W Tarnobrzegu

Umiejętnie pomagajmy pisklętom

Umiejętnie pomagajmy pisklętom

Wiosna w pełni, większość ptaków odbywa już lęgi, a u części gatunków na przełomie maja i czerwca pojawiają się pisklęta opuszczające gniazda. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega otrzymuje wiele zapytań o pisklęta, które wyglądają, jakby wypadły z gniazda i na trawnikach lub zieleńcach nawołują swoich rodziców.

Gniazdowniki i zagniazdowniki to określenia i podział gatunków ptaków na te, które opuszczają gniazdo tuż po wykluciu lub te,  które w gnieździe pozostają przez dłuższy okres. Zarówno u gniazdowników i zagniazdowników pierwsze dni życia poza gniazdem są bardzo niebezpieczne. Młode, ciągle nie zdolne do lotu mogą liczyć tylko na swój kamuflaż. Ukrywając się w trawach, krzewach i na drzewach ciągle popiskują w sposób, który komunikują się ze swoimi rodzicami. Dorosłe ptaki zawsze są w pobliżu, bacznie obserwują swoje potomstwo, lecz często nie zdradzają ich obecności, aby nie narazić ich na drapieżnictwo ze strony kotów czy psów.

Człowiek spotykając małe, bezbronne i samotne podloty zazwyczaj uważa, że z pewnością wypadły z gniazda lub zostało porzucone przez rodziców. Chęć niesienia pomocy skłania ludzi, aby takiego ptaka zabrać do domu lub do weterynarza. Niestety taka forma pomocy najczęściej kończy się śmiercią piskląt, bowiem człowiek nie zastąpi w pełni należytej opieki. Dokarmianie okruszkami chleba, ziarnami czy gotowanym jajkiem nie zawsze zdaje egzamin, a często tylko przyśpiesza śmierć piskląt.

Kiedy i jak pomagać?

Pamiętajmy, że jeśli znaleziony ptak nie posiada widocznych ran, złamań i nie krwawi, to najlepszym rozwiązaniem jest pozostawić takiego pisklęcia w spokoju. Ewentualnie można takiego ptaka przenieść na najbliższe drzewo lub krzew, gdzie będzie mniej narażony na ruch ulicy czy biegające psy. Ptaki ranne wymagają specjalistycznej opieki weterynaryjnej, którą może zapewnić np. lecznica dzikich zwierząt ADA w Przemyślu.

Pamiętajmy również, że ptaki dokarmiamy wyłącznie w zimie bo tylko wówczas potrzebują naszej pomocy. Wiosna i lato nie jest dobrym czasem na wykładanie karmy ponieważ ptaki tracą instynkt poszukiwania naturalnego pożywienia. Pokarm w postaci chleba, czy resztek z obiadu jest nieodpowiedni dla ptaków, a w ciepłe i wilgotne dni bardzo szybko psuje się wabiąc insekty. Jeśli chcemy pomóc – to zapewnijmy świeżą i czystą wodę w gorące dni – tego ptaki potrzebują najbardziej.

Mit

Ptaki mają bardzo słabo rozwinięty zmysł powonienia, więc nie jest prawdą, że dotyk człowieka spowoduje, że rodzice odrzucą pisklę wyczuwając ludzi zapach. Takie niebezpieczeństwo natomiast istnieje w przypadku napotkania młodej sarny lub zajęcy. Ich nie należy zabierać, a nawet nie dotykać.

Pamiętaj!

Zabieranie piskląt to swego rodzaju wyrok na młodocianego ptaka, który nie nauczy się sztuki przetrwania w środowisku naturalnym. Kontakt z człowiekiem powoduje zatracenie instynktu zachowawczego i powoduje utratę strachu przed człowiekiem, co w dłuższej perspektywie jest zgubnym przyzwyczajeniem.

Niektóre ptaki tj. kawki posiadają ścisłą hierarchię w stadzie, którą nabywają od początku opuszczenia gniazda. Kontakt z człowiekiem burzy tę hierarchię i powoduje, że taki ptak jest odtrącony od stada, skazany na życie z dala od grupy.

Inne zagrożenia

Okres od kwietnia do czerwca na najbardziej intensywny czas lęgów i porodów licznych zwierząt. Młode, bezbronne kryją się w trawach i krzewach licząc, że nie zostaną zauważone. Niestety wczesne koszenie traw w maju czy w pierwszej połowie czerwca jest przyczyną śmierci tych zwierząt. Warto się zastanowić czy konieczne jest tak wczesne koszenie traw – zwłaszcza na terenach niezurbanizowanych i nieużytkowanych?

Również kwestia wycinania drzew w okresie lęgowym jest wielkim zagrożeniem dla ptaków, nietoperzy i innych ssaków zasiedlających dziuple drzew. Dziuple często mają bardzo małe otwory i są usytuowane wysoko w koronach drzew, gdzie oko ludzkie nie jest w stanie ocenić czy drzewo jest zasiedlone przez zwierzęta, czy też nie. Fakt zasiedlenia zazwyczaj ujawnia się dopiero po ścięciu drzewa, lecz wówczas jest już za późno. Dlatego tak ważne jest, aby okres lęgowy uszanować i w trakcie jego trwania powstrzymać się od wycinania drzew i krzewów.

źródło: UM Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021