W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu upamiętnili bohaterów września 1939 roku

W Tarnobrzegu upamiętnili bohaterów września 1939 roku

Ulewny deszcz i grzmoty nad głowami nie odwiodły tarnobrzeżan od upamiętniania bohaterów września 39 roku. Wyraz temu, że w codziennym zabieganiu nie zapominają o ważnych dla historii wydarzeniach wraz z prezydentem Tarnobrzega oraz przewodniczącym Rady Miasta dali przedstawiciele duchowieństwa, straży miejskiej, policji, tarnobrzescy harcerze i młodzież z Jednostki Strzeleckiej „Jędrusie”. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.

Jak w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił prezydent, 1 września 1939 roku będzie zawsze częścią naszej historii. Historii tragicznej, historii, która spływa krwią. Zaznaczył, że z każdej tragedii powinniśmy wyciągnąć lekcje. – Jaką lekcję wyciągamy z II wojny? – mówił Dariusz Bożek Prezydent Tarnobrzega do zgromadzonych o świcie uczestników wydarzenia. Nawiązując do listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku ze słynnymi słowami „przebaczamy i prosimy o wybaczenie” zaznaczył, że dzisiaj już Niemcom przebaczyliśmy, to samo uczyniliśmy w stosunku do Rosjan, trochę gorzej z pojednaniem z Ukraińcami. Ale, jak dodał, zastanawia coś innego. – Dlaczego dzisiaj, tyle lat po wojnie, po takim nieszczęściu, największym problemem dla Polaka to przebaczyć drugiemu Polakowi? Wyciągnąć dłoń i powiedzieć: przepraszam. Mówimy o sobie, że jesteśmy dumnym narodem. Jeśli w tym dumnym narodzie jest tyle nienawiści, to co się z nim dzieje? Niech każdy odpowie sobie sam w swoim sumieniu – powiedział Dariusz Bożek.

Modlitwę za ofiary II wojny światowej, w tym spoczywających na tarnobrzeskim cmentarzu wojennym, poprowadził o. Wojciech Krok OP z klasztoru ojców dominikanów. W samo południe w kościele dominikanów odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w II wojnie światowej.

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021