kultura i rozrywka

W kadrze najważniejszy jest człowiek

W kadrze najważniejszy jest człowiek

Dla Bogdana Myśliwca i Jana Chmielowca w fotografii najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem. Tarnobrzescy artyści prezentują swoje prace w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Wystawy czynne są do 3 lipca.

Istotą pracy fotoreportera jest ujęcie „decydującego momentu”. Ze wszystkich środków wyrazu fotografia jest jedynym, który utrwala tę chwilę – mówiła podczas wczorajszego wernisażu kuratorka wystaw Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, przywołując najwłaściwsze na tę okazję słowa Henri Cartier-Bressona, francuskiego mistrza fotografii. Mówił on, że darem dla fotografa jest umiejętność wychwycenia sytuacji z codziennego życia i ukazanie jej za pomocą jednego zdjęcia, zaś fotoreportaż nie jest tylko działaniem oka, musi tutaj współdziałać również serce i rozum.

Efekty tego widać na zdjęciach Bogdana Myśliwca, którego czytelnikom przedstawiać nie trzeba. Jego zdjęcia dokumentujące różne wydarzenia towarzyszą nam od dziesięcioleci. Fotografia jest jego pasją od ponad 40 lat. Znakomity fotoreporter, autor wielu wystaw i laureat konkursów prezentuje na tej wystawie część swoich prac zamieszczanych w mediach. Zobaczymy na nich m.in. zdjęcia Ożarowa z lat dziewięćdziesiątych oraz poruszające portrety ludzi, z którymi wiążą się różne historie.

– Tego starszego pana z papierosem w ustach można było często spotkać w Tarnobrzegu przesiadującego na ławce. Minęło kilkanaście lat od jego śmierci, jego zdjęcie znalazło się na mojej wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Skontaktowały się ze mną córki, z którymi za życia był w konflikcie. Prosiły, abym sprzedał im zdjęcie, bo to ich jedyna pamiątka po ojcu…- opowiadał Bogdan Myśliwiec.

W tytułowe „Bieszczadzkie klimaty” wpisują się zdjęcia Jana Chmielowca. Bohaterami jego ekspozycji są ludzie z Biesów. Zanim ich sportretował starał się dobrze poznać. – To moi dobrzy znajomi, przyjaciele, z których część odeszła na zawsze. Moim ulubionym sposobem fotografowania są zbliżenia Skupiam się nad tym, co najcenniejsze, a kryje się to w wyrazie ich oczu, bruzdach na twarzy świadczących o przejściach… To ludzie, którzy spotkali się w miejscu magicznym, w Bieszczadach, znaleźli tu czas i spokój. Pracują bardzo ciężko. Należy im się szacunek – mówi Jan Chmielowiec. Wystawa obejmuje tylko część archiwum, które artysta tworzy od wielu lat.

Wioletta Wojtkowiak

IMGP9538-001

IMGP9557-001

IMGP9567-001

IMGP9575-001

IMGP9584-001

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021