W Tarnobrzegu

Ulga na start dla zakładających firmę

Ulga na start dla zakładających firmę

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne a także możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji gwarantują nowe przepisy osobom, które po 30 kwietnia 2018 roku założą pierwszą w życiu firmę. 

O nowych możliwościach, które wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie „Konstytucją biznesu” mówili dziś podczas konferencji w tarnobrzeskim Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kierownik tej placówki Andrzej Kowalski i regionalny rzecznik ZUS Wojciech Dyląg. Nowe przepisy weszły w życie 30 kwietnia.

– Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, przez sześć miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z ulgi na start skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność, ale tylko jeśli poprzednią zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej – wyjaśnia Wojciech Dyląg. Z ulgi na start może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej.

O czym trzeba pamiętać? O tym, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy, a więc zadań, które pokrywały się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie. I o tym, że brak składek na ubezpieczenia społeczne (to jest emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń. Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. W tym jednak okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną. Wynosi ona 319,94 zł. Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z ulgi na start, nie będzie mógł już do niej wrócić. Po jej zakończeniu zachowuje jednak prawo do tzw. niskiego ZUS-u, może więc przez kolejne 24 miesiące opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

Nowe przepisy umożliwiają także prowadzenie działalności bez rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dotyczy to jednak osób, których przychody w miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1050 zł w roku 2018. Po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność, wciąż korzystając z ulgi na start.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021