W Tarnobrzegu

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

Symbolicznie, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, władze miasta oddały hołd poległemu 13 września 1939 roku obrońcy Tarnobrzega, porucznikowi Józefowi Sarnie. Prezydent poinformował o modernizacji pomnika bohatera.

Wraz z reprezentantami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w towarzystwie naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega, Tomasza Krawczuka prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek stanął dziś na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, by oddać hołd poległemu w pierwszych dniach wojny bohaterskiemu obrońcy miasta. Na grobie por. Józefa Sarny złożono wieniec, zapalono znicze. Symboliczny znicz zapalono też przy obelisku na osiedlu Skalna Góra upamiętniającym walki obronne, którymi por. Sarna dowodził i w których poległ, tam właśnie, na wiślanej skarpie, dokładnie 13 września 1939 roku.

Władze miasta, mieszkańcy Tarnobrzega poprzez symbole, kwiaty, znicze dają wyraz, że pamiętają o ważnych wydarzeniach, o ludziach, którzy tworzyli historię naszego miasta. Jak jednak zaznaczył prezydent, wadze miasta troskę o podtrzymywanie pamięci wyrażają jeszcze w inny sposób. – Rusza remont tego pomnika, obelisku poświęconego pamięci porucznika Sarny. Prace, w zakresie których, mi.in. oczyszczenie kamienia, obłożenie jego podstawy granitem, czy wymiana tablicy w całości sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Miasto z kolei, podobnie jak to było z pomnikiem Jędrusiów, zadba o otoczenie. Nasze wyjazdy do Warszawy przynoszą wymierne efekty na różnych płaszczyznach. Oczywiście najważniejsze, że udaje się pozyskać dofinansowania do remontów dróg, do inwestycji, ale równie ważna jest troska o ślady przeszłości. Cieszy, że udało się nawiązać tak dobrą współpracę z IPN. Liczę, że będą dalsze jej efekty – mówi prezydent Dariusz Bożek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio zakończone

rta24.eu7 września 2021