W Tarnobrzegu

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Argumentów prezydenta miasta za ograniczeniem strefy konserwatorskiej w osiedlu Centrum wysłuchali dziś przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Goście na własne oczy przekonali się, jak wygląda teren, którym interesują się inwestorzy.

W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa oraz kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Dominik Komanda.

Wizja w terenie była pokłosiem wystąpienia władz miasta do ministra kultury o opinię w sprawie ograniczenia strefy konserwatorskiej w os. Centrum i jej zniesienia w dwóch innych obszarach – przy ulicy Wiejskiej w sąsiedztwie McDonald’s i przy ulicy 1 Maja koło Polikliniki. Z tym ostatnim raczej nie będzie problemu. Gorzej z os. Centrum. Miasto zabiega o to, by granicą strefy konserwatorskiej była ul. Wyszyńskiego.

Nad zaniedbanym, trawiastym terenem, który przecina pozostałość ulicy Dominikańskiej góruje sąd i wieżowce. Jednak goście przypomnieli, że na zdjęciu lotniczym z lat sześćdziesiątych widać tu drewniane domki i taka właśnie niska zabudowa mieszkalna i usługowa wydaje się dla tego miejsca idealna… To jednak wykluczone, bo właściciele działek nie chcą ich dzielić na parcele kilkuarowe.

Największe kontrowersje budzi wizja budowy na tym terenie galerii handlowej. Konserwator zabytków Dominik Komada jest nieugięty w tej kwestii. Prezydent Grzegorz Kiełb zapowiedział, że w przyszłym tygodniu pojedzie z inwestorami do wojewódzkiego konserwatora w Przemyślu.

– Liczymy na kompromis z jednej i drugiej strony. Przykład wielu miast pokazuje,że udaje się pogodzić zabytkowy charakter miejsca z nowoczesną,estetyczną zabudową. Jeśli strefa tu pozostanie chcemy, by konserwator wydał swoje wytyczne dla projektu, tak by ten zarośnięty teren był wizytówką Tarnobrzega.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021