznego niżu ratować wyżem zza wschodniej granicy?

Prezydent Grzegorz Kiełb przyznaje, że nie przyszłoby to nikomu na myśl, gdyby nie propozycja Marcina Pilarskiego, który rok temu sprowadził młodzież do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Dziś uczy się tam 47 osób z obwodu lwowskiego. Pilarski (na zdjęciu) już nie będzie szefował tamtej placówce, bo stanął do konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Przedstawił komisji pomysły na to, jak uzdrowić szkołę osłabioną spadającą liczbą uczniów i wygrał.

Zaufanie, jakie zdobył u wschodnich sąsiadów procentuje. Za Pilarskim przyjadą do Tarnobrzega nowi uczniowie, z których część ma polskie korzenie. Już uczą się języka polskiego. – To są bardzo ambitne dzieci. Część z nich ma wysoką średnią ocen, co wpływa motywująco też na naszych uczniów – przekonuje Pilarski. Ukraińskie rodziny ciężko decydują się na rozłąkę, ale widzą szansę dla swoich dzieci. Ukraińska młodzież chce się tu kształcić, bo widzi w Polsce szanse na lepsze życie. Czy można się temu dziwić, skoro średnia płaca w powiecie złoczowskim, skąd przyjadą, to w przeliczeniu na nasze 300 złotych?

To też szansa dla miasta. Liczba uczniów ma wpływ na wysokość subwencji oświatowej otrzymywanej przez samorząd, więc przyjęcie ukraińskiej młodzieży po prostu się opłaca. Władze chcą, by we wrześniu naukę w ZSP nr 1 rozpoczęło do 60 uczniów. Zostaną zakwaterowani w internacie, ale koszty opłacać będą sami. Poza tym, jak wszyscy, mogą starać się o stypendia np. za wyniki w nauce. Oprócz przewidzianych planem zajęć czeka ich także dodatkowe pięć godzin nauki języka polskiego tygodniowo.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021