W Tarnobrzegu

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Argumentów prezydenta miasta za ograniczeniem strefy konserwatorskiej w osiedlu Centrum wysłuchali dziś przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Goście na własne oczy przekonali się, jak wygląda teren, którym interesują się inwestorzy.

W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa oraz kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Dominik Komanda.

Wizja w terenie była pokłosiem wystąpienia władz miasta do ministra kultury o opinię w sprawie ograniczenia strefy konserwatorskiej w os. Centrum i jej zniesienia w dwóch innych obszarach – przy ulicy Wiejskiej w sąsiedztwie McDonald’s i przy ulicy 1 Maja koło Polikliniki. Z tym ostatnim raczej nie będzie problemu. Gorzej z os. Centrum. Miasto zabiega o to, by granicą strefy konserwatorskiej była ul. Wyszyńskiego.

Nad zaniedbanym, trawiastym terenem, który przecina pozostałość ulicy Dominikańskiej góruje sąd i wieżowce. Jednak goście przypomnieli, że na zdjęciu lotniczym z lat sześćdziesiątych widać tu drewniane domki i taka właśnie niska zabudowa mieszkalna i usługowa wydaje się dla tego miejsca idealna… To jednak wykluczone, bo właściciele działek nie chcą ich dzielić na parcele kilkuarowe.

Największe kontrowersje budzi wizja budowy na tym terenie galerii handlowej. Konserwator zabytków Dominik Komada jest nieugięty w tej kwestii. Prezydent Grzegorz Kiełb zapowiedział, że w przyszłym tygodniu pojedzie z inwestorami do wojewódzkiego konserwatora w Przemyślu.

– Liczymy na kompromis z jednej i drugiej strony. Przykład wielu miast pokazuje,że udaje się pogodzić zabytkowy charakter miejsca z nowoczesną,estetyczną zabudową. Jeśli strefa tu pozostanie chcemy, by konserwator wydał swoje wytyczne dla projektu, tak by ten zarośnięty teren był wizytówką Tarnobrzega.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021

Nowe ograniczenia. Co zmieni się od soboty 27 marca?

rta24.eu25 marca 2021