W powiecie

Uświadamiali jak nie paść ofiarą handlarzy ludźmi

Uświadamiali jak nie paść ofiarą handlarzy ludźmi

Broszury, ulotki i policyjne ostrzeżenia towarzyszyły ustawionemu na skwerze przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu Mobilnemu Punktowi Informacyjnemu dotyczącemu przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Informacje dotyczące zjawiska handlu ludźmi, którym towarzyszyła wystawa udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, prócz policjantów przekazywali przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Wśród nich znaleźli się pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy zorganizowali to wydarzenie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wszystko działo się w ostatni piątek, 4 września.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został powołany przez wojewodę podkarpackiego w 2015 roku. – W tę działalność jesteśmy zaangażowani od samego początku – mówi Anna Kowalska z PUP w Tarnobrzegu. – Dlatego zorganizowaliśmy to wydarzenie. Chcemy przestrzec przed tym procederem wszystkich tych, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, albo nawet i tutaj, w kraju, znajdują się różnych sytuacjach zagrożenia. Zadaniem zespołu jest podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie prewencji i wsparcia ofiar handlu ludźmi. Przede wszystkim wskazujemy miejsca, do których można się zwrócić, by uzyskać pomoc.

Działania prewencyjne prowadzi także MOPR w Tarnobrzegu. – Pracownicy socjalni, którzy chodzą w teren, rozmawiają z osobami poszukującymi pracy za granicą – opowiada Małgorzata Gazarkiewicz z MOPR w Tarnobrzegu. – Jesteśmy przygotowani do rozmów na ten temat, rozdajemy także komiksy przedstawiające w dostępny sposób potencjalne zagrożenia. Udostępniamy także numery telefonów, gdzie można zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Według policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, problem handlu ludźmi nie występuje na naszym terenie, a działania policji polegają głównie na prewencji. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba nic robić. – Chcemy ostrzec mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego przed tego rodzaju zagrożeniami – podkreśla aspirant Stanisław Ciba . – Staramy się uświadamiać, że nie każdy wyjazd, w tym też wakacyjny, turystyczny, może być bezpieczny. Także podczas wypoczynku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niemiłe sytuacje. Przestrzegamy też wszystkich wyjeżdżających zarobkowo przede wszystkim przed pospisywaniem umów w języku, którego nie rozumieją.

Organizatorzy Mobilnego Punktu Informacyjnego przekazali najważniejsze numery telefonów, pod które można dzwonić w sytuacji zagrożenia. Są to:

22 628 99 99 – La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu,

801 24 70 70 (z Polski) oraz 48 22 654 70 70 ( z zagranicy) – ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021

Nadzieja na nowe pokolenie mistrzów. Ruszyła klasa tenisa stołowego

rta24.eu3 września 2021

Uroczyste wręczenie aktu mianowania

rta24.eu1 września 2021