W Tarnobrzegu

W dzikowskim zamku otwarto Pokój Myśliwski. Przybyła Rosabelle Tarnowska

W dzikowskim zamku otwarto Pokój Myśliwski. Przybyła Rosabelle Tarnowska

Hrabia Zdzisław i hrabia Artur na pewno się uśmiechają patrząc z góry na swój dawny majątek – mówił podczas uroczystości dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Dziękował myśliwym, którzy ofiarowali eksponaty do kolekcji.

Pomysłodawcy odtworzenia Pokoju Myśliwskiego bardzo starali się, by klimatem i charakterem przypominał ten sam pokój z czasów ostatnich właścicieli Dzikowa, Zdzisława i jego syna Artura. Pomocą w przywróceniu oryginalnego wyglądu ścian posłużyły fotografie inżyniera Michała Affanasowicza z 1917 roku oraz archiwa doktora Michała Marczaka, bibliotekarza rodziny Tarnowskich.

Problemem w odtworzeniu dawnego układu był jednak brak wystarczającej liczby trofeów. Spośród przedwojennych 200 zachowało się ledwie dwadzieścia eksponatów. Dyrektor Zych zwrócił się wówczas do Jana Czuba, prezesa tarnobrzeskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. Odzew wśród myśliwych, jak wspomniał łowczy, był natychmiastowy. Bezinteresownie podarowali cenne trofea ze swoich zbiorów do nowej kolekcji. Wśród pierwszych ofiarodawców był śp. Marek Józef Bień.

Jedną z ozdób Pokoju Myśliwskiego będzie spreparowana skóra rysia upolowanego w rejonie torfowiska Cietrzewiec na terenie Puszczy Sandomierskiej. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań Tarnowskich. Swoje miejsce w pokoju znalazł też, dobrze znany pokoleniom tarnobrzeżan, wypchany niedźwiedź. Upolował go w 1909 roku w Karpatach Zdzisław Tarnowski.

Pokój Myśliwski, który otworzył podwoje po prawie 80 latach to kolejne udostępnione zwiedzającym odrestaurowane pomieszczenie w rezydencji Tarnowskich. Tadeuszowi Zychowi i wszystkim zaangażowanym w remont zamku i urządzenie pokoju wyrazy wdzięczności przekazała Rosabelle Tarnowska, wnuczka Artura Tarnowskiego i wiceprezes Związku Rodziny Tarnowskich.
– Każdy powrót do Dzikowa jest dla mnie przeżyciem. Nie tylko dlatego, że przez wieki był naszym domem rodzinnym, ale że jesteśmy świadkami remontu i adaptacji tego miejsca. Jestem dumna i wzruszona, że mogę zastąpić tatę i reprezentować rodzinę – dziękowała córka Jana Tarnowskiego.
Tarnobrzescy myśliwi zadbali o muzyczną i kulinarną oprawę piątkowej uroczystości. Zagrali na rogu i wabikach.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021