W powiecie

Uświadamiali jak nie paść ofiarą handlarzy ludźmi

Uświadamiali jak nie paść ofiarą handlarzy ludźmi

Broszury, ulotki i policyjne ostrzeżenia towarzyszyły ustawionemu na skwerze przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu Mobilnemu Punktowi Informacyjnemu dotyczącemu przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Informacje dotyczące zjawiska handlu ludźmi, którym towarzyszyła wystawa udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, prócz policjantów przekazywali przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Wśród nich znaleźli się pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy zorganizowali to wydarzenie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wszystko działo się w ostatni piątek, 4 września.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został powołany przez wojewodę podkarpackiego w 2015 roku. – W tę działalność jesteśmy zaangażowani od samego początku – mówi Anna Kowalska z PUP w Tarnobrzegu. – Dlatego zorganizowaliśmy to wydarzenie. Chcemy przestrzec przed tym procederem wszystkich tych, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, albo nawet i tutaj, w kraju, znajdują się różnych sytuacjach zagrożenia. Zadaniem zespołu jest podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie prewencji i wsparcia ofiar handlu ludźmi. Przede wszystkim wskazujemy miejsca, do których można się zwrócić, by uzyskać pomoc.

Działania prewencyjne prowadzi także MOPR w Tarnobrzegu. – Pracownicy socjalni, którzy chodzą w teren, rozmawiają z osobami poszukującymi pracy za granicą – opowiada Małgorzata Gazarkiewicz z MOPR w Tarnobrzegu. – Jesteśmy przygotowani do rozmów na ten temat, rozdajemy także komiksy przedstawiające w dostępny sposób potencjalne zagrożenia. Udostępniamy także numery telefonów, gdzie można zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Według policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, problem handlu ludźmi nie występuje na naszym terenie, a działania policji polegają głównie na prewencji. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba nic robić. – Chcemy ostrzec mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego przed tego rodzaju zagrożeniami – podkreśla aspirant Stanisław Ciba . – Staramy się uświadamiać, że nie każdy wyjazd, w tym też wakacyjny, turystyczny, może być bezpieczny. Także podczas wypoczynku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niemiłe sytuacje. Przestrzegamy też wszystkich wyjeżdżających zarobkowo przede wszystkim przed pospisywaniem umów w języku, którego nie rozumieją.

Organizatorzy Mobilnego Punktu Informacyjnego przekazali najważniejsze numery telefonów, pod które można dzwonić w sytuacji zagrożenia. Są to:

22 628 99 99 – La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu,

801 24 70 70 (z Polski) oraz 48 22 654 70 70 ( z zagranicy) – ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Za nami 42 Bieg Nadwiślański im. A. Freyera

rta24.eu19 października 2020

Za nami 42 Bieg Nadwiślański im. A. Freyera

rta24.eu19 października 2020

Petenci starostwa będą mieli poczekalnię

rta24.eu19 października 2020

Ograniczenia  w zakresie funkcjonowania Urzędu Gminy Gorzyce

rta24.eu19 października 2020

Zmarł kpt. Bolesław Chmielowiec

rta24.eu19 października 2020

Zmarły dwie kobiety z powiatu , trzy osoby są zakażone

rta24.eu19 października 2020

Dekret Biskupa Sandomierskiego- Dyspensa uczestnictwa we Mszy Świętej

rta24.eu18 października 2020
badanie covid

Na terenie powiatu tarnobrzeskiego działają dwa punkty pobrań wymazów COVID-19

rta24.eu16 października 2020

Krzyż z cmentarza wojennego po renowacji

rta24.eu16 października 2020