W Tarnobrzegu

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Uwolnić od strefy „zabytkowe” centrum. Łatwo nie będzie

Argumentów prezydenta miasta za ograniczeniem strefy konserwatorskiej w osiedlu Centrum wysłuchali dziś przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Goście na własne oczy przekonali się, jak wygląda teren, którym interesują się inwestorzy.

W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa oraz kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Dominik Komanda.

Wizja w terenie była pokłosiem wystąpienia władz miasta do ministra kultury o opinię w sprawie ograniczenia strefy konserwatorskiej w os. Centrum i jej zniesienia w dwóch innych obszarach – przy ulicy Wiejskiej w sąsiedztwie McDonald’s i przy ulicy 1 Maja koło Polikliniki. Z tym ostatnim raczej nie będzie problemu. Gorzej z os. Centrum. Miasto zabiega o to, by granicą strefy konserwatorskiej była ul. Wyszyńskiego.

Nad zaniedbanym, trawiastym terenem, który przecina pozostałość ulicy Dominikańskiej góruje sąd i wieżowce. Jednak goście przypomnieli, że na zdjęciu lotniczym z lat sześćdziesiątych widać tu drewniane domki i taka właśnie niska zabudowa mieszkalna i usługowa wydaje się dla tego miejsca idealna… To jednak wykluczone, bo właściciele działek nie chcą ich dzielić na parcele kilkuarowe.

Największe kontrowersje budzi wizja budowy na tym terenie galerii handlowej. Konserwator zabytków Dominik Komada jest nieugięty w tej kwestii. Prezydent Grzegorz Kiełb zapowiedział, że w przyszłym tygodniu pojedzie z inwestorami do wojewódzkiego konserwatora w Przemyślu.

– Liczymy na kompromis z jednej i drugiej strony. Przykład wielu miast pokazuje,że udaje się pogodzić zabytkowy charakter miejsca z nowoczesną,estetyczną zabudową. Jeśli strefa tu pozostanie chcemy, by konserwator wydał swoje wytyczne dla projektu, tak by ten zarośnięty teren był wizytówką Tarnobrzega.

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021