W Tarnobrzegu

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Uczniowie z Ukrainy zapełnią puste ławki. To szansa

Około 50 młodych osób z Ukrainy przyjedzie do Tarnobrzega, by uczyć się w szkole ponadgimnazjalnej. Dla nich to edukacyjna szansa, dla samorządu wymierne korzyści.

Podania w tej sprawie są złożone, tarnobrzescy urzędnicy potwierdzili dokumenty i na tej podstawie rodziny uczniów już starają się o wizy na pobyt w naszym kraju. Skąd pomysł, by skutki demograficznego niżu ratować wyżem zza wschodniej granicy?

Prezydent Grzegorz Kiełb przyznaje, że nie przyszłoby to nikomu na myśl, gdyby nie propozycja Marcina Pilarskiego, który rok temu sprowadził młodzież do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Dziś uczy się tam 47 osób z obwodu lwowskiego. Pilarski (na zdjęciu) już nie będzie szefował tamtej placówce, bo stanął do konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Przedstawił komisji pomysły na to, jak uzdrowić szkołę osłabioną spadającą liczbą uczniów i wygrał.

Zaufanie, jakie zdobył u wschodnich sąsiadów procentuje. Za Pilarskim przyjadą do Tarnobrzega nowi uczniowie, z których część ma polskie korzenie. Już uczą się języka polskiego. – To są bardzo ambitne dzieci. Część z nich ma wysoką średnią ocen, co wpływa motywująco też na naszych uczniów – przekonuje Pilarski. Ukraińskie rodziny ciężko decydują się na rozłąkę, ale widzą szansę dla swoich dzieci. Ukraińska młodzież chce się tu kształcić, bo widzi w Polsce szanse na lepsze życie. Czy można się temu dziwić, skoro średnia płaca w powiecie złoczowskim, skąd przyjadą, to w przeliczeniu na nasze 300 złotych?

To też szansa dla miasta. Liczba uczniów ma wpływ na wysokość subwencji oświatowej otrzymywanej przez samorząd, więc przyjęcie ukraińskiej młodzieży po prostu się opłaca. Władze chcą, by we wrześniu naukę w ZSP nr 1 rozpoczęło do 60 uczniów. Zostaną zakwaterowani w internacie, ale koszty opłacać będą sami. Poza tym, jak wszyscy, mogą starać się o stypendia np. za wyniki w nauce. Oprócz przewidzianych planem zajęć czeka ich także dodatkowe pięć godzin nauki języka polskiego tygodniowo.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021