W powiecie

VII Rajd Rowerowy „BURZA’’ – Wyprawa z historią w tle

VII Rajd Rowerowy „BURZA’’ – Wyprawa z historią w tle

Po raz siódmy Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Parafią Matki Bożej Królowej Polski zorganizował Rajd Rowerowy. Rajd dla uczczenia poległych mieszkańców Dęby Wacława Wawrzyniaka, Czesława Szulca i Krzysztofa Teofilaka żołnierzy Armii Krajowej.

Generał Tadeusz Komorowski “Bór” 20 listopada 1943 roku wydał rozkaz o rozpoczęciu na terenie kraju planu “Burza”, czyli zbrojnego powstania lub wzmożonej dywersji przeciwko okupantowi niemieckiemu. Do działań zaczepnych w akcji „Burza” przystąpiono 27 lipca1944 r. Największą operacją na terenie Obwodu AK Tarnobrzeg był atak 29 lipca na stację kolejową w Dębie, ważny węzeł transportu niemieckiego. Niestety, jednostki Armii Krajowej nie były w stanie stawić oporu nie tylko wycofującym się Niemcom, ale i wkraczającym do Polski żołnierzom Armii Czerwonej, którzy zgodnie z zaleceniami Stalina z 30 lipca rozbrajali członków Polskiego Podziemia. Wielu z tych, którzy zdecydowali się na walkę w ramach akcji “Burza” zginęło, część została uwięziona, jeszcze inni wysłani w głąb Związku Radzieckiego.

Uczestnicy Rajdu Burza uczcili również pamięć poległych na frontach II Wojny Światowej w zbliżającą się  81 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Delegacja uczestników pod tablicą umieszczoną na ścianie Kościoła upamiętniającą te wydarzenia złożyła wiązankę kwiatów.

Tym razem wyruszyliśmy z Nowej Dęby do GrębowaBlisko 40 uczestników Rajdu zebrało się przed Kościołem Matki Bożej Królowej Polski, gdzie Adam Szurgociński przedstawił krótką historię Akcji Burza. Następnie Ks. Proboszcz Henryk Król odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej oraz wszystkich ofiar II Wojny Światowej. Delegacja uczestników Rajdu złożyła znicz i wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy z Placówki AK z Dęby. Uczestnicy Rajdu zostali podzieleni na 15 osobowe grupy i prowadzeni przez samochód zabezpieczający OSP Tarnowska Wola wyruszyli na trasę. Rajd zabezpieczał drugi samochód OSP Rozalin.

Wyruszyliśmy do Alfredówki, gdzie skręciliśmy leśną asfaltową drogę prowadząca do miejscowości Krawce. Droga biegnie przez teren poligonu, niezbędne było zezwolenia od władz wojskowych na przejazd. W Krawcach udaliśmy się przez miejscowość Zapolednik do Nowego Grębowa, gdzie znajduje się Pałac i park rodziny Dolańskich. Z historią tego miejsca zapoznała nas Pani Lucyna Wielgosz Wicedyrektor Ośrodka. Serdeczna podziękowania za ciekawą historię.

Kolejnym etapem był Kościół w Grębowie. Tam w ogrodach Parafii pw. Świętego Wojciecha, dzięki uprzejmości Proboszcza ks. Tomasza Kołodzieja spożyliśmy posiłek i zwiedziliśmy zabytkowy  Kościół.  W powrotną drogę ruszyliśmy przez Wydrzę, Alfredówkę i dotarliśmy do Nowej  Dęby. Uczestnicy przebyli trasę długości 55 kilometrów. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal z symbolem odznaki Armii Krajowej – Akcja Burza. Dziękuję Dowódcy i żołnierzom OSPWL DĘBA za pomoc w organizacji Rajdu, Druhom OSP Rozalin i OSP Tarnowska Wola za zabezpieczenie przejazdu. Szczególne podziękowania dla ks. Dr Mieczysława Wolanina – pomysłodawcę i dobrego ducha naszych wspólnych wycieczek.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, niebo i na zewnątrz

 

Źródło U.M. i G. Nowa Dęba

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021