W Tarnobrzegu

Ulga na start dla zakładających firmę

Ulga na start dla zakładających firmę

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne a także możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji gwarantują nowe przepisy osobom, które po 30 kwietnia 2018 roku założą pierwszą w życiu firmę. 

O nowych możliwościach, które wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie „Konstytucją biznesu” mówili dziś podczas konferencji w tarnobrzeskim Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kierownik tej placówki Andrzej Kowalski i regionalny rzecznik ZUS Wojciech Dyląg. Nowe przepisy weszły w życie 30 kwietnia.

– Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, przez sześć miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z ulgi na start skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność, ale tylko jeśli poprzednią zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej – wyjaśnia Wojciech Dyląg. Z ulgi na start może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej.

O czym trzeba pamiętać? O tym, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy, a więc zadań, które pokrywały się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie. I o tym, że brak składek na ubezpieczenia społeczne (to jest emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń. Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. W tym jednak okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną. Wynosi ona 319,94 zł. Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z ulgi na start, nie będzie mógł już do niej wrócić. Po jej zakończeniu zachowuje jednak prawo do tzw. niskiego ZUS-u, może więc przez kolejne 24 miesiące opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

Nowe przepisy umożliwiają także prowadzenie działalności bez rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dotyczy to jednak osób, których przychody w miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1050 zł w roku 2018. Po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność, wciąż korzystając z ulgi na start.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021